Jeden z nejvýznamnějších podniků Slovenský plynárenský průmysl by měl nový majitel získat za 2,5 miliardy eur. Za tuto částku prodávají němečtí a francouzští majitelé 49 procent akcií včetně manažerských pravomocí. Deníku Pravda to potvrdil důvěryhodný zdroj blízký vládě, která se ve středu transakcí zabývala, ale zatím ji nepožehnala. Premiér Robert Fico chce, aby se prověřila možnost, že plynárny se vrátí státu.
Autor: Shutterstock
Nejvážnějším zájemcem je stále český Energetický a průmyslový holding. Stát má však předkupní právo. Předpokládá se, že téměř polovina akcií plynáren by měla nejbližší roky na dividendách přinášet 300 milionů EUR ročně. Případná koupě podílu by se tak jen přes dividendy vrátila zhruba za osm let, což je z pohledu návratnosti v odvětví energetiky výhodná investice. Vláda však volné peníze nemá.
„V současnosti je zřejmé, že na to nemáme,“ řekl ve středu premiér, který však dal ministru hospodářství Tomášovi Malatinskému týden na to, aby vyhodnotil všechny možnosti.
Vláda zřejmě zváží zejména alternativu vytvoření speciálního podniku, jehož účelem by byl jen nákup akcií a správu majetku tak, aby se ze zisků SZP splácel úvěr. Je možné, že v takovém případě by se splnila klíčová podmínka a koupě by se nemusela započítat do státního dluhu.
Je paradoxní, že SZP se prodává za 2,5 miliardy eur, zatímco v roce 2002 za akcie zaplatili privatizéri částku téměř 121 miliard Slovensku korun, což bylo v přepočtu 2,9 miliardy eur. Dzurindova vláda při prodeji očekávala, že německý E. ON Ruhrgas a francouzský Gaz de France podnik zhodnotí.
Zatímco nynější částka za prodávané akcie se jeví jako nízká, i privatizační cena z roku 2002 mohla být podle analytika podstatně vyšší. Privatizérom se investice přes vyplacené dividendy už vrátila.
„Návratnost na úrovni deseti let je velmi rychlá. Je pravděpodobné, že stát mohl při prodeji požadovat vyšší cenu. Ideální doba návratnosti při podobných investicích je tak kolem dvaceti let,“ řekl analytik Next Finance Martin Prokop.
Jedním z možných důvodů, proč se nyní podíl v SPP prodává levněji než před deseti lety, je pokles zisků nejhodnotnější části skupiny SZP, kterou je společnost Eustream. Za deset let totiž klesl objem plynu, který firma tranzituje od východních hranic směrem na západ. Plynárny také pro kurzové rozdíly výrazně klesly zisky z tranzitních poplatků.
SZP je z pohledu tranzitu, ale i dodávek plynu strategickým podnikem. Vláda má však podle Radovana Dura z Institutu pro ekonomické a sociální studie INESS málo možností, jak zaplatit za podíl ve firmě bez hrozby zvětšení již tak velkého dluhu státu.
„Možnosti financování bez vlivu na veřejný dluh jsou limitovány. Snad jen půjčka od jiného veřejného subjektu by nemusela zvyšovat konsolidovaný dluh,“ naznačil Duran. „Každopádně tato otázka má z pohledu deficitní rozpočtu druhořadý význam. Daleko důležitější je otázka, jak by stát nahradil výpadek příjmů z dividend, které by musely jít na splácení dluhu, v tomto roce jde zhruba o 327 milionů eur,“ dodal analytik.
Na hodnotu společnosti mohou ovlivnit i hrozící arbitráže a soudní procesy, které již SZP spustil. Firma by v nich totiž mohla vysoudil odškodné. Daniel Křetínský, šéf holdingu EPH, který se o podnik zajímá, v minulosti naznačoval že stávající soudní procesy a hrozící arbitráže mohla firma stáhnout. V podmínkách koupě předložených resortem hospodářství však takové ustanovení nebylo. Mluvčí resortu Stanislav Jurikovič však nevyloučil, že se resortu podaří vyjednat i tuto možnost. „Je naší ambicí a výhodné pro Slovensko, aby se docílilo dohoda iv tomto směru,“ řekl.
Nové soudní procesy by však už nemuseli být spuštěny. Podle návrhu podmínek se budoucí majitel podílu zřekne nových soudních řízení za podmínky, že firma nebude produkovat ztrátu. Současní vlastníci tvrdí, že na prodeji plynu domácnostem už firma ztratila přibližně 200 milionů eur. Šéf regulačního úřadu Josef Holjenčík však tento údaj dlouhodobě odmítá se zdůvodněním, že jde o fiktivní číslo.
Podmínky koupě SZP se dotýkají i cen plynu. Nový vlastník se podle návrhu má zaručit, že bude žádat Slovensko o vydání souhlasu s jakýmkoliv návrhem týkajícím se cenových rozhodnutí vydávaných v režimu cenové regulace pro dodávky plynu chráněným odběratelům.