Už jen pár dní je otevřený druhý pilíř. Vstoupit do něj nebo vystoupit z něj můžete jen do 31. ledna. Lze s jistotou říci, že naspořené peníze z něj po letech i dostanete? Je riziko kryté státem? Co kdyby selhal? Nový Čas vám poradí. Po 31. lednu se II. pilíř znovu uzavře a na rozhodnutí bude pozdě. „ Podle našich nejaktuálnějších údajů od 1. 9. 2012 do 25. 1. 2013 z II. pilíře vystoupilo 41 096 střadatelů a sociální pojišťovna za ně z DSS požaduje vrátit částku 131 261 713 eur. Naopak, do II. pilíře v daném období vstoupilo 9 426 střadatelů, „řekl mluvčí Sociální pojišťovny Peter Višváder. Mnozí si rozhodnutí o vstupu a výstupu nechali na poslední chvíli.
Je však jisté, že v druhém pilíři vyděláte, nebo alespoň získáte to, co jste do něj vložili? Důchodových správcovských společností (DSS) patří pod dohled České národní banky. „ Podle aktuálního zákona jsou garance, že nedojde ke znehodnocení hodnoty důchodové jednotky (majetku) jen v dluhopisovém garantovaném fondu, “ řekla mluvčí Národní banky Petra Pauerová. V jiných fondech záleží na tom, jak se zhodnotí. Takže klidně můžete být i ve ztrátě. Pozor však! Pak byste dostali nižší penzi, než kdybyste si spořili pouze v I pilíři.
Chcete vědět o II. pilíři víc? Odborník odpověděl přímo na vaše otázky.
Na vaše telefonické a internetové otázky odpověděl Jozef Paška z Allianz – Slovenská DSS.
Na Vaše otázky odpověděl host
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, pro všechny, které zajímá, jak se mají rozhodnout v rámci otevření druhého pilíře , není možné dát úplně přesnou odpověď. Smyslem II. pilíře je rozložení příjmu ve stáří na 2 zdroje, tj. príijem ze Sociální pojišťovny a z II. pilíře. I. pilíř je průběžný a všechny odvody jsou vypláceny současným důchodcům. V II. pilíři se shromažďují prostředky, které jsou ve vlastnictví spořitele a následně budou použity na vyplacení důchodu konkrétnímu spořitelny, který si je našetřil. I. pilíř je v Sučany podobě neudržitelný a je vysoce pravděpodobné, že bude změněn, přičemž se přesně neví, jak. V takové situaci těžko poskytnout konkrétní radu.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, pokud vystoupíte z II. pilíře Vaše naspořené prostředky budou převedeny sociálního zabezpečení, nikoliv spořitelny do rukou. Přičemž se na Vás bude jako na pojištěnce v I. pilíři hledět, jako byste v II. pilíři vůbec nebyli.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, aktuální právní úprava zakotvuje možnost dědění úspor. Můžete si sám ve smlouvě určit, kdo je v případě smrti dostane. Pokud si takovou osobu nevyberete, bude to manžel, manželka, jak ho není, děti, jak jich, rodiče, li jich, alespoň rok spolužijúce osoby, a není-li ani těchto osob, budou to Vaši jiní dědicové, o kterých se rozhodne v dědickém řízení.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, pokud jste na mateřské dovolené nebo se staráte o dítě do 6. let jeho věku a přihlásili jste se na důchodové pojištění, platí za Vás pojistné do I. pilíře a příspěvky do II. pilíře za Vás stát. Takže si nadále aktivně spoříte v II. pilíři.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, z II. pilíře můžete pobírat předčasný starobní důchod a starobní důchod. Prečasný důchod můžete pobírat, pokud splníte podmínky pro pobírání předčasného důchodu z I. pilíře a zároveň, pokud máte našetřeno potřebnou částku v II. pilíři. Klasický starobní důchod můžete pobírat po dovršení důchodového věku, aktuálně je to v 62 let (u některých žen, je to nižší věk).
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, pokud chcete zůstat v II. pilíři, nemusíte dělat vůbec nic. Budete nadále střadatelům.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, podle současné právní úpravy na to máte čas do dovršení 35 let věku.
