ŽIVÝ přenos z centra protestů
Zásah začal kolem jedné hodiny po půlnoci místního času (2:00 SEČ), když se stovky těžkooděnců vybavených štíty pokusili vytisknout účastníků pokojného protestu. Ti však vytvořili lidský řetěz a bránili barikády vytvořené na náměstí. Policistům se podle agentury AP podařilo zlikvidovat několik stanů a malou část barikády, v dopoledních hodinách se však z náměstí stáhli. Akci ukončila i další policejní skupina, která se neúspěšně pokusila vyklidit budovu radnice, kterou demonstranti před několika dny obsadili.
Opoziční předák Vitalij Kličko vyzval kvůli policejnímu zásahu na rezignaci nejen vládu, ale i prezidenta Viktora Janukovyče. „Po tomto jsem přesvědčen, že musíme žádat rezignaci nejen vlády, ale i prezidenta,“ citovala agentura Interfax Klička, který vede opoziční stranu udara. S kritikou přišla i šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, která podle stanice SkyNews s „lítostí hledí na to, že policie použila sílu“ .
Ukrajinské úřady vyslaly bezpečnostní jednotky do akce i přesto, že v zemi jsou kvůli vnitropolitické krizi Ashtonová a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Ta se podle agentury Reuters nad ránem setkala přímo na náměstí s demonstranty.
Vláda slíbila, že sílu nepoužije
Ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko ráno vyzval protestující k zachování klidu a prohlásil, že policie proti nim nechystá použití síly. „Nikdo neporuší vaše práva na pokojný protest, ale neignorujte práva … dalších občanů,“ uvedl podle agentury Reuters v prohlášení. Z odvysílaných záběrů je jasné, že k dispozici měli ale štíty, kterými vytlačovaly demonstranty z náměstí. Televize také přinesla záběry, jak policisté několik demonstrantů odvedli, těch nejvíce vzpírající se odnesli za ruce a nohy.
Zatím není jasné, kolik lidí utrpělo zranění, sama policie podle Interfaxu hlásí ze svých řad asi deset zraněných. Náměstí Nezávislosti demonstranti již více než dva týdny okupují. Jakmile se dnes policisté dali do pohybu, dav skandoval hesla jako „Hanba“ či „Zůstaneme“.
Nynější vlna protivládních demonstrací se zvedla poté , co se ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl nepodepsat připravenou asociační dohodu s Evropskou unií, která by Ukrajinu vzdálila Rusku a přiblížila Západu. Situaci pak vyhrotil nedávný policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.
Ukrajina chce od EU 20-miliardovou půjčku
Ukrajina by chtěla získat od Evropské unie půjčku v hodnotě asi 20 miliard eur předtím, než s ní podepíše klíčové dohody. Ve středu to řekl ukrajinský premiér Mykola Azarov během zasedání vlády. „Navrhujeme vyřešit tuto krizi nabídkou na finanční pomoc Ukrajině,“ prohlásil.
Listopadové rozhodnutí ukrajinské vlády pozastavit eurointegračný proces vyvolalo masové protesty. Významné dohody s EU měl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podle původního plánu podepsat na summitu v litevském Vilniusu, který se konal 28. a 29. listopadu. Rozhodnutí podle Azarova souviselo s nátlakem ze strany Ruska, protože Ukrajina zvažuje připojení k ruskému projektu takzvané euroasijské bezcelní zóny spolu s Kazachstánem a Běloruskem.
Už i Janukovyč minulý týden řekl, že před podpisem politické a obchodní dohody potřebuje Kyjev od EU balík finanční a hospodářské pomoci. Ukrajina totiž podle něj nedokáže sama zvládnout všechny ekonomické problémy. Janukovyč konkrétně zmínil obnovení pomoci od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky jakož i potřebu finanční pomoci od EU na modernizaci plynovodu. Od unie také žádá zrušení obchodních omezení na dovoz některých ukrajinských zboží.