Detroit získal ochranu před věřiteli. Rozhodl tak federální soud. Podle něj má město příliš mnoho věřitelů na to, aby se s nimi mohlo dohodnout přímo bez ochrany.
Po rozhodnutí soudu se tak Detroit stal oficiálně největším městem v amerických dějinách, které zbankrotovalo.
Zadlužený Detroit má nyní připravit plán, jak se vypořádá se svými závazky ve výši přes 18 miliard dolarů (zhruba 13,2 miliardy eur). Návrh restruktualizace by měl připravit do prvního března příštího roku.
Velký problém přitom představují platby na důchody či zdravotní péči zaměstnanců města, které představují téměř polovinu výdajů Detroitu. Proti ochraně před věřiteli tak byly například důchodci, odbory nebo penzijní fondy. Obávají se, že své peníze zpět již nezískají. Naopak podle zástupců města je bankrotová ochrana jediný způsob, jak se s vysokým zadlužením vypořádat.
Město motorů, jak se Detroit kvůli kdysi silnému automobilovému průmyslu přezdívá, vyhlásilo neoficiální bankrot téměř před čtyřmi měsíci. A na chodu města je to vidět hned na první pohled.
Nefunguje zde například 40 procent veřejného osvětlení, 60 procent místních dětí žije pod hranicí chudoby. Ve městě, které se vylidňuje a kde jsou domy na prodej za rekordně nízké částky, roste kriminalita, která tu je nejvyšší z amerických velkoměst. Tomu nahrává fakt, že město nemá dostatek peněz na policii, ale ani na záchrannou službu.
V Detroitu kdysi žili dva miliony lidí a město bylo slavné především díky automobilovému průmyslu. Nyní je symbolem hospodářské krize ve Spojených státech.
Populace Detroitu od roku 2000 do roku 2010 klesla o čtvrtinu na 713 777 lidí. Kromě propouštění v automobilkách, které čelí zahraniční konkurenci, za úbytek obyvatel mohli i nejisté vyhlídky kdysi prosperující metropole.