Odborník z Asociace DSS Jak jsme už v předchozí odpovědi uvedli, pro rozhodnutí o setrvání v 2.pilieri není mozne z pohledu výhodnosti momentalne stanovit žádné věkové či příjmovou hranici. Důvodů je hned několik. Prvy pilíř už dnes i bez vlivu 2.piliera vytváří deficit ve výši ca.900mi.eur, což představuje ca.20% z částky vyplácených důchodů. Je proto zřejmé, že takto nastavený system je nejen dlouhodobě ale ani krátkodobě udržitelný a vyzaduje změny, které uvedou výše vypláceného důchodu z příjmů. Jak to sladěním vypadá, vidíme na příkladu Portugalska, Španělska či Řecka, kde došlo k reálnému poklesu vyplácení důchodu a změnám v jejich nastaveni. Na první a druhy pilíř se musíme podívala jako na dva pilíře důchodového zabezpečení, jejichž úkolem je důstojně zabezpecení ve stáří a ne jako na dva konkurenční produkty. Věřím, že momentalne po všech pozitivních změnách ktere byly poslední novelou pořízené, ve skutečnosti neexistuje žádný relevantní důvod na odchod z druhého pilíře. Naopak, myslím si, že je třeba, aby střadatelé využili moznost vkládání dobrovolných příspěvků, ktere stat podporuje i formou daňového zvýhodnění.
Odborník z Asociace DSS Ano, posledna legislativní úpravy dava moznost mladým lidem po ukončení studia, rozhodnout se pro vstup do 2.piliera az do 35 roku života.
Odborník z Asociace DSS Druhy pilíř na Slovensku je jako jediný z okolních zemí skutecne dobrovolný, protoze kazdy střadatel se rozhodoval samostatně ci do 2.piliera vstoupí nebo ne. Pokud má však tento system fungovat jako system s dlouhodobým horizontem pro investování, musi byt stabilní a to nejen v otázkách nastavení legislativy, ale iz pohledu setrvání spořitelny v nom. Proto rozhodnutí o vstupu, na ktere ma momentalne mlady clovek cas az do 35 let života, mělo by být toto rozhodnutí konecne. Jakékoliv výstupy nebo přestupy mezi spolecnostmi su z tohoto pohledu negativním jevům a nedovolují splňuje dlouhodobé investiční strategie, a tedy jsou v rozporu se základním posláním tohoto systému.
můj názor zůstat? skuste agumentovať zda říci Váš názor
Odborník z Asociace DSS Význam druheho pilíře je v diverzifikaci příjmů ve stáří, není proto spravne aby si prvy a druhy pilíř navzájem konkuroval, protože jejich smyslem je aby se navzájem doplňovaly. Prvy pilíř je už v současné době nastavený tak, že 20% vyplácení důchodu (a to i bez vlivu 2.piliera) musi stat kryt přes pujcky nebo z jinych zdrojů. Proto je nezbytná změna v jeho nastaveni, a to ať už v otázce věku odchodu do důchodu, valorizace nebo jeho samotné výšky, a to tak, aby výše vypláceného důchodu odpovídala výšce příjmů tohoto systemu .. Z našeho pohledu neexistují žádné relevantně důvody proto, aby jste z druhého pilíře vystoupili.
Odborník z Asociace DSS Ztráta 900mil.eur, kterou vzpomínáte, byla ve skutečnosti suma odvodů, ktere si střadatelé odváděli na své soukromé důchodové účty, ktere spravují penzijní fondy. Po poslední novele klesne tato částka na úroveň asi 400mil.eur, bude se jednat o částku, kterou si střadatelé budou zasílat ročně jako úspory na svůj důchod. V žádném případě se nejedna o žádnou ztrátu, naopak objem majetku v 2.pilieri je momentalne vyšší než objem zaslaných příspěvků. To aky důchod budete mít, bude záviset na nastavení prvního pilíře v case vašeho odchodu do důchodu a výšky naakumulované částky a dosaženého zhodnocení ve druhém pilíři. Zde je potřeba říct, že prvy pilíř už dnes si musi na 20% vyplácení důchodu půjčit nebo jejich vykrýt z jinych zdrojů. Je proto zřejmé, že výška dochdoku a podmínky jeho vyplácení se budou muset změnit, jak to vidíme na příkladu Portugalska, Španělska či Řecka, ktere snižují výšku důchodů z prvního pilíře. Proto je potřeba aby občané měli své příjmy ve stáří diverzifikované z prvního iz druhého pilíře.
PS: Největší riziko spoření vidím v politické a ne v tržní nestabilitě systému.
