BRATISLAVA 10. ledna (ČTK) – Prodej Slovensku státních dluhopisů na finančním trhu v loňském roce potvrdil, že slovenské státní dluh je pro zahraničí atraktivní.
Konstatuje to v analýze Poštová banka, podle níž z dluhopisů, které jsou obchodovány na domácím slovenském trhu, vlastnili na konci roku 2012 zahraniční investoři až 30% a za tři roky tak tento podíl vzrostl více než trojnásobně. Zahraniční investoři přitom vlastní i převážnou část slovenského dluhopisů obchodovaných v zahraničí.
& quotCelkový podíl našich dluhopisů vlastněných nerezidenty je proto ještě o něco vyšší a odhadujeme ho na úrovni zhruba 40%, „uvádí analytička banky Eva Sádovsky.
Ačkoliv to tak zpočátku nevypadalo, Slovensko má podle Sádovsky za sebou úspěšný rok, alespoň co se financování na trhu týká. & QuotEšte v lednu 2012 si naše země na finančních trzích půjčovala peníze na pět let při průměrném výnosu 4,7% p. a., no už v září investoři od Slovenska za stejnou půjčku požadovali úrok jen 1,8% p. a. Situace na finančních trzích se tak za několik měsíců výrazně změnila. V náš prospěch, „uvádí analytička Poštovní banky.
Příznivé podmínky na trhu využila Agentura pro řízení dluhu a likvidity (Ardal) i na prodej dluhopisů na zahraničních trzích. V roce 2012 Slovensko v zahraničí prodalo dluhopisy denominované ve švýcarských francích i amerických dolarech. V aktuálním roce 2013 k těmto emisím lze přibude další. Podle ministerstva financí by naše dluhopisy mohli najít poptávku iv Japonsku.
Fungování států na dluh už podle Evy Sádovsky jaksi zlidověly. Deficitní hospodaření přitom vzniká, když výdaje za určité období převyšují dosažené příjmy. & QuotV 27 členné Evropské unii v roce 2011 hospodařilo se schodkem až 24 vlád a podobně bude zřejmě vypadat i zúčtování za loňský rok 2012, „uvádí Sádovsky.
hromadění deficitů podle jejích slov dochází k tvorbě a postupnému nárůstu dluhu, který je třeba financovat. Pro tyto účely stát vykonává finanční operace na domácím i zahraničním trhu, především v podobě vydávání státních cenných papírů. & QuotSlovenský státní dluh je téměř úplně krytý emitovanými cennými papíry, podíl vládních úvěrů a dalších složek kryjících dluh je na úrovni jen přibližně 5%, „dodává analytička Poštovní banky.