Co je třeba splnit pro získání hypotéky či úvěru? Na co nesmíme zapomenout když vybavujete půjčku v bance? Kdy máte nárok na hypotéku a kdy vám ji naopak mohou zamítnout? Jaké úroky či poplatky si banky ptají? Posílejte své dotazy již nyní.
mám v bance hypotéku na 20 let, z čehož je spaltených 5 a chtěl bych ji vyplatit jinou hypotékou, protože mi ponechali stejný úrok (5,39). Rozmyslete, jestli se mi to vyplatí, když se nejdříve splácejí úroky a teď bych byl znovu na stejném, nejdříve bych 5 let zase splácel úroky, až potom jistinu. Dá se říci o kolik by úroky nové hypotéky měly být menší, aby se to vyplatilo, popřípadě zkrátit délku splácení?
Maroš Šimčák
(10:02)
Anuity splácení hypotéky (tzn.splácanie stejnou splátkou každý měsíc) je nastaveno tak, že z měsíční splátky se nejdříve uhradí úroky za příslušný měsíc a ze zbývající části se uhradí jistina úvěru. To znamená, že na začátku splácení se velká část splátky použije na úhradu úroků a jen malá část na snižování samotného úvěru a tento poměr se během splácení postupně mění. Neznamená to však, že si klienti úroky předplácí do budoucna. Vždy jde jen o úhradu úroků za příslušný měsíc. Proto úvaha předčasně vyplatit úvěr má smysl vždy.
Dobrý den,
Jdeme stavět dům, máme hotovost na hrubou stavbu, na dokončení budeme potřebovat hypotéku. Co je praktičtější pak založit, nynější byt, nebo postavenou hrubou stavbu? Do jaké hodnoty hrubé stavby nebo bytu nám banka dá v současnosti hypotéku?
Děkuji.
Maroš Šimčák
(10:10)
V současnosti je možné získat úvěr i do výše 100% z hodnoty nemovitosti. Zdaleka to však není pravidlo ve všech bankách a pro všechny klienty. Spíše je běžné 80% až 90% z hodnoty zakládané nemovitosti. Hodně závisí na bonitě klienta a kvality a polohy nemovitosti. Pokud se zakládá byt v okresním nebo krajském městě je to pro banku lepší zábazpeka jako dům někde na venkově.
Dobry den, zajímá se o hypoteční úvěr, při kterém banky poskytují pojištění tohoto úvěru v různém rozsahu (např. proti ztrátě zaměstnání). Aka bývá jeho vyska, resp . jak vím odhadnout ci cena pojištění není příliš drahé?
Setkal jsem se s názorem, že takové pojištění jsou vyhozené peníze, nakolik reálné pojišťovna nikdy taketo plnění nevyplatila pro různé kliky.
Ne je výhodnější vinkulovat vlastně životní positenie ve prospěch banky?
Maroš Šimčák
(11:54)
Před uzavřením jakéhokoliv typu pojištění si třeba předem prostudovat pojistné podmínky. Při sjednávání pojištění prohlašujete, že jste zdravý, pokud tomu tak není, třeba na to předem upozornit a pojišťovna Vám dá vyplnit zdravotní dotazník, který pokud bude akceptovat a pojistí Vás, nemá důvod neplnit případnou pojistnou událost. Co se týče pojištění ztráty zaměstnání, standardem je, že je tato ztráta zaměstnání pojištěna pouze v případě hromadného propouštění, příp. propouštění z důvodu nadbytečnosti. Pojištění ztráty zaměstnání se netýká případů, pokud jste propuštěn jen Vy, příp. na základě dohody a pod
Dobry den!
Rádi bychom koncem roku, připadne začátkem příštího roku vzali hypotéku pro mladé. Plán pracovních dům, pozemek už máme, projekt se ještě dodělává.
Myslíte si, že je lepší žádat koncem roku nebo začátkem nového (kedze jde o hypotéku pro mladé)?
Vlastní byt, myslete, že je vhodně založit byt spolu s pozemkem najednou? (Pozemek jsme koupili letos v lednu, přemýšleli jsme o jeho profinancování také přes hypotéku, co si nejsme jisti, jestli to bude možné.)
