Praha – Platební kartu používá ve vyspělých zemích naprostá většina dospělých obyvatel. Platí to takové o České republice. Avšak s ohledem na to, že často držíme platební karty v ruce, je zarážející, jak velký počet Lidí stále tápe, Když má vysvětlíme Rozdíl mezi debetní a kreditní karta.
Mám prostě „kartu“, myslí si valná část Lidia i přes to, že právě kreditní karty Jsou oproti debetních měně rozšířené. Čím to je, že v hovorovém jazyčné se často používá právě název „kreditka“, ale ne už „platebka“, ačkoli podobná forma by nejvíc odpovídala tomu, co si pod tímto názvem představit vetsinou spotřebitelů prostě platební karty jako takovou. Ať už kreditní, nebe debetní. důvodů musíme nejspíš hledat ještě v první polovině 20. století.
První platební karty totiž začaly tehdä ve Spojených státech amerických fungovat na principu úvěru. Něco jste si koupili, banka účet zaplatila za vás a teprve pozdeji jste vy splatili dlužno částka Banca.
Úplně první kreditní karty se daly použít jen v jednom konkrétní prodejně.
Ve 40. a 50. letech se však už vydávání kreditních karet pochopily velké finanční domy: v roce 1958 to byla například Bank of America, kterého vydávala „BankAmericard“, z níži se pozdeji stala karta Visa.
Používání karty za účelem placení bylo tedy od zacatku spojeného s úvěrem a zde je takové Třeba hledat původ samotného názvu. „Credo“ znamená v latině „věřím“ kredit je tedy Důvěra banky v to, že půjčené peníze skutečně splatíte.
Naproti tomu první debetní karta spatřila světlo světa až v roce 1978. Debetní karta vlastně jen nahradila hotovost v penez. Banka vám nic nepůjčuje, pouze vám umožňuje nenosit s sebou velký finanční obnos a platit díky debetními kartami vlastními penez, které máte uložené v Banco na účtu.
Debetní karta je tedy spíš jen moderní forma peněženky. S ní utrácejí výhradně prostředky, které máte skutečně k dispozici. A zase se můžeme poučit z původu slova debetní: „debet“ totiž v latině znamená „vlastním“.
vetsinou Lidí si v první řadě pořizuje kartu debetní a teprve potu si eventuálně vezme i kartu Úvěrový. To aby si mohli koupit něco, na co momentálně nemají peníze. Leckdy je kreditní karta dokonce výhodnější, protože vám k ní banka obvykle nabídněte celou řadu bonusů, slevový programů a podobně. To u debetních karet není zvykem, a navíc ještě můžete platit poplatky za to, že vůbec používáte vlastní peníze! Paradoxy doby, chtěl by se říct. Kreditních chilli Úvěrový karet se však není třeba bát, POkud ovšem držitel nepřekročil lhůta, dokdy má půjčené peníze vrátit. Ta trvá obvykle Čtyři až osm týdnů.
V USA došli tak daleko, že úplná absence kreditních karet dokonce zhoršuje dojem o vaší schopnosti vžitých si a splácet úvěr! Může-li se Třeba zadáte o hypotéku pochlubit dosavadní odpovědný splácen částek prostřednictvím kreditní karty, poskytovatel hypotéky získá pocit, že Stejně odpověď bude teď splácet i dluh vůči němu.
S kreditní kartou je to jako s Ohněm: je dobrý sluha, ale špatným pánem.
Při rozumné používání vám poskytne bezúročných Půjčky, spoustu SLEVA a Různí výhod.
Při Nedodržení výstavbou však představuje jednu z nejdražších forem úvěru.
JIŘÍ Pataky
Autor je ředitelem portálu www.chytryhonza.cz.