Odborník z Asociace DSS Věříme, že i v legislativní oblasti dojde k stabilizaci poměrů, nakolik poslední novelou byly ze systemu odstraněny deformace, které bránili správcům investovat v akciovém fondu do ackii, nebo v garantovaném fondu do dlouhodobějších investičních nástrojů. Zároveň se vytvořily moznosti pro zasílání dobrovolných příspěvků, ktere jsou daňové zvýhodněné, su daně moznosti míchání fondů, z našeho pohledu neexistují žádné důvody pro vystup z 2.piliera.
Odborník z Asociace DSS Ne, Vase naspořené peníze se poslu na sociální zabezpečení a budou pouzijte na výplatu dochdkov nynějších důchodců .
Odborník z Asociace DSS pokud chcete zůstat nadále ve druhém pilíři, nemusíte udelat nic, ani o tomto záměru informovat Sociale pojišťovnu. Budete nadále střadatelů v II. pilíři.
Odborník z Asociace DSS Dobry den, předpokládáme, že doma máte prohlaseni, ktere se netýká vystupu z II. pilíře, nakolik termín 31.3. je rozhodující Vaše další investice v II. pilíři. Je to poslední den pro prijetí prohlášení o tom, že si chcete spory tak, jak doposud, tj. iv některém z negarantovyných penzijních fondů. Doporučujeme Vam kontaktovat Vaši DSS v této věci.
Odborník z Asociace DSS Dobry den, formuláři se týkají vašeho dalšího spoření v II. pilíři, nakolik došlo k změně zákona. Doporučujeme Vam kontaktovat naši bezplatnou infolinku.
jsem spořitelny v 2.pilieri – je možný přestup do jiné DSS jak jsem nyní i po 31.1.2013?
Vopred dakujem za odpoved.
Odborník z Asociace DSS Dobrý den, možnost přestupu mezi jednotlivými DSS nadále trvá. Je třeba získat akceptační dopis ze Sociální pojišťovny a uzavřít smlouvu s tou DSS, do které chcete přestoupit.
Stát vám rozdíl nezaplatí
Peter Višváder, mluvčí Sociální pojišťovny
– Podle současně platné legislativy nemůže Sociální pojišťovna dodatečně dorovnávat důchod, pokud bude klientovi vycházet v případě kombinovaného důchodu z I. i II. pilíře nižší důchod, než kdyby ho měl vypočítaný pouze z I. pilíře. Důležité je proto zvážit svou vlastní životní situaci. Právě proto je pro střadatele v předdůchodovém věku užitečné zvážit, zda právě v době otevření II. pilíře není pro ně finančně výhodnější z něho do 31. 1. 2013 vystoupit a Sociální pojišťovna se na nich bude pak při výpočtu důchodu dívat tak, jako kdyby v II. pilíři vůbec nebyli.
Co když DSS zkrachuje?
Alena Fábryová, manažerka pro důchody ING DSS
– Případný bankrot se může týkat jen majetku samotné DSS, ale ne majetku střadatelů. Ten se vede odděleně a nesmí se nikdy použít ve prospěch DSS. Naspořených majetek střadatelů přejde na jinou DSS s platnou licencí. S majetkem střadatelů může DSS nakládat pouze prostřednictvím tzv.. depozitáře, který spravuje účty jednotlivých penzijních fondů. Depozitář nepovolí nakládání s majetkem střadatelů, které by odporovalo zákonu nebo jiným pravidlům.
Chci vystoupit:
– můžete, pokud jste střadatelům v II. pilíři
– POZOR! – Nejpozději do 31. 1. 2013 třeba doručit žádost Sociální pojišťovně (nejen poslat na poště, ale musí být i doručena)
– formulář na výstup najdete ve všech pobočkách Sociální pojišťovny a na internetové stránce www.socpoist.sk
– podpis na tiskopise nemusí být úředně ověřen
– důchodovou správcovskou společnost informuje Sociální pojišťovna
– pokud budete žádat později o penzi, nebude se vám krátit o období, během kterého jste byli v II pilíři
Chci vstoupit:
– můžete, pokud nejste střadatelům v II. pilíři, podmínkou však je, že platíte důchodové spoření (odvody)
– do 31. 1. 2013 uzavřete smlouvu s některou z důchodových správcovských společností
– Sociální pojišťovnu vyrozumí správcovská společnost, ne vy