NATO: Slovensko chce napomoci dialogu s Ruskem
Spolupráci s Ruskem na projektu protiraketového štítu v Evropě v rámci Severoatlantické aliance prosazuje i Slovenská republika. Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí Slovenská ozbrojených sil a pověřený mluvčí ministerstva obrany Milan Vanga. Slovensko a jeho spojenci si podle něj přejí „otevřený dialog a úzkou spolupráci“ s Ruskem v otázce protiraketové obrany, jejichž výsledkem by měly být „společná řešení jako reakce na zvyšující se riziko použití těchto zbraní v důsledku nekontrolovaného šíření raketových technologií“. Plánovaný protiraketový štít bude jednou z významných témat nadcházejícího summitu NATO, který se koná v neděli av pondělí v americkém Chicagu. Proti štítu, který byl původně samostatným projektem Spojených států, Rusko dlouhodobě protestuje, přičemž ho označuje za bezpečnostní hrozbu vyžadující si rozmístění raket v pohraničí. Washington a NATO však ujišťují, že systém nebude namířen proti Rusku a jeho skutečným cílem je ochrana před možnými útoky ze strany potenciálně nebezpečných zemí, jako je Írán. Podle Vang „má raketová obrana NATO ve své podstatě výsostně obranný charakter a není cílena proti žádné zemi“. „Vítáme pokrok dosažený ve výstavbě protiraketové obrany a pevně věříme, že stejný pokrok dosáhneme iv jednáních mezi NATO a Ruskou federací, a že se podaří odstranit rozdíly, které setrvávají v postojích obou stran,“ cituje prohlášení slova ministra Glváča. Představitelé NATO prohlašují, že v otázce protiraketového štítu si přejí spolupráci s Ruskem, odmítají však myšlenku změny projektu na společný. Moskvě také odmítají poskytnout požadované záruky, že zařízení nebudou namířeny proti Rusku. Plánovaný systém má být dokončen v roce 2018. Slovensko bude na summitu zastupovat prezident Ivan Gašparovič, ministr obrany Martin Glváč a ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák.
ŘECKO: Země má dočasnou úřednickou vládu
Řecko má od čtvrtka novou dočasnou vládu, jejímž hlavním úkolem je připravit zemi na druhé předčasné volby za necelé dva měsíce, které se budou konat 17. června. Vytvořením kabinetu byl pověřen předseda nejvyššího správního soudu 67-letý soudce Panagiotis Pikramménos. Úřednická vláda, která zahrnuje renomovaných diplomatů, univerzitních profesorů či generálů, složila slib o 9:00 SELČ ráno. Ministrem financí se stal Giorgios Zanna, který byl hlavním vyjednavačem záchranné půjčky pro Řecko od EU a Mezinárodního měnového fondu. Na čelo resortu zahraničních věcí se postavil 83-letý penzionován diplomat Petros MOLYVIATIS, který byl ministrem zahraničí iv letech 2004 až 2006. Ministrem obrany je od čtvrtka bývalý šéf generálního štábu Frangos Frangoulis. V úterý selhal poslední pokus o vytvoření nové řecké vlády po předčasných volbách, které se konaly 6. května. EU: Řecko musí ukázat, že chce zůstat v eurozóně, tvrdí Lagardová Političtí lídři v Řecku musí ukázat, že jsou odhodláni zůstat v eurozóně. Atény se tedy musí přihlásit k podmínkám záchranného balička. Ve čtvrtek to prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardová. „Myslím si, že bychom se měli podívat na optimální scénář, v jehož rámci by Řecko přišlo s politickým rozhodnutím plnit své závazky a zůstat v eurozóně, což se zdá být přáním občanů,“ řekla Lagardová. „Toto však musí být spojeno s úsilím dodržet podmínky současného programu, v rámci kterého již evropští lídři odsouhlasili pomoc pro Atény,“ dodala dále šéfka MMF. Podle jejích slov by byl odchod Řecka z eurozóny extrémně drahou a těžkou záležitostí, a to nejen pro Řecko.
EU: Odchod Atén z eurozóny by poškodil Madrid a Řím
Rozhodnutí Řecka odejít z Evropské měnové unie by vyvolalo vážné otázky o vlivu na Španělsko, Itálie a ostatní země eurozóny s velkými dluhy, které realizují strukturální reformy. Konstatoval to šéf Světové banky Robert Zoellick. Krize eurozóny představuje největší hrozbu pro globální ekonomiku, řekl Zoellick během diskuse ve Washingtonském ekonomickém klubu. Pokud by se Řecko rozhodlo opustit eurozónu, řetězovitě vliv by mohl být velmi poškozující a připomínal by pád banky Lehman Brothers v roce 2008. Evropští lídři musí najít způsoby k tomu, aby tomuto problému předešli a poskytli podporu Španělsku a Itálii, které realizují velmi náročné reformy, poznamenal šéf Světové banky. Klíčový problém, který je třeba vyřešit, je ten, že pokud děláte střednědobé reformy, budete muset mít zaručeno určité střednědobé investice, řekl.
