Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Nejčastější cesta k exekuci? Desetitisícový úvěr – Aktuálně.cz

05:00 | 20.8.2012 | Tereza Holanová [1]

Praha – Češi, které soud pošle do exekuce, dlužím v průměr 85 tisíc korun, uvádí Exekutorské komory České republiky (EK ČR). Banky Nejčastěji posílají na lidi exekutora kvůli dluhům, které se pohybují kolem 50 tisíc.

Není tedy pravda, že by hlavní zda typickou příčinou exekuce Byly pouze drobné Dluhy – jako například nezaplacená pokuta za jízdu načerno.

Kvůli čemu přesně se jednotliví Dlužníci dostanou do problémů, komora ve statistikách neeviduje. „Pro činnost exekutora [2] to ostatně ani není podstatné. Ani mu to nepřísluší, „komentuje mluvčí EK ČR Petra Bačova s ​​tím, že okolnosti vzniku dluhů se zabývají Soudal.

Exekuce kvůli dovoleno

NAPŘÍKLAD mluvčí exekutorského úřadu Přerov David Tala ale tvrdí, že se Nejčastěji setkává s Dluhy, které vznikly nesplácením Spotřebitelský půjček, Nejčastěji na vybavení domácností [3] . Jedná se například o elektroniku nebe nábytek.

Zastoupené Jsou ovšem takové pohledávky za pořízení sportovního vybavení či automobilu. „Výjimkou není nákup letní dovolené nebe vánočních DÁRKŮ na splátky,“ doplňuje pro Aktuálně.cz.

Takové on ale potvrzuje, že běžně exekutor Tyto informace nemají. „V některých případech to však vyplynout z rozsudku, POkud je Součástí exekučního spisu, popřípadě nám to sdělím sám povinen v průběhu exekučního výkonu,“ vysvětluje pro Aktuálně.cz.

Přímo na jeho úřadě dochází k exekuci Nejčastěji u dluhů, které vznikly nesplacením jistiny ve výši 40 až 50 tisíc.

Celková vymáhaná Částka ale samozřejmě bývá vyšší, protože je k ní nutno připočítat odměnu exekutora, daň z přidané hodnoty [4] , náhradu hotových výdajů (sem patří Soudný poplatky, cestovní výdaje či poštovné), náhradu za ztrátu času exekutora či doručení písemností.

Dluhy z pokut a hotovostního půjčky

Souhrnný statistikou nedisponuje ani společnost Člověk v tísni, který poskytují poradnu pro zadlužené Spotřebitelé [5] .

„vychází z dílčích rekonstrukcí,“ sdělím analytik organizace Daniel Hůle s tím, že oni se Nejčastěji setkávají právě s dluhem, který vznikl kvůli cestování bez jízdenky. „Odhadujeme, že Tyto Dluhy tvoří třicet až čtyřicet procent všech exekuce vymáhaných pohledávek,“ pokračuje Zástupce Člověk v tísni.

Spousta dluhů podle ní vzniká v rámci peněžních půjček, následuj úvěrové karty. Občas se takové stane, že si klient vezme zboží na splátky, aby jí obratem zpeněžit v zastavárně. „Copak získá zlomek částky, kterého musí nakonec vrátit,“ dodává pro Aktuálně.cz.

Ať si klient koupí, co chce

Ani banky, které úvěry poskytují, údaje o tom, kvůli čemu se Češi Nejčastěji dostávají do exekuce, nemají. Z nebankovních institucích pak jen některých. Pro většinu z nich hraje při schvalování Klíčová roli úvěrová historie či příjem žadatele.

„Co se týká neúčelový úvěr, je zcela na klientovi, jak Půjčky využije. Pro nás je podstatné, aby dostál Svým závazkům vůči Banco,“ říká například Pavel Zúbek z GE Money Bank [6] .

Podle Moniky klíčových z Komerční banky [7] se Nejčastěji dluh, který společnost vymáhala, pohyboval okolo 50 tisíc korun v případě spotřebitelských úvěrů či kreditních karet. U hypoték se jednalo o částky mezi půlmilionem až dvěma miliony korun.

Zástupci bank přitom exekuce označují za krajní Řešení s tím, že se předtím snaží problém řešit s dlužníkem individuálně.

„Ve chvíli, kdy se klient dostane do obtížně situace, se banka pokouší situace aktivuje rešimu, a to bez ohledů na účel, za jakým úvěr využil,“ reaguje Zúbek.

Vytloukání úvěru úvěrem

Za nebankovní společnosti se podělit o své zkušenost Třeba Jan máchání z Home Credit. Ten je přesvědčen, že k exekuci vědou Nejčastěji dvě situace.

První z nich nastane, pokud si dlužník vypůjčí u více poskytovatelů. „Vršení úvěr či splácen jednoho úvěru jinym je vytloukání klínu klínem, před kterým Své klienty varujeme,“ říká máchání.

Druhým případem je, že si člověk vezme úvěr pro někoho jiného. „Většinou podlehne prosbám či tlaku známých či příbuzných, uvěříte slibům, že daná osoba bude úvěr řední splácet,“ nastiňuje pro Aktuálně.cz s tím, že skutečný dlužník by často u žádné banky nebe seriózní nebankovní firmy neuspěl.

průměrného výše úvěru, kvůli nemůžu skončí zákazník v exekuce, činí u Home Credit 55 tisíc korun. U společnosti Cofidis to bylo podobné, zde šlo o půjčky do 50 tisíc korun.

Na nákupy příliš spěch

Celkový počet exekuce, které Byly v Česku loni nařízené, se blížil jednomu milionu. To je podle Exekutorské komory meziročně o nějakých 230 tisíc více.

„Věřitelé se s návrhem na inkasa svých pohledávek stále častěji obracejí na Soudný exekutora, Nebe jejich činnost je efektivnější,“ upozornila na jare tehdejší prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Jak ale doplňuje Petra Bačova, v žádném případě to neznamená, že by ubývalo připadat, kdy se dluh prvně rešimu u soudu (tedy v nalézacím řízení). „V Česku muze byt pohledávky vymáháním buď prostřednictvím soudního exekutora, nebe soudu,“ popisuje pro Aktuálně.cz s tím, že soudních výkonů rozhodnutí ubývá, zatímco exekuce Provádění soudními exekutory přibývá.

Podle Davida Talya je Současná zadluženost českých domácností dána přetrvávajícího trendem „mit všechno hned“. „Zatímco drive bylo zvykem na věci šetřit, dnes je člověk ovlivněna dostupností zboží, internetem, možným nákupem na splátky a reklamou Poskytovateli půjček,“ vyjmenovává mluvčí přerovské exekutora.

References

  1. ^ Zobrazit profil autora (aktualne.centrum.cz)
  2. ^ činnost exekutora (wiki.aktualne.centrum.cz)
  3. ^ vybavení domácností (wiki.aktualne.centrum.cz)
  4. ^ daň z přidané hodnoty (wiki.aktualne.centrum. sk)
  5. ^ zadlužené Spotřebitelé (wiki.aktualne.centrum.cz)
  6. ^ GE Money Bank (wiki.aktualne.centrum.cz)
  7. ^ Komerční banky (wiki.aktualne.centrum.cz)