Po celonoční jednání, které začaly již ve čtvrtek (28.6.) odpoledne, se na tom v Bruselu dnes nad ránem dohodli lídři Evropské unie (EU).
Toto rozhodnutí, které stálý předseda Evropské rady (ER) Herman Van Rompuy označil za „průlomové“, souvisí především s aktuálními problémy Španělska. Země žádá pomoc pro svůj bankovní sektor v objemu do 100 miliard eur. Mezitím se jí však výrazně prodražuje financování. Cílem je stlačit náklady financování španělského dluhu z nynějších neudržitelných úrovní.
Představitelé členských zemí EU se na summitu také dohodli, že země, které by si v budoucnu chtěli půjčit ze záchranných mechanismů a průběžně už pracují na potřebných rozpočtových a ekonomických reformách, nebudou podléhat takovému přísnému dohledu a podmíněnosti pomoci jako dosud. Tento výsledek prosazoval zejména italský premiér Mario Monti, který však zdůraznil, že jeho země v současnosti neuvažuje požádat o pomoc. Itálie je po Španělsku považováno za další problémovou zemi a jeho financování se momentálně také výrazně prodražuje.
Van Rompuy nad ránem po skončení jednání oznámil, že lídři eurozóny se shodli i na vytvoření společného bankovního dohledu a představitelé celé EU obecně souhlasili s dlouhodobým plánem užší fiskální a politické integrace Unie. Jde o čtyři „stavební bloky“, které představil předseda ER ve svém strategickém dokumentu tento týden. Detaily tohoto procesu se však nebudou řešit dříve než v říjnu tohoto roku.
Dokument, který do té doby připraví, už bude podle Rompuye „cestovní mapou“ s konkrétními termíny jednotlivých kroků směřujících k vytvoření „skutečné“ hospodářské a měnové unie. „Cílem je udělat z eura nezvratný projekt,“ avizoval předseda rady.