EU: Francie nepodepíše rozpočtový pakt v současné podobě
Francie neratifikuje evropský pakt o fiskální disciplíně, pokud nebude doplněn o ambiciózní závazky týkající se podpory ekonomického růstu. Prohlásil to ve čtvrtek francouzský ministr financí Pierre Moscovici. „Co tvrdíme je, že pakt v současné podobě neratifikuje,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici BFM TV. „Pevně si za tím stojíme,“ dodal Moscovici, který ve čtvrtek vystřídal na postu šéfa resortu svého předchůdce Francoise Baroina. Nový francouzský tým nově zvoleného prezidenta Francoise Hollanda je zavázán odpovědnému řízení veřejných financí, ale požaduje také celoevropskou strategii na podporu ekonomického růstu. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úvodu týdne prohlásil, že Evropská unie nemůže měnit dohodnutá pravidla na základě volebních výsledků v některých členských státech, včetně Francie. Hlasy vyzývající ke změně politiky úsporných opatření směrem ke podpoře hospodářského růstu v EU dostávají do popředí po vítězství socialisty Francoise Hollanda ve francouzských prezidentských volbách. Úsporná opatření vedly v několika evropských zemích, zejména v Řecku, k násilným protestům. Atény se propadly do politického chaosu po tom, co v parlamentních volbách minulý víkend utrpěli porážku politické strany, které podporují další spolupráci s EU a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).
FRANCIE: Nová vláda na úvod okresala platy sobě i prezidentovi
Členové nové francouzské vlády, kteří se ve čtvrtek sešli na svém prvním zasedání, rozhodli o 30-procentním snížení svých platů, jakož i platu prezidenta Françoise Hollanda. Informovaly o tom několik ministrů, přičemž potvrdily slova premiéra Jean-Marca Ayraulta, který se předtím vyjádřil, že snižování platů bude hlavním bodem programu úvodní jednání. Kabinet tak splnil jeden ze slibů, který odezněl v rámci Hollandové volební kampaně. Podle Ayraulta chce jít vláda takovýmto způsobem „za příklad“ celému Francii. Dalším cílem je ukázat rozdíl mezi Hollandem a jeho předchůdcem Nicolasem Sarkozym, který je známý tím, že jeho plat od nástupu do funkce v roce 2007 stoupl o 170 procent na 19 tisíc eur měsíčně. Mluvčí Ayraultovho kabinetu Naja Vallaud-Belkacem po úvodním zasedání také informoval, že premiér vzhledem k očekávané „obtíže“ nařídil provést audit veřejných financí. Socialistická vláda pod vedením Ayraulta, jehož Hollande jmenoval krátce po své úterní inauguraci, má dohromady 34 členů, tedy o dvou více než dosluhující kabinet Nicolase Sarkozyho. Přestože většinu významnějších postů obsadili muži, jde o vůbec první sestavu vytvořenou podle pravidla rovnosti pohlaví. Hollande tak splnil další ze svých slibů v rámci předvolební kampaně.
FRANCIE: Jméno nového premiéra nadělalo starosti arabským médiím
Pracovníci médií v arabsky mluvících zemích byly po úterním jmenování nového francouzského premiéra Jean-Marca Ayraulta v rozpacích. Jeho příjmení by jim totiž mohlo snadno způsobit nepříjemnosti, protože přepis do arabského písma v podobě, v jaké se vyslovuje, se ve více arabských dialektech shoduje s označením mužského pohlavního orgánu. Novináři problém zpočátku řešili různými pozměněnými přepisy. V některých novinách tak o Ayraultovi psali jako o „Arúovi“, jiné se podobnost snažili zakrýt přidáním hlásky „H“ na začátek jména. Dalšímu červenání arabských redaktorů zabránila až oficiální vyhláška, kterou po několika hodinách vydalo francouzské ministerstvo zahraničních věcí. Jméno premiéra se podle ní může psát arabským písmem stejně jako v latince.
ČR: Netanjahu označil Čechů za nejbližších spojence Izraele
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve čtvrtek vyznal ke své náklonnosti k České republice a označil ji dokonce za „nejbližšího partnera“ židovského státu ze všech států Evropy. Učinil tak na tiskové konferenci v Praze, kam přijel na oficiální návštěvu. „Myslím, že je to proto, že v Evropě není místo, kde by se výzvy Izraele těšili většímu porozumění,“ vysvětlil Netanjahu. „Češi rozumějí tomu, jaké je to věřit v demokracii v nepřátelském regionu,“ dodal. Netanjahu na závěr své návštěvy s českým premiérem Petrem Nečasem podepsal společné prohlášení, ve kterém oba státníci „potvrzují historické partnerství“ mezi ČR a Izraelem.
