Nikósie 22. března (ČTK) – Kyperská vláda pokračuje v hledání alternativních zdrojů financí, které by ostrovu zmítaném krizí zajistily finanční pomoc od mezinárodních institucí.
Po ultimátu od Evropské centrální banky (ECB) se však připravuje i na nejhorší a zvažuje zavedení kapitálových kontrolních mechanismů , aby zabránila odlivu financí z ostrova.
Krizové opatření vlády, která má parlament projednat v pátek, však s největší pravděpodobností nemají potenciál zajistit 5,8 mld.. eur, které EU požaduje jako spoluúčast Kypru na jeho finanční záchraně. ECB ve čtvrtek Nikósii pohrozila, že zastaví poskytování likvidity kyperským bankám, pokud se země s mezinárodními věřiteli nedohodne do pondělí.
Stažení se ECB z ostrova by znamenalo, že největší kyperské banky by musely projít likvidací, přičemž by vymazaly velké vklady, které se Kypr snaží ochránit a země by pravděpodobně musela opustit měnovou unii, řekl jeden z představitelů EU pro agenturu Reuters.
& quotAk zkolabuje finanční sektor, museli by projít zásadní devalvací av takové situaci by neměli jinou možnost, jak zavést vlastní měnu, „řekl s tím, že unie je připravena takovou možnost akceptovat, aby zmírnila dopad škod na evropskou ekonomiku.
Ministři financí eurozóny však vyzývají Nikósie, aby přišla s novým návrhem. Ve snaze uklidnit partnerů vláda parlamentu navrhla vytvoření & quotfondu solidarity „, který by spojil státní aktiva, včetně budoucích zisků z prodeje zemního plynu, jako základ nouzové emise dluhopisů, které banka JP Morgan přirovnala k & quotnárodnému požárnímu výprodeji & quot.
Země se také připravuje na nejhorší možnost, protože vláda hledá i cestu k zavedení kapitálových kontrolních mechanismů, což je opatření, jaké naposledy použila ještě před vstupem Kypru do eurozóny. Kyperský ministr financí Michael Sarris zároveň v Moskvě vyjednává možnost prodloužení splatnosti a snížení úroku na půjčku ve výši 2,5 mld.. eur, kterou země dostala od Ruska minulosti.
Popřel však, že by s ruským kolegou jednal o dalším úvěru. Moskva nezávisle na tom informovala EU, že nemá zájem investovat další finance do Kypru, potvrdil i předseda skupiny ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem.
S & ampP snížila rating Kypru
Ratingová agentura Standard & ; Poors (S & ampP) pro bankovní krizi ve čtvrtek snížila dlouhodobý úvěrový rating Kypru hlouběji do rizikového pásma. Agentura rovněž zhoršila výhled ratingu Maďarska, opíraje se o možné dopady posledních politických změn v zemi.
S & ampP snížila rating Kypru z CCC + na úroveň CCC, přičemž varovala, že se zvětšuje riziko odlivu kapitálu, který by mohl vytvořit potřebu zavedení kapitálových kontrolních mechanismů.
& quotMyslíme si, že jelikož po odmítnutí podmínek záchrany od Evropské unie neexistuje důvěryhodný alternativní zdroj financí, zvyšuje se riziko výjimečné události. Očekáváme však, že Nikózia s Bruselem v nejbližších dnech dohodnou na alternativním řešení, „informovala agentura v písemném prohlášení.
Dodala, že rating má nadále negativní výhled. Konkurenční agentury Moodys v současnosti vyhodnocuje Kypr na úrovni Caa3 s negativním výhledem, rating agentury Fitch je na úrovni B, také s negativním výhledem.
Rating S & ampP snížila i Maďarsku
Agentura S & ampP také ve čtvrtek snížila výhled ratingu Maďarska ze stabilního na negativní, ačkoli potvrdila dlouhodobý rating na úrovni BB. Společnost vyslovila varování, že velká výměna ve vedení maďarské národní banky a nedávné změny v ústavě mohou vládě zvýšit náklady na financování a poškodit úvěrový rating země.
Vycházel při tom o názory některých politiků z EU a USA, kteří změny hodnotí jako protidemokratické. & quotZmena výhledu odráží náš názor, že předvídatelnost a důvěryhodnost rámce maďarské politiky se nadále snižuje, „napsala ve stanovisku agentura.
Fitch Maďarsko hodnotí na úrovni BB + se stabilním výhledem, agentura Moodys zemi dala hodnocení BA1 s negativním výhledem.