V ostatních číslech Budiž eura vždy slibujeme, že Kypr necháme na pokoji a on se nám pacholek každý týden vrátí s novou zajímavou zprávou a někdy hned s několika. Z původní záchrany Kypru ve výši méně než 16 miliard začíná být záchrana, na kterou je třeba minimálně 21 miliard eur. Důvodem je hlavně nečekaný útěk vkladů těsně před zavřením bank. Díky tomu budou muset vkladatelé, kteří zůstali, nést mnohem vyšší ztráty, než se původně předpokládalo. Místo 5,5 miliardy až 8,3 miliardy [1] . To by naštvalo nejednoho! Kypr se snaží zmírnit hněv tím, že nabízí zahraničním vkladatelům se ztrátou více než 3 miliony evropský pas [2] . Pěkně drahý kus papíru, co říkáte?
Dalším překvapením je prohlášení generálního prokurátora, že o záchranném balíku musí hlasovat parlament [3] . Mluvčí vlády k tomu rozhodnutí dodal: „Není možné, aby o záchraně Kypru rozhodovali ostatní parlamenty v eurozóně a náš vlastní ne.“ Předpokládá se, že hladce projde, ale to se předpokládalo io prvním hlasování, které nakonec neprošlo. Z uniklého interního dokumentu vyšel na světlo odhad, že kyperská ekonomika se v následujících dvou letech propadne o 12,5% [4] .
Slovinská premiérka slíbila, že u nich žádná záchrana nebude, i když je situace kritická. V boji o odsunutí problémů co nejvíce do budoucna si zaknihované první vítězství. Ljubljana prodala krátký (18-měsíční) dluh v hodnotě 1,1 miliardy [5] eur za co chce stáhnout část starého dluhu. Pro informaci, Slovinsko musí letos získat zhruba 3 miliardy na chod státu a rekapitalizace jeho tří státních bank může spolknout až 7 miliard. To je 5 000 euro na jednoho Slovince. Nebude to jednoduché.
Slovinský stát kontroluje zhruba polovinu firem v zemi [6] , uvidíme, jestli budou prodávat, nebo nakonec přece jen budou chtít peníze i od nás. Aby toho nebylo málo, v zemi nadále padají ceny nemovitostí, meziročně o 8,8% [7] . No ještě horší je situace ve Španělsku, tam ceny realit meziročně spadly o rekordních 12,8% a dosáhly úrovně z roku 2004. Slíbená pomoc 100 miliard nemusí ani zdaleka stačit.
I Řekové si mohou na chvilinku vydechnout. Podařilo se jim s Trojkou vyhledat další tranši [8] z půjčky, která byla pozdržení od března. Zároveň objevili řešení pořekadla I vlk sytý, i ovce celá. Slíbili propustit dalších 15 000 státních zaměstnanců, ale zároveň přijmout stejné množství nazad [9] . Pokud tomu nerozumíte, nejste sami. Řecká nezaměstnanost i bez toho dosáhla nový rekord 27,2% [10] , což je meziroční zvýšení téměř o třetinu. Aby jim po třech letech zachraňování v celé ekonomice nezůstaly zaměstnání opravdu už jen ti státní úředníci.
Stále hustší mraky se sbíhají i nad Nizozemskem [11] , které bylo vnímáno jako jedna z těch lepších ekonomik v Evropě. Nizozemsko je od roku 2009 v proceduře nadměrného schodku. Ještě před pár dny ministr financí deklaroval úmysl s deficitem bojovat, premiér Rutte ale otočil o 180% a již nalinkované konsolidační opatření po dohodě s odboráři a zástupci zaměstnavatelů odložil. Prý deficit má snížit předpokládaný hospodářský růst. „Z problémů jednoduše vyrosteme!“ Začíná ozývat iv Nizozemsku. Wildersova euroskeptická strana momentálně vede průzkumy.
Není divu, že Brusel je z toho všeho nervózní. Už dříve vyšlo najevo, že platí internetových diskutérů [12] , aby na webu zlepšovali jeho obraz. Nejnovější novináři zjistili, že Brusel finančně podporuje [13] seskupení, které bojují za větší kontrolu médií vládami. Kritika škodí soudržnosti!
S negativním obrazem v médiích musí po skandálu svého ministra bojovat i francouzský prezident Hollande. On zvolil trochu sympatičtější cestu, přikázal celému kabinetu zveřejnit majetkové poměry [14] . V socialistické straně nejsou žádní chudáci, 8 z 37 členů jsou milionáři. Nejvíce se zadařilo ministru zahraničí s oficiálním majetkem 6 milionů eur. Přejeme jim úspěšné pokračování jejich boje s francouzskými nenasytnými boháči, na kterém postavili svůj program.
Už o pár týdnů EU přivítá nového člena. Chorvati svůj nadcházející vstup do Unie oslavili 20,7% účastí [15] na evropských volbách, čtvrtou nejnižší v historii Unie. Pro zajímavost, první dvě příčky drží Slovensko, kde účast v roce 2004 byla méně než 17% voličů.
Stále horší zprávy chodí z Maďarska. Země se pomalu potápí do ekonomického pekla. Úroveň nesplácených půjček v maďarských bankách dosahuje horší hodnoty než v Řecku (viz obrázek) a Orbán se cítí natolik silný, že ho už nezajímá ani politický marketing. Nejnovější prohlásil, že všechny pokuty, které obdrží od EU, rovně hodí na ramena občanů [16] speciální „pokutových“ daní, kterou už dali i do ústavy. Ne že by se výdaje státu daly hodit i na jiné ramena než ramena občanů, ale většina politiků to ví alespoň zamlžit s noblesou.
Jak strávit tyto hezké dny? Pokud chcete kulturu, zkuste nejnovější estonskou operu o fiskální konsolidaci [17] a boji s krizí v zemi. Údajně se v ní zmiňuje i internetová výměna názorů amerického ekonoma Krugmana a estonského prezidenta. Pokud si raději chcete něco zahrát, zkuste nejnovější herní hit z dílny ECB. Hra s názvem Top Floor [18] je propracovaným simulátorem života úředníka v ECB, který se na vrchol musí přepracovat sbíráním dokumentů.
References
- ^ až 8,3 miliardy (uk.reuters.com)
- ^ evropský pas (www.bbc.co.uk)
- ^ musí hlasovat parlament (www.washingtonpost.com)
- ^ propadne o 12,5% (blogs.ft.com)
- ^ v hodnotě 1,1 miliardy (www.bloomberg.com)
- ^ polovinu firem v zemi (uk.reuters.com)
- ^ meziročně o 8,8% (www.ibtimes.co.uk)
- ^ vyhledat další tranši (www.ft.com)
- ^ přijmout stejné množství nazad (www.ekathimerini.com)
- ^ nový rekord 27,2% (www.statistics.gr)
- ^ sbíhají i nad Nizozemskem (www.openeuropeblog.blogspot.co.uk )
- ^ platí internetových diskutérů (www.telegraph.co.uk)
- ^ Brusel finančně podporuje (www.dailymail.co.uk)
- ^ zveřejnit majetkové poměry (www.declarations-patrimoine.gouvernement.fr)
- ^ 20,7% účastí (www.ansamed.info)
- ^ hodí na ramena občanů (euobserver.com)
- ^ operu o fiskální konsolidaci (blogs.wsj.com)
- ^ Top Floor (www.ecb.int)