Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Lyrik národopisná fotografie – Pravda.sk

Fotograf, etnograf, malíř, publicista, spisovatel i dramatik byl Pavel Socháň. U příležitosti 150 výročí narození (narodil se 6. června 1862 ve Vrbice, zemřel 23. ledna 1941 v Bratislavě) vznikla výstava Pavol Socháň – lyrik národopisná fotografie. Slovenské národní muzeum v Martině přibližuje život a dílo všestranného člověka.

Tvorbu Pavla Socháňa představuje výstava v SNM Martin.

Autor: Pavol Socháň

Momentky představují jeho rodinu – měl 7 dětí. Zachycují chvíle s matkou, i gymnaziálne časy v Kežmarku v době, kdy byla slovenská zakázána. Za výuku rodného jazyka v soukromém kroužku ho ze školy vyloučili. Fotografie reprezentují jeho tvorbu, předměty sběratelskou vášeň. A texty podrobnosti ze života.

Území Slovenska musel renomovaný fotograf, který absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění, opustit. Když mu hrozil soud za pobuřování po uvedení divadelní hry Selská nevěsta, odešel v roce 1912 z Martina do Prahy. Po vypuknutí 1. světové války neměl „protimaďarské buřič“ klid ani tam, před zatykačem unikl do USA.

„Pro fotografii jsem se rozhodl z existenčních důvodů,“ psal Socháň v konceptu dopisu příteli. Mladého malíře zaujala fotografie už v době pražských studií. Důvěrněji se s ní seznámil na malířské akademii v Mnichově, za fotografa se vyučil v Eckertovom ateliéru v Praze.

Měl dvacet osm, když si na půjčku koupil vybavení fotoateliéru. Po dvouletém pobytu v Liptovském Mikuláši se usadil v roce 1893 v Martině. Kromě práce v ateliéru ho lákaly národopisné témata. Zachycoval život na venkově, rozmanitost lidových krojů, krajinu, architekturu. Jeho fotografie – pohlednice, které v mnoha sériích vydával od roku 1891, měli i komerční úspěch. Prodávaly se iv Čechách, na Moravě, dokonce iv Slovenská vesnicích v Jugoslávii a Spojených státech.

Mezníkem v historii slovenské národopisu se stala výstava Slovenská výšivek v Martině, jejíž iniciátorem byl Socháň již koncem 19. století. Jak sběratele ho kromě krajek zajímaly i jiné druhy lidového umění. Své sbírky vystavoval ve Vídni, Praze či Berlíně. Ještě za života věnoval sbírkové bohatství muzejní slovenské společnosti, které byl tajemníkem.

„Velkou vzácností jsou krajky, neuvěřitelně jemné a drobné. Jak výtvarník a estét se zabýval jejich zdobnosťou. Vystavujeme i keramiku, krpály a jiné předměty z jeho bohatých sbírek,“ řekla Elena Zahradníková ze SNM v Martině. „Ve fotoarchivu máme i Socháňove skloplatne, na které fotografoval. To je nezaplatiteľný fond. Udělali jsme z nich mnohé fotografie. V podstatě jsme vytáhli i to, jakým způsobem viděl lidí, které fotografoval,“ dodala Zahradníková.

Během martinského pobytu byl Socháň i dramatikem, režisérem, hercem i malířem kulis. Jeho dramatickou tvorbu přibližují rukopisy a první stránky her. Napsal jejich devět, většinou veselohry a pohádky, ale i dvě dramatu.

Výstava Pavel Socháň – lyrik národopisná fotografie bude v Slovenském národním muzeu v Martině do 30. dubna. Pak půjde Slovensko-anglický projekt do Bratislavy, Prahy, New Yorku a Pittsburghu.