22. března 2012 11:40
Praha by ráda vykoupila akcie Pražské plynárenské od společnosti E.ON. Zatím se o transakce ví jen to, že bude stát Několik miliard, město se zadluží, ale jednou snad bude plyn levnější. Pražský magistrát obchod připravuje už měsíce. Operuje sice s veřejnými peněz, veřejnost toho však o obchodu moc neví.
Magistrát by rád od společnosti E.on koupil Její akciový podíl v Pražské plynárenské, a. s. Jde o dceřinou společnost Holdingu pražské plynárenské. Holding vlastní napůl Praha a E.on, AKCIOVKA mají napůl holding a E.ON.
Radní prý už přesně vědí, kolik by nákup akcií stál, zatím to však nechtějí říct. Není proto ani jasné, jak dlouho by město úvěr splácelo. Podle lednových informací by kupní cena mohla být sedm miliard korun.
„Pro město případný odkup znamená možnost přístupu k plynu jako komoditě, která může být využití takového k výstavbě malých ekologických zdrojů tepla a elektrické energie. Zároveň Může vest k rozvoji ekologičtější dopravy pomocí CNG,“ vysvětlil primátor Bohuslav Svoboda. Dodal, že město k projektu nepřistoupí, POkud by pro ní nebyl finančně výhodný.
Město se takové Domnívám, že Když posil vliv ve firmě, dokáže nakupovat levněji. Vypadne totiž článek v podobě společnosti E.on, který s plynem obchoduje.
Poměry v plynárenskéPražská plynárenská holding: Magistrát 51% Pražská plynárenská, as: Pražská plyn. hold. 50,2% Zdroj: Justice.cz |
Město takové lákají dividendy, které se nyní dělí mezi ní a E.ON. Za rok 2010 na nich získalo 390 milionu korun. Vedení magistrátu uvažuje o tom, že by si na koupi akcií vzalo úvěr, který by postupně splácelo právě z dividend. Ty se nyní odvádějí do rozpočtu.
Je rozumné zříct se dividend? Ptají se kritici.
„Je otázka, jestli v době, kdy je potřeba metro, obnova autobusy, je rozumné zříct se dividend a splácet jimi dvacet let podíl v plynárenském holdingu,“ poznamenal jeden že člen zastupitelstva, který chtěl raději zůstat v anonymitě. Podle něj bude navíc obtížné snížíte ceny plynu pro zákazníky, protože společnost nebude umět konkurovat velkým firmám.
Obdobně hovoří opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Poche. Podle něj není jisté, že je pro město výhodné vzdá se zaručených peněz z dividendy v době, kdy se snaží šetřit úplně na všem.
Ekonomický analytik Karel Potměšil tvrdí, že Praha jde v tomto rozhodnutí proti proudu. „Dosavadní trend byl sepíše ve spolupráci s energetickými společnosti, které jsou schopen investovat a starat se o síť,“ podotkl.
Praha má podíl iv holdinzích Pražské energetiky a Pražské teplárenské. Proč zvolila právě plyn? Podle primátorova poradců je výdělečná část teplárenské už Prodaná Soukromé vlastníkovi a PRO je pouze skořápkami, protože nemá vlastní elektrárny. Naopak plynáren je prý zajímavá tím, že má vlastní distribuci a infrastrukturu.