Dakujem.
S pozdravem
Katarina , Zilina
Maroš Šimčák
(10:22)
Na tom nezáleží, zda koncem roku nebo začátkem příštího. Pohyb úrokových sazeb během tohoto období nedokázal předvídat a ostatní podmínky budete mít stejné.
Co se týče zakládání pozemku i bytu, záleží od hodnoty samotného pozemku. Pokud je hodnota pozemku dostatečná, nemusíte zakládat i byt. Na druhé straně umím si představit, že když založíte i byt, můžete od banky získat lepší podmínky.
Dobrý den, já bych spíš chtěl vědět, zda je bezpečné žádat o úvěr, hypotéku nebo si koupit něco na splátky v současnosti, když nikdo neví jak to s eurem nakonec bude? Děkuji za odpověď
Maroš Šimčák
(10:27)
Myslím si, že podobnou úvahu můžete mít io rok, dva, tři … protože dnes Vám nikdo neřekne, jaká bude tehdy situace s eurem. V každém případě i kdybychom se náhodou museli vrátit např. ke koruně, úvěrová smlouva bude platit dál, výše úvěru i splátky se přepočítají konverzním kurzem na korunu.
Pekny den Vam přeji pane Šimčák.
Koncem roku 2011 (listopad / prosinec) jsme s manželem podepsali úvěrovou smlouvu – Hypotéka, profinancování nákladů, s tím že máme zvýhodněnou úrokovou sazbou (minus 3%) v ramci poskytnutí hypotéky pro mladé do 35 let. Chci se zeptat jestli se nas nějak dotyč nove podmínky plánované od září 2012 nebo podmínky se u starých smluv nemění? Konkretne mam namysli moznost předčasného splacení závazků bez sankce nebo změna fixace ci nejake jine zvýhodněný do 35 let?
Velmi pěkně Vam dakujem,
s pozdravem
Štětinový
Maroš Šimčák
(10:34)
– povinnost splatit hypotéku na konci období fixace bez poplatku platí nejen na splacení celé hypotéky, ale i její části
– banka je povinna v oznámení o změně úrokové sazby poučit klienta o podmínkách předčasného splacení hypotečního úvěru nebo jeho části, při jejichž splnění si banka nesmí účtovat poplatky za předčasné splacení
– pokud banka vyžaduje předložení žádosti o předčasné splacení hypotéky před uplynutím doby fixace úrokové sazby, je povinna zaslat oznámení podle odstavce o změně sazby nejpozději dva měsíce před termínem vyžadovaným hypoteční bankou pro předložení této žádosti
Když si přečtete tyto změny, tak jde spíše o doplnění a vylepšení podmínek, které jsou již v dnešní době platné . Tyto změny posilují postavení klientů vůči bankám v době změny fixace.
Dobry den,
jak je to s poplatky za předčasné splacení hypotéky? kdy poplatky su a kdy nejsou?
Maroš Šimčák
(10:46)
Poplatky za předčasné splacení úvěrů na bydlení nebo hypoték si banky nemohou účtovat na konci fixace úrokové sazby. V období mimo konce fixace si banky účtují poplatky ve výši 3% až 5% zpredčasne financovaného zůstatku úvěru.
Dobrý den,
mám takovou dost teoretickou otázku …. někdy příští rok bychom si chtěli s kamarádkou koupit byt. Takže otázka zní, zda je možné aby jsme si obě vzali bud společnou nebo dvě různé hypotéky na stejný byt, který bychom vlastnili na polovinu …
Děkuji a hezký den přeji.
Maroš Šimčák
(11:34)
Můžete například požádat o hypotéku tak, že jedná z Vás bude žadatelka a druhá spolužiadateľka. Byt můžete vlastnit spoločne.Najjednoduchšie je vzít si jednu hypotéku společně. Je možnost vzít si i dvě různé hypotéky na stejný byt, ale v tom případě musí být obě v jedné bance
Jak je to se 100 procentní hypotéka, tj.. pokud nemam žádnou hotovost. Něco se totiž vzpomíná s maximální hranicí hypotéky, ktera je 70 procent kupované nemovitosti
Maroš Šimčák
(10:49)
Hranice 70% z hodnoty nemovitosti sice podle zákona platí pro hypoteční úvěry, ale banky dokáží zkombinovat hypotéku s jiným úvěrem na bydlení tak, že si to klient ani nevšimne. Jinými slovy tato hranice Vás nemusí zajímat, protože banky dokáží poskytnout i více. Vše záleží na tom, jak Vás banka vyhodnotí.
Myslím si, že hypotéky by měl poskytovat i stat (NBS) a nejen pouze soukrome banky. Rodina a děti jsou zaklad statu. Pokud by poskytovala např. hypoteky NBS, úroky by mohly být klidně za 2,5%. Na vyse úroky není důvod. Úrok za více než 4% je zlodějina a lichva.
Maroš Šimčák
(10:58)
Souhlasím, že úrokové sazby by mohly být nižší. Vždy je to však io tom, že je třeba si banky porovnávat. Nespoléhat se jen na jednu dvě banky. Iz průzkumů, které byly publikovány vyšlo, že velká část Slováků si nabídky bank neporovnává. Pokud bychom si jako klienti vždy hledali nejvýhodnější nabídky, banky by byly nuceny jít se sazbami dolů. Stejně to platí i při jiných produktech. Pokud některá banka výrazně zvýší ceny, měl by to být impuls k tomu, aby se klienti rozhodli změnit banku.
Dobry den, p.Ovcarik, slovaci a slovenky si už mohou vybírat i mimo hranic SR.V jaké zemi EU, v jaké měně av kterych 2 – 3 bankách byste poradili
nasim mladým absolventům škol získat hypotéku, nebo uver a jaký, aby to bylo nejvýhodnější pro ně, a ne pro banku?
poradit, jak byste radili své dceři, ci synovi?
Maroš Šimčák
(11:01)
Hypotéku za hranicemi získáte velmi těžko pokud je nemovitost na Slovensku a naopak. Pokud je nemovitost v zahraničí, slovenské banky budou mít zase problém takovou nemovitost založit.
bohatší a rozumnější slovaci postupně obývají pohraničí s Rakušany při Hofburgu, ci Maďary při Rajka a vyhýbají se tak trasa jako Černá Voda, Chorvatsky Grob, Samorin, zda Dunajská Lužná .
Prý proto, že kupovali a kupují levnější pozemky s levnějšími firmami z A, či H, a podporou
platnou i pro Slováků, nemluvě o výhodných hypotekach.Berie ještě někdo na Slovensku hypotéku? Jaké jsou součásti trendy, víte to i po krajích?
Maroš Šimčák
(11:42)
Dobrý den, platí změny v zákoně o bankách i na
půjčky pro podnikatele? ProfiHypo úvěr. Ú. banky?
Je možné splatit takový úvěr při ukončení fixovaného období bez poplatku za předčasné splacení? Je banka povinna oznámit změnu úrokové sazby dva měsíce před ukončením fixovaného období?
Děkuji za odpověď.
Maroš Šimčák
(12:14)
Změny zákona o bankách ohledně hypotečních úvěrů se netýkají úvěrů poskytovaných podnikatelům, tyto změny jsou určeny pro hypoteční úvěry poskytované fyzickým osobám občanům. Pro podnikatele i nadále platí úvěrové smlouvy a obchodní podmínky bank, jako byly doposud.
Žiji dlouhodobě v zahraničí a převážně podle občanského zákoníku zprostředkuji koupi dákej nemovitosti.Nemám tedy firmu, a navíc nevěřím na slovensku působící pobočkám převážně rakouských, zda maďarských bank, které ještě k tomu dvakrát denně někdo vykrade, nebo jim sebere peněžní automat a peníze proto do nich neukládá, navíc v případě pádu eura bych se k nim ani nedostal.
Jak mám tedy podle vás ručit, když moje nemovitost v Turecku, kde žiji, je lehké konstrukce, protože je tam u moře stále teplo,
a nemohl bych ji tedy pro její malé ocenění
založit. Dá se ručit na Slovensku i třetí osobou, nebo můžete mi poradit?
Maroš Šimčