Do nového roku vstupuje Ukrajina s unavenýma demonstranty na večírcích, nejistým prezidentem Janukovyčem a rozčarovaný partnery z Unie. Moskva je spokojená.
KYJEV [1] , BRATISLAVA. Už pátého podezřelého z brutálního útoku na ukrajinskou novinářku [ 2] a opoziční aktivistku Taťjaně Čornovolovú zadržela v pátek ukrajinská policie.
Podle velitele hlavní vyšetřovací zprávy Ministerstva vnitra Ukrajiny Mykolo cicina zatím poslední ze zatčených Alexander Chrámce přímo bil novinářku.
On rezolutně vinu odmítá. Hlavním úkolem zůstává najít ty, kteří si zastrašovací akci objednali.
Svátky roku
Čornovolovú přepadli v noci na 25. prosince a utrpěla mnohé zranění.
Demonstranti na majdane chtěli následující den obléhat ministerstvo vnitra, ale s blížícími se svátky odhodlání lidí upadá a mnozí se věnují spíše nakupování dárků a přípravě novoročních oslav, které jsou v postsovětských státech tradičně nejdůležitějšími rodinnými svátky v roce.
Ministerstvo přesto pečlivě chránili speciální policejní jednotky Berkut a vchody byly opevněné pytli s pískem.
Několik tisíc lidí se však o žádný násilný průnik do budovy nakonec nepokusilo, jen nahlas požadovali potrestání útočníků.
Novináři vytrvale volají po okamžitém odstoupení ministra vnitra Vitalije Zacharčenka.
I když je tento požadavek novinářské obce očividně jen teoretická, alespoň Zacharčenka potrestali vyloučením z řad kyjevské organizace Svazu novinářů Ukrajiny.
Ulici třeba poslouchat
Hlavní náměstí Kyjeva vypadá v těchto dnech mnohem unavenější než v napätejších prosincových dnech, kdy zde statisíce lidí požadovaly od svého vedení, aby urychleně podepsalo dohodu o přidruženém členství v Unii.
Demonstranti sice nedosáhli plnohodnotné obnovení eurointegračného procesu, ale ukázaly, že jsou schopni vyvinout obrovský tlak, nahnat strach vládě i prezidentovi a upozornit je, že hlas ulice třeba poslouchat.
Záchrana z Ruska
Pravda, nic víc a mnoho lidí vyjadřuje zklamání. Ale jako ukázka občanské odvahy a vytrvalosti byl letošní Majdan dokonalou lekcí pro všechny zúčastněné strany.
Zatímco prezident Janukovyč opozici a demonstrantů raději nedráždí, ukrajinský premiér Mykola Azarov včera opět zopakoval, že protestní akce ničí ukrajinskou ekonomiku a že „Rusko dalo Ukrajině to, co mu nedal Mezinárodní měnový fond“.
„Půjčka ve výši 15 miliard dolarů nám dává možnost dívat se na rok 2014 s optimismem,“ uvedl doslova.
Julia Tymošenková odmítla jít na soud [3]
Ukrajinský soud chce Tymošenkovou obvinit z nových zločinů.
Charkov, PRAHA [4] . Policejní anton s ozbrojeným doprovodem přišel v pátek do charkovské nemocnice zbytečně – expremiérka Ukrajiny Julia Tymošenková si do něj opět, již vícekrát, odmítla sednout.
Okresní soud v Charkově tedy opět odložil soudní přelíčení na 24. ledna. Soudci se shodli, že bez obviněné nemá cenu začít. A Tymošenková se nechce u soudu zúčastnit dokonce ani prostřednictvím videokonference.
Přitom o aktivnější spolupráci se soudy ji opakovaně žádal i její úhlavní sok, prezident Viktor Janukovyč. Když se v minulosti zúčastnila zasedání soudu prostřednictvím videokonference, požádali ji, aby během jednání neležela v posteli.
Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí, čeho se prý dopustila v době, kdy vedla ukrajinský kabinet a uzavřela v roce 2009 údajně nevýhodné dohody o dodávkách plynu s Ruskem.
Nyní má čelit dalšímu obvinění – ještě jako majitelka firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny se prý vyhýbala placení daní, dopouštěla se podvodů a krádeže státních prostředků.
Petra Procházková
References