Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) si v pondělí Praze zvolilo svého nového předsedu. Němce Karla LAMERS nyní nahradí Hugh Bayley z Velké Británie, který byl zároveň jediným kandidátem na tento post.
Nový šéf hlavního poradního orgánu NATO přislíbil, že své funkční období využije k prohloubení spolupráce mezi aliancí a Evropskou unií. „Musíme čelit novým hrozbám. Ty ze studené války už neexistují, Rusko je dnes naším spojencem a obchodním partnerům,“ prohlásil Bayley po svém zvolení.
Parlamentní shromáždění má ve strukturách NATO zejména poradní charakter. Sdružuje poslanců členských států a jeho cílem je vyvolávat debatu uvnitř aliance. Zasedání Parlamentního shromáždění se koná každý rok v jiné členské zemi a účastní se na něm zpravidla i generální tajemník, kterým je v současnosti Dán Anders Fogh Rasmussen.
Rasmussen: NATO pomůže Turecku, pokud to bude nutné
NATO je připraveno pomoci svému členskému státu Turecku, jelikož se 20-měsíční konflikt v Sýrii stále více rozšiřuje přes syrsko-turecké hranice, řekl v pondělí v Praze generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen novinářům.
„Turecko se může na solidaritu NATO spolehnout. Máme několik plánů na ochranu a obranu našeho spojence Turecko, pokud to bude nutné,“ řekl Rasmussen, ale odmítl uvést detaily. Generální tajemník NATO také řekl, že aliance dosud neobdržela žádný požadavek od Ankary na možné rozmístění protiletadlových raket na tureckém území.
„Pokud takový požadavek dostaneme, zvážíme ji,“ dodal Rasmussen Ankara minulý týden uvedla, že vede se Severoatlantickou aliancí rozhovory o umístění protiraketového systému na tureckém území s cílem čelit potenciální hrozbě střel odpálených ze Sýrie, ale formální požadavek nepodala.
Turecký prezident Abdullah Gül uvedl, že Turecko si ponechalo právo samy se bránit proti nebezpečí hrozícímu ze Sýrie, no je „absolutně vyloučeno, že by Ankara začala válku“.