ČTK | 10.02.2013 18:20
Krize ve stavebnictví má podle generálního ředitele české a slovenské stavební společnosti Skanska Dana Tokaji paradoxně pozitivní vliv na transparentnost výběrových řízení. Řekl to v Praze při prezentaci výsledků hospodaření společnosti za loňský rok.
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock
„Vidím tu výrazné zlepšení. To je ale dáno tím, že je zakázek tak málo, že se subjekty mezi sebou nemohou domluvit. Navíc je zde několik subjektů, které se domlouvat zásadně nechtějí, čímž dohody znemožňují úplně. Kombinace těchto dvou faktorů pak vede k tomu, že se zakázky ve stavebnictví nyní získávají více méně transparentně a čistě, „prohlásil generální ředitel Skanska Dan Ťok.
Podle něj se nyní začíná rozšiřovat jiný nešvar – firmy se častěji odvolávají proti výsledkům výběrového řízení. Odvolání prý běžně podávají i zájemci o zakázku, kteří se umístili na třetím, čtvrtém či dokonce i nižším místě. Celý proces se tím neúměrně protahuje.
I za to prý může krize ve stavebnictví. „Zakázek je tak málo, že jsou všichni stavebníci po nich doslova hladoví. Firmy se chytají jakéhokoliv stébla, jen aby nějakou zakázku získali, „uvedl Ťok.
Ze současného stavu v oboru viní šéf Skanska v první řadě českou vládu, která podle něj nepodporuje investice ve stavebnictví. „Kdyby se začalo investovat a stavět, tak by motor ekonomiky začal opět pomalu startovat. Na stavební část by se totiž nabalily další činnosti, které by lidem zajistily další práci. To se však zatím neděje, a proto se ptám, čím chce vláda ekonomický růst nastartovat. Když se totiž podívám na zásobník zakázek největších státních investory Zprávy železniční dopravní cesty a Ředitelství silnic a dálnic, tak je tam mnoho není, „řekl Ťok. Podle něj to vypadá, jako by se vláda rozhodla, že se k bohatství prošetří.
„Začíná se však ukazovat, že šetřením se nezbohatne. Třeba také něco budovat, „upozornil šéf Skanska.