Výrazné okleštění pravomocí vysokých škol či omezení účasti studentů v akademických senátech univerzit. To jsou dva hlavní body chystané reformy vysokého školství, proti níž včera v Praze demonstrovali tisíce studentů.
Někteří z protestujících v české metropoli nesli transparenty s nápisy jako „Nechceme už žádných Neználek.“ se samozřejmě tím na ministra školství Josefa Dobeše, který podle nich nerozumí současným problémům vysokých škol v Česku.
Protestní průvod
Podle organizátorů se v Praze shromáždilo asi 10 tisíc lidí. Průvod prošel centrem Prahy od Rudolfina až k úřadu vlády. K pražským studentům se připojili jejich kolegové z Brna, Ostravy, Zlína nebo Liberce. Demonstracemi vyvrcholil takzvaný Týden neklidu, kterým chce akademická obec přinutit vládu premiéra Petra Nečase, aby odmítla reformní zákony o vysokých školách z Dobešová dílny.
Celkově se do protestního týdne zapojili školy z 12 univerzitních měst. Protest organizují studenti jednotlivých vysokých škol spolu se studentskou komorou Rady vysokých škol a Iniciativou za svobodné vysoké školy.
Demonstrace odsoudil i český prezident Václav Klaus, který je označil za nátlakovou akci. Na protest proti nim zrušil i cestu do Brna, kde měl včera na Masarykově univerzitě vystoupit s přednáškou.
Strach z půjček
Akce se uskutečnila klidně a bez výtržností. Většina lidí ji vzala vážně. Z davu bylo slyšet nesouhlasné výkřiky proti chystanému zpoplatnění studia a systému půjček. „Neprodávejte nás bankám,“ zněl nápis na jednom transparente.
Kritikům reformy překážejí kromě zavedení školného i změny v pravomocích vysokých škol. Do jejich řízení by po novém mohli více zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách.
Reforma se připravuje osm let. Mimo jiné počítá s novým financováním škol na několik let dopředu, tak se změnami v akreditacích a udělování titulů. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací nebo prakticky orientované.
Kontextové odkazy ETARGET
uver praha – Google Blog Search