Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Proč nečúrať proti singles – iDNES.cz

25.7.2012 / Blogy / Paľo Sibyla [1]

Namísto úvodu pár čísel: dva roky po sametové revoluci statistici napočítali na Slovensku 398 tisíc domácnosti jednotlivců.
O dekádu později jejich počet narostl o 56 procent.
V tomto roce jejich počet podle projekce Výzkumného demografického centra dosáhne 652 tisíc. S podílem 31 procent tvoří singles druhý nejpočetnější typ domácností po úplných rodinách s dětmi (32 procent).
OK, statistika nic neříká o tom, kolik z těchto jednotlivců má nebo nemá partnera. Ale trend, který si už dříve začal razit cestu za Atlantikem, je zjevný. Stále více dospělých lidí bývá samo a část z nich nemá ani nikoho blízkého, komu by mohl říct o svých bebíčko.
„Je to katastrofa,“ zhodnotila tento trend Eva (její pravé jméno je jiné a nepřeje si ho zveřejnit, protože ji díky její profesi zná výrazně více lidí než jen okruh její známých), se kterou jsem se na téma singles vyprávěl. Také žije sama.
A mnozí s jejím názorem lze souhlasí. Neboť více singles znamená méně dětí, méně dětí znamená vyšší podíl důchodců, a více důchodců znamená vyšší daně a odvody, pokud jim zbytek společnosti bude chtít zajistit důstojné stáří alespoň na úrovni těch současných. Jednoduše katastrofa.

Ne že by to byla radostná vize budoucnosti. Ale katastrofa? Tou je havárie atomové elektrárny, melamin v mléce pro čínských kojenců nebo dvě třetiny Slovenská Romů, kteří mají ukončenou jen základní školu, resp. žádnou. Přibývající singles jsou daň za úspěch. Zejména u žen platí, že pokud dnes některá žije sama, tak i díky tomu, že to na rozdíl od minulosti dokáže finančně utáhnout. A mnozí chlapi jsou svobodní ještě po třicítce i díky tomu, že manželku jim už pár desetiletí nevybírají rodiče.
Píšu to proto, že se jistě najdou tací, kteří tuto „katastrofu“ budou chtít okamžitě řešit. Nechci si radši ani představovat jakým způsobem. Jen tvrdím, že by to bylo jako čůrat proti větru. Naopak, některé vlády a firmy se už trendu začali přizpůsobovat. Protože pochopili, že jejich existence závisí zejména od spokojeného poplatníka, resp. klienta. A placení vyšších daní, dražších hotelových pokojů, zda dýchání výfukového kouře z aut v zácpě před domem singlu (kterému na rozdíl od čtyřčlenné rodiny dělá menší problém dojíždět do práce metrem nebo na kole), mnoho radosti nepřináší.
Na čem se s Evou shodneme je, že být single znamená být ochuzen o intimitu, kterou se psem ani v bordelu zažít nelze. A pokud je toto ochuzení trvalé, člověk ztvrdne, zvlčí. Co možná není ztráta pro společnost, ale určitě pro něj samotného.
Tento aspekt fenoménu singles už stojí za diskusi, ačkoliv mi nenapadají žádné řešení. No vzpomněl jsem si na slova mé kamarádky. „Někdy přemýšlím, jestli fakt, že jsem single, nesouvisí s tím, že ani jako dítě jsem neviděla u rodičů mnoho projevů lásky,“ zamyslela se poté, co jsem jí řekl, o čem píšu.

Psychologové říkají, že nejvíce vzorců chování získáváme během prenatálního období a během dětství. A sice děti jsou již schopny odmítnout negativní stránky svých rodičů, ale později je mnozí na podvědomé úrovni od nich i tak probíráme. Takže pokud vás rozrušila statistika o rostoucím počtu jednočlenných domácností, ve vztahu k partnerovi / partnerce projevy lásky v přítomnosti vašich potomků nešetřete. A kdyby to náhodou nezabralo, netrapte se. Stávají se i horší věci. Například žít s někým, s kým je život jednodušší než život singlu, přesto se cítit osamělý.

Více k tomuto tématu, příběhy tří lidí, skvělé fotky Maňa Štraucha [2] , odpověď na otázku, která země má daňové úlevy pro singles, ale také článek Mariána Leška o Nejvyšším soudu, Beerová rozkódování potravinové pomoci, zamyšlení Jana Košturiak, dvě strany o módním designu a cosi o tom, jak se Andreje Babiše komplikuje koupě konkurence United Bakeries, plus mnoho dalšího dobrého čtení najdete v letním dvojčíslí TRENDU 29-30, který předplatitelé najdou ve svých schránkách už dnes. Ostatní hledejte na stáncích od zítra nebo v elektronické podobě ihned přímo zde .

References

  1. ^ Paľo Sibyla (blog.etrend.sk)
  2. ^ Maňa Štraucha (www.photomano.eu)