Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Novináři bojují za kulturu, protestují proti zrušení fondů – Webnoviny.sk

Autor: SITA, dnes 9:00

Ti, co navrhují zrušení uměleckých fondů nechápou důležitost existence Literárního fondu a jeho činnost.

BRATISLAVA 9. prosince (ČTK) – Slovenská asociace novinářů (SAN) protestuje proti pokusům likvidace Literárního fondu i ostatních uměleckých fondů.

„Zrušení dvou procent příspěvků z hrubého příjmu umělce, které tvoří podstatnou část příjmů Literárního fondu, by znamenalo zánik dosavadních možností, „ uvedl v prohlášení předseda České asociace novinářů Štefan Dlugolinský.

Podle něj však náhradní legislativní nástroje pro podporu tvorby ve všech oblastech umění neexistují a do budoucna není nic připraveno. „Návrh na jakési nadace bez financí nejsou a nebudou řešením,“ dodal. Podle Dlugolinského navrhovatelé zrušení uměleckých fondů nechápou důležitost existence Literárního fondu a jeho činnosti, jakož i dalších fondů.

„Pokud by navrhovatelé znali podstatu fungování podpůrných fondů, zejména Literárního fondu zřízeného ze zákona, určitě by nepřistoupili k návrhu likvidace toho, co v tomto státě funguje na prospěch široké škály tvůrčích lidí a zejména bez zásahů politické scény, „ uvedeno níže v prohlášení Dlugolinský.

Podle něj by zrušení Literárního fondu znamenalo zánik podpory pro tvůrčích pracovníků. Současná doba kulturu nepřeje a pro umělce je likvidační, píše se v prohlášení SAN. Slovenská umělci mohou tvořit a rozvíjet své umělecké cítění právě díky fondům, které je podporují.

„Návrh skupiny nepřejících považujeme za nepřijatelný, a proto vyslovujeme zásadní nesouhlas s uvedenými pokusy. Bylo by hrubou a neodpustitelný chybou likvidovat to, co zde více než 50 let existuje a funguje na prospěch umělecké obce a slovenské kultury. „

S návrhem zrušit dvouprocentní daň pro umělce do literárního, výtvarného a hudebního fondu přišlo v listopadu SDKÚ-DS. Poslanci Národní rady SR za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová předložily 13. listopadu do parlamentu novelu zákona o uměleckých fondech. Jak řekl novináři Beblavý, zrušení odvodu by představovalo úsporu pro umělce více než 700 tisíc eur ročně.

Cílem novely je podle něj zrušit dodatečné zdanění umělců, ale přitom umožnit fondům vybírat příspěvky dobrovolně a ucházet se o jiné formy podpory. Fondem také nadále zůstanou příspěvky za užití volných děl a příspěvky uživatelů děl. Mohou také získat peníze z asignačnej daně od občanů.

Ministr kultury Marek Maďarič s Beblavého a Vášáryové návrhem nesouhlasí, dvě procenta považuje za důležitý zdroj financování kultury. „Ministr kultury je dlouholetým plátcem 2% do uměleckých fondů a osobně je za zachování této povinnosti, která vrací zpět do kultury každoročně přibližně třičtvrtě milionu eur,“ uvedl pro SITA v reakci na návrh poslanců mluvčí MK ČR Jozef Bednár.

Ministerstvo kultury upozorňuje, že zdroje z dvou procent od umělců jdou každý rok na tvůrčí stipendia, absolventské stipendia, zda na příspěvky na pořádání výstav, tvůrčí pobyty, ceny a odměny, granty, půjčky, jednorázovou sociální podporu a další. „Je to jeden z mála mimorozpočtových zdrojů financování kultury. Pokud se však většina umělců vyjádří za zrušení tohoto odvodu, nebude ministerstvo tomu bránit,“ tvrdí ministerstvo kultury.