ŠPANĚLSKO: Královna pro Gibraltar bojkotuje oslavy britského jubilea
Španělska královna sofia nepřijme pozvání na páteční slavnostní oběd, který se koná v rámci oslav 60. výročí nástupu britské panovnice Alžběty II. na trůn. Důvodem je přetrvávající napětí mezi Španělskem a Británií v souvislosti s nároky na Gibraltar. Jak prohlásil ve středu mluvčí španělského královského dvora, účast Sofie na oslavách britského jubilea Madrid nepovažuje za „přiměřenou nynějším okolnostem“. Mluvčí britského ministerstva zahraničí rozhodnutí odmítl komentovat, neboť podle něj jde o „soukromou“ záležitost. Součástí britských oslav má být i návštěva prince Edwarda a jeho manželky Sophie Rhys-Jonesové v Gibraltaru, která je naplánována na 11. až 13. června. Španělsko, které si nynější britské území nárokuje, však proti tomuto záměru ostře protestuje. Napětí ve vztazích mezi Madridem a Londýnem se v uplynulých dnech zvýšilo i díky sporu týkajícímu se práva španělských rybářů lovit ve vodách kolem Gibraltaru.
ITÁLIE: Kapitán Concordia byl nezpůsobilý, rozhodl soud
Francesco Schettino, kapitán havarované Costa Concordia, byl nezpůsobilý řídit výletní loď. Ve středu o tom rozhodl italský nejvyšší odvolací soud. Ve vysvětlení uvedl, že Schettino ukázal „málo pružnosti při výkonu velících funkcí a nesení odpovědnosti za bezpečnost jemu svěřených osob“. Pokud by se mu velení lodi opět svěřeno, mohlo by se neštěstí zopakovat, podložil soud rozhodnutí, kterým mu prodloužil domácí vazbu. Kapitán je obviněn z toho, že se se 114 500-tunovým plavidlem dostal příliš blízko ke břehu, kde narazil na mělčinu a loď se následně částečně potopila. Vyšetřovatelé také Schettina obviňují z vícenásobného neúmyslného zabití, odkládání evakuace a ztráty kontroly nad operaci, během níž opustil loď namísto všech 4 200 pasažérů a členů posádky. Obviněním čelí i další osoby včetně vedoucích představitelů společnosti Costa Crociere. Tragickou bilancí havárie je 32 mrtvých a desítky zraněných.
Medveděv: Války v cizích státech vedou k nárůstu radikalismu
Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek varoval západní země před unáhlenými válkami, které mohou způsobit nárůst radikálního islámu a dokonce i regionální jaderný konflikt. Nový ruský premiér to řekl v televizní debatě před odjezdem na summit zemí skupiny G8, který se koná v pátek a sobotu v americkém prezidentském sídle Camp David. Medveděv tvrdí, že vedení války v cizí zemi je porušením její suverenity. „Následky unáhlených vojenských operací v cizích státech obvykle znamenají nástup radikalismu k moci,“ prohlásil Medveděv. Rusko se stavělo proti zásahům Severoatlantické aliance v Libyi a je i proti intervenci v syrském konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin na vrcholnou schůzku největších ekonomik světa G8 nepřijde, přičemž své rozhodnutí zdůvodnil momentální zaneprázdněnosti. Do Camp Davidu místo sebe poslal Medveděva. Putinova účast na summitu se obecně očekávala a podle pozorovatelů by byla dobrou příležitostí k jeho sblížení se s prezidentem Barackem Obamou, se kterým se na rozdíl od Medveděva osobně setkal jen několikrát.
ÍRÁN: Ahmadínežád chce jít na olympiádu do Londýna, Britové váhají
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád by chtěl jít na letní olympijské hry do Londýna, britské úřady však váhají udělit mu povolení. Ve čtvrtek o tom informovala íránská tisková agentura IRNA. Ahmadínežád by podle vlastních slov rád přímo na místě podpořil íránských sportovců. „Nepřátelé nechtějí, aby naši atleti vyhráli medaile,“ citovala agentura prezidenta. „Slávu islámského Íránu“ budou podle něj v Londýně šířit mladí sportovci, jejichž přirovnal k ARAS, mýtickému hrdinovi staré Persie. Vztahy mezi Íránem a Británií jsou dlouhodobě napjaté. Londýn zavřel své velvyslanectví v Teheránu v listopadu 2011 poté, co na něj zaútočili radikální islámští studenti. V únoru 2011 vedly obě země spor o logo londýnské olympiády, které Teherán označil za rasistické a prožidovské. Logo totiž podle Íránu ukrývá slovo ZION.
USA: Plán vojenského útoku proti Íránu je připraven
Spojené státy již mají připravený plán vojenského útoku proti Íránu, přičemž tato možnost je stále otevřena. Pro izraelský armádní rozhlas to ve čtvrtek řekl americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro jen pár dní před začátkem dalšího kola šestistranných jednání o jaderném programu Teheránu. Shapiro zdůraznil, že USA dávají přednost diplomacii a politickému nátlaku před použitím vojenské síly. „To však neznamená, že tuto možnost (vojenskou sílu) nemáme k dispozici. Je připravena, „prohlásil. Spojené státy, podobně jako Izrael, již vícekrát pohrozili, že v případě íránského jaderného programu nevylučují vojenský zásah. Dvoudenní jednání islámské republiky s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem se bude konat 23. května v Bagdádu. Prioritou je zejména objasnění možného vojenského účelu íránského jaderného programu.
PÁKISTÁN: Prezident Zardárí se zúčastní summitu NATO
Pákistánský prezident Asif Alí Zardárí se zúčastní na nadcházejícím summitu NATO v Chicagu. Ve čtvrtek o tom informovala prezidentova kancelář. Zardárího do Chicaga telefonicky osobně pozval generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Prezidenta bude na summitu doprovázet ministr zahraničí Hina Rabbani Char. Pozvánka se považuje za vstřícný krok vůči Pákistánu, který ostře protestuje proti náletům amerických bezpilotních letounů na svém území. Islámábád se navzdory štědré podpoře americké vlády před šesti měsíci rozhodl uzavřít zásobovací trasy pro zahraniční vojska působící v sousedním Afghánistánu, což by se však mohlo změnit už příští týden, tedy krátce po skončení víkendového summitu.
KUBA: Dcera Raúla Castra dostala vízum do USA
Mariela Castrovu, dcera kubánského prezidenta Raúla Castra, dostala od Američanů vízum, aby se mohla zúčastnit vědeckém zasedání v San Franciscu. Vízum jí udělili nezvykle rychle, uvedl mluvčí Národního centra pro sexuální výchovu (CENESEX), které 50-letá Mariela, uznávaná sexuoložka, řídí. CENESEX je státem podporována organizace, jejímž cílem je rozvoj „odpovědné a uspokojující sexuální kultury“ na Kubě. Americké ministerstvo zahraničí se k tématu odmítlo blíže vyjádřit. Castrovu se v červnu zúčastní Kongresu latinskoamerických studijních svazů. Na Kubě stojí v čele boje za sexuální rovnoprávnost a proti nenávisti vůči homosexuálům. Spojené státy v zásadě odmítají žádosti o udělení víz představitelům kubánské vlády a úřadů. Za vlády prezidenta Obamy se však toto nařízení zmírňuje, uvedl rakouský deník Der Standard na své internetové stránce.
NĚMECKO: V Mnichově nouzově přistálo letadlo, 5 lidí se zranilo
Letadlo italské letecké společnosti Air Dolomiti se 62 lidmi na palubě muselo ve čtvrtek nouzově přistát na letišti v Mnichově. Manévr si vyžádal i pěti lehce zraněných, informovaly s odvoláním na místní policii německá média. Pilot měl se svým strojem namířeno do Benátek, krátce po startu z Mnichova si však v kokpitu všiml kouř a rozhodl se vrátit zpět na letiště. Aerolinie v oficiálním stanovisku uvádějí, že stroj typu ATR 72 měl pravděpodobně „problémy s pohonem“ a podrobí ho důkladné technické kontrole.
USA: Obama stále odmítá zrušit sankce vůči Barmě
Spojené státy i nadále odmítají následovat Evropskou unii v její podpoře demokratizačního procesu v Barmě av dohledné době nemají v plánu zrušit sankce vůči této jihoasijské zemi. Ve čtvrtek to potvrdil americký prezident Barack Obama. Důvodem je podle něj fakt, že politický vývoj v zemi „stále pokračuje“ a může nabrat i negativní směr. „Stále máme obavy i pokud jde o politických vězňů, přetrvávající konflikt a závažné porušování lidských práv v etnicky smíšených oblastech,“ prohlásil prezident. Obamova administrativa v reakci na demokratizační změny v Barmě zintenzivnila dialog s krajinou, co před časem vyvrcholilo návštěvou americké ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonové. Nadále však ponechává v platnosti sankce zaměřená na zmrazení účtů členů vládního režimu. Represivní vojenský režim v Barmě začal demokratizovat nedávno po několika desetiletích vlády vojenského režimu, který podle Západu tvrdě zasahoval proti svým odpůrcům. Dubnové doplňující volby vyhrála Národní liga za demokracii (NLD) v čele s laureátkou Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Strana hlasování v roce 2010 bojkotovala, po přijetí demokratizačních reforem ze strany vládní juntu však nakonec bojkot odvolala.