Zákonné formy odvolání ukrajinského prezidenta neexistují, dala najevo Victoria Nulandová, která v Kyjevě zastupovala šéfa diplomacie USA Johna Kerryho na jednání OBSE.
Většina ukrajinských demonstrantů odmítá silové řešení současného konfliktu, do kterého je tisknou radikálně opoziční síly vedené Olegem Ťagnibokom, šéfem nacionalistické strany Svoboda. Na snímku mladá demonstrantky zdobí papírovými květinami štíty pořádkové policie před sídlem prezidenta.
Autor: SITA / AP
„Demonstranti se budou muset smířit s tím, že prezident zůstane u moci do roku 2015, tedy do nových voleb. Pokud se samozřejmě sám nerozhodne vzdát postu, „parafrázuje náměstkyně šéfa diplomacie USA deník The New York Times. Přesto se podle listu hlavní myšlenka rozhovorů Nulandová v Kyjevě, nevyjímaje opozičních lídrů, dá shrnout do konstatování, že „zákony demokracie a právní stát se musí dodržovat“.
Janukovyč jednal o pomoci
Setrvání Janukovyče ve funkci hlavy státu by podle několika komentátorů mohly potvrzovat výsledky jeho právě skončené pracovní cesty v Číně a následné jednání v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V prvním případě se podle oficiálních ukrajinských měst podařilo Kyjevu dosáhnout několik dohody týkající se čínských investic a vývozu ukrajinských výrobků do nejlidnatější země světa.
V případě pátečních rozhovorů Putin – Janukovyč bylo podle týdeníku Zerkalo nedeli Ukrajina od začátku ve hře hlavně snížení ceny ruského plynu na přibližně 210 až 230 dolarů za kubík. Týká se konkrétně dodávky deset miliard krychlových metrů plynu. Kyjev zároveň jedná také o ruské půjčce ve výši více než 12 miliard dolarů. Vše zastřešuje často skloňované „strategické rusko-ukrajinské partnerství“.
Otevřené dveře do unie
Navzdory snahám získat alespoň 17 miliard dolarů z Východu na překonání současných problémů v ekonomice ukrajinské vedení si nechává otevřené dveře i opačným směrem. Začátkem týdne to potvrdil i premiér Mykola Azarov, a zároveň oznámil vyslání ukrajinské delegace nejen do Moskvy, ale i do Bruselu.
Opozice prohrála, co mohla
„Východiskem v dnešní složité situaci je jednání. Nejen o hledání řešení současné situace, ale hlavně o dalším strategickém směřování země,“ míní například politolog Kost Bondarenko. Podle něj oběma proti sobě stojícím stranám – vládní moci i opozici – chybí strategické vidění.
„Jeho součástí však není evropská orientace, demise vlády nebo odstoupení prezidenta,“ cituje politologa agentura UNIAN. Podle Bondarenko opozice potřebuje především kompromisy. „Zpočátku měla revoluční náboj, za zády tisíce lidí, ale když prohrála vše, co mohla, náboj zeslábl,“ dodal politolog v narážce i na neúspěšný pokus opozice rozpustit vládu pomocí parlamentu. Na kulatý stůl ostatně nedávno vyzvali ve společném prohlášení i bývalí prezidenti Kravčuk, Kučma a Juščenko.
Ťagnibok hraje vabank
Šéf radikální nacionalistické strany Svoboda Oleg Ťagnibok o kompromisu zatím neuvažuje. A pokud, tak si klade podmínky, o kterých ví, že se nedají splnit. Například již zmiňovaná demise prezidenta. Ve svém „revolučním štábu“, který si udělal v budově Kyjevské městské rady, hraje dál vabank. Na Náměstí nezávislosti si dal ve čtvrtek odsouhlasit av pátek začal pracovat na budování tzv.. alternativní vládní moci.
„Ujišťuji vás, že pokud bude třeba, tak Vánoce i Nový rok prožijeme na náměstích,“ reagoval Ťagnibok na pětidenní ultimátum vlády, podle kterého opozice má do pondělí uvolnit všechny obsazené budovy. V tomto směru se na stranu žadatelů postavil i Janez Lenarčič, ředitel Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva, který výzvu považuje za legitimní. Na druhé straně mají podle Lenarčiče stejné právo i demonstranti pokračovat v protivládních protestech. Souhlasí s tím i Azarovovi kabinet, ale pod podmínkou, že mezi demonstranty nebudou provokatéři.
Chybí lídr
Na rozdíl od situace z dob tzv.. oranžové revoluce před devíti let chybí dnes opozici lídr, tvrdí ve svém stanovisku britská konzultační firma Oxford Analytica. „Není osobnosti, která by sjednotila politickou opozici a celou společnost.
Opozice je roztříštěná. Zároveň je třeba pochopit, že pokud vláda začne hledat kompromisy s opozičními lídry Jaceňuk, Kličkem nebo Ťagnibokom, tak východ země to bude chápat jako slabost, což může snížit šance Janukovyče vyhrát prezidentské volby v roce 2015, „zaznělo ve vysílání televize BTB z úst Julie Rusaniovej , Britky s ukrajinskými kořeny, analytičky firmy Oxford Analytica
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA