No loni slovenská turistům ukázalo i svou odvrácenou tvář. Protesty, slzný plyn, stávky řidičů autobusů či pracovníků letišť … Co může čekat turistů letos, když se hovoří o tom, že by Řecko mohlo dokonce vystoupit z eurozóny?
Analytici již v roce 2009 upozorňovali, že Řecko dosáhlo vrcholu zadluženosti. Ekonomická konzultantka týdeníku The Economist Megan McArdle tehdy psala: „Řecko dosáhlo takovou výši dluhu, že bude těžké, ne-li zcela nemožné, ho splatit.“ Navzdory miliardovým finančním injekcím od EU a měnového fondu se situace Řecka velmi nezlepšila. Lidé čelí náhlé chudobě a bouří se.
„Řekové tvrdě platí za dluhy svých prarodičů a rodičů,“ reaguje Adonis Iliopoulos, který má na Slovensku řeckou cestovní kancelář. „Nemají práci a pokud ji mají, nedokáží vyjít z okresaných platů. Abyste si udělali obraz, v Řecku máme 41 různých majetkových daní a poplatků. Majitel bytu do 12 let zaplatí jeho hodnotu ještě jednou. Řekové jsou naladěni pesimisticky a tak to bude, dokud se něco nezmění, „říká.
Bude hůř?
Řecká vláda přes pouličním protestům odsouhlasila snížení platů ve státní správě, zvýšení daní, zpřísnila vyplácení sociálních dávek a zvýšila důchodový věk. Ekonomický poradce německé vlády Peter Bofinger tvrdí, že jde o největší úsporná opatření po druhé světové válce. Jenže odkdy Evropa začala do řecké ekonomiky pumpovat miliardy eur , jeho dluh se nesnížil, právě naopak. Lidé mají šetření, které je podmínkou další pomoci, už dost.
V parlamentních volbách 6. května většina Řeků volila strany, které odmítají přísný diktát evropských půjček. No protože nebyly schopny sestavit vládu, 17. června je čekají druhé parlamentní volby. EU se již začala připravovat na to, že když nová vláda nebude chtít respektovat podmínky splácení dluhů, může dojít k odchodu Řecka z eurozóny.
Návrat k drachmě by přinesl znehodnocení měny, nárůst nezaměstnanosti, nedostatek peněz na mzdy a krach bank. Nejistota, která může snadno přerůst do chaosu … „Řekové budou chudší než doposud, nezaměstnanost bude vyšší, perspektivy mladých horší,“ myslí si analytik globálních trendů Juraj Mesík. Na otázku, zda by mohl v Řecku po volbách vypuknout i občanský konflikt, reaguje slovy: „Lidské reakce jsou nepředvídatelné a nikdo z nás nemá věšteckou kouli.“
Mladí nevěří
Jak situaci vnímají samotní Řekové? „Každý den čteme zprávy na internetu. Já se snažím vyhnout dívání televize, protože ukazuje situaci horší, než je a vyvolává paniku, „říká 22-letý Ioannis Mouratidis, který právě končí medicínu v Praze. Když odpromuje, bude si asi hledat práci v zahraničí, v Řecku ho nic dobrého nečeká. „Máme více než jeden milion nezaměstnaných, což je rekordní číslo. Při současném stylu politiky se to bude zhoršovat. „O generaci svých rodičů si další student, 24-letý Charalampos Sismanidis myslí, že dosud nejsou schopni uvěřit, že země je v krizi. Ze situace jsou studenti znepokojeni, ale prý se to dalo čekat. I oni se bojí o své úspory. „ Vybrali jsme si většinu peněz z banky. Sledujeme, jak se bude situace s nově zvolenou vládou vyvíjet. Pak se rozhodneme, co dál … „
Řekové mají všechno, ale čelí mýtem, že v zemi není dostatek jídla. Autor: Profimedia . cz
Turismus padá
Turismus zaměstnává skoro každého pátého Řeka a dotýká se téměř 16% řecké produkce. 42-letý Tomm Saoumaa je provozář obchodů na ostrově Zakyntos. Letošní situaci popisuje takto: „ Sezóna začala velmi špatně. Už ani nemáme naději na zlepšení. Ze tří mých obchodů, které žijí výhradně z turismu, otevřu pouze jeden. Přitom na Zakyntos je úplný klid a dostatek všeho. No některá média šířili dezinformaci, že nemáme dostatek potravin … „
Také podle zprávy Řecké centrální banky turismus letos stagnuje. Před rokem se sice v Řecku stávkovalo a krajina krachovala, ale turisté ji upřednostnili před nestabilním Egyptem a Tuniskem. Navštívilo ji rekordních 16,5 milionu turistů. Jenže letos se rezervace ruší ve velkém hlavně v Německu. I proto, že Řekové v Němcích a kancléřce Angele Merkelové vidí příčinu své mizérie, jen nedávno se na náměstích pálili německé vlajky.
Na Slovensku majitelé CK letos očekávají mírný pokles zájmu o Řecko. „V našich pobočkách, kde není zavedeno euro, například v Česku, očekáváme nárůst o 30%. Na, eurovém ‚ Slovensku očekáváme přibližně 10% pokles, „přiznává Adonis Iliopoulos, majitel CK Aeolus. Řecký turismus ze strany Slovenska zřejmě letos podrží loajální klienti. Největším lákadlem pro ně budou prázdné pláže a nižší ceny než loni.
V Británii a USA ministerstva zdůrazňují, že Řecko je zatím bezpečné. Stejný názor má i Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Řecko zatím nezařadilo mezi země, kam nedoporučuje cestovat. „ Situace v Řecku je momentálně bezpečná a stabilní. Situaci pozorně monitorujeme a analyzujeme, v této chvíli však odmítáme komentovat jakékoliv spekulace,“ vyjádřila se Renáta Goldírová z MZV ČR.
Bezpečnostní situaci sledují pozorným okem i turistické průvodce tripadvisor.com, loneleyplanet.com . V případě, že máte pochybnosti, můžete sem do řeckého fóra zaslat otázku, na kterou vám podle aktuální situace hned odpoví odborníci nebo turisté, kteří jsou v oblasti.
Zatím klid
V Británii a USA ministerstva zdůrazňují, že Řecko je zatím bezpečné. Stejný názor má i Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Řecko zatím nezařadilo mezi země, kam nedoporučuje cestovat. „Situace v Řecku je momentálně bezpečná a stabilní. Situaci pozorně monitorujeme a analyzujeme, v této chvíli však odmítáme komentovat jakékoliv spekulace, „vyjádřila se Renáta Goldírová z MZV ČR.
Bezpečnostní situaci sledují pozorným okem i turistické průvodce tripadvisor.com, loneleyplanet.com. V případě, že máte pochybnosti, můžete sem do řeckého fóra zaslat otázku, na kterou vám podle aktuální situace hned odpoví odborníci nebo turisté, kteří jsou v oblasti.
Protesty nejsou rizikem
Spyros Sourmelidis, šéfredaktor politického týdeníku Paraskevi
Jaký vývoj událostí očekáváte v Řecku v blízké budoucnosti?
Řecko nyní čeká především vytvoření vlády po volbách 17. června. Až nová vláda může realizovat plán na řešení problémů, které vznikají v důsledku hospodářské a politické krize. Žádná strana nepodporuje odchod od eura. Většina Řeků chce zůstat v eurozóně.
Myslíte si, že protesty mohou v blízké budoucnosti v Řecku zesílit?
Řečtí občané mají možnost svobodně si vybrat politiku i stranu, které by mohly vyřešit jejich problémy. To snižuje riziko stávek. Ve skutečnosti demonstrace v Řecku nemají nic společného s tím, co se děje například v arabských zemích. Řekové nežádají změnu režimu, mají a budou mít demokracii. Protesty vznikají kvůli ekonomické a politické krizi.
Je situace v Řecku pro turisty bezpečná?
Je pravda, že některé bouřlivé demonstrace v létě minulého roku přinesly pro turisty jistá omezení a způsobily jim mnohé komplikace. No ani tehdy neexistovalo bezpečnostní riziko. Jedním z možných řeckých scénářů je i návrat k drachmě. I při tomto nejhorším scénáři se případné změny nebudou dít během několika týdnů či měsíců. Politický vývoj proto nevytváří pro turisty žádná rizika. Problémy v Řecku sice existují, ale nevzniká tam žádná válka.
Co hrozí v Řecku? Stávky
Toto léto má být klidnější než loni. „Až do září neplánujeme žádné stávky. Bude však záviset na tom, jak se bude chovat nová vláda, zda bude pokračovat v tomto barbarským šetření, „tvrdí odborářský předák Illias Iliopoulos z Unie ADEDY. Pokud by se stávky objevily, mohou omezit přístup k památky či zkomplikovat dopravu.
Problémy s eurem
Viceprezident slovenské asociace cestovních kanceláří Jan Papež na veřejnosti tvrdil, že obchodníci už nyní odmítají brát euro a ptají si dolary nebo libry. Slovenská asociace cestovních kanceláří s touto zprávou nesouhlasí. „Neevidujeme žádné takové informace od delegátů,“ tvrdí Stanislav Macko ze SACKA. Zjistilo se, že šlo o dvě restaurace, které vlastní Angličané. V médiích se objevily i doporučení, že turisté by si do Řecka měli vzít větší částku eur pro případ, že by řecké banky zavřeli. Zdrojem těchto informací je web německé kanceláře TUI.
Rizikové Atény
Většina odborníků doporučuje nezdržovat se v době nepokojů blízko aténského Náměstí Syntagma. Toto území je vytyčené vládními budovami a parlamentem. Z hlediska bezpečnosti by se turisté měli vyhnout athénským čtvrtím, v nichž se koncentrovaly ilegální přistěhovalci z Pákistánu, Afghánistánu a Afriky.
Zpoždění dopravy
Majitel cestovní kanceláře Adonis Iliopoulos jako příčinu zpoždění loni vidí technické důvody, ne stávky. „Na trhu chyběl dostatečný počet letadel. Stačilo jedno malé zdržení někde jinde a už se to nabalovaly do viachodinových zpoždění, „tvrdí.
Někteří cestovní poradci upozorňují, že krize může snížit frekvenci dopravy a komplikovat dopravu z ostrova na pevninu. „Tento rok by po volbách mohlo být více stávek, některé provozu by mohly mít pozměněny otevírací hodiny a může se měnit cestovní grafikon. Pokud by Řecko procházelo na drachmu, okamžitý dopad na dopravu by byl nepředvídatelný, „říká De Tracy Regulas, odbornice z Greece Travel Guide.
Autor: Nový Čas Neděle, Lenka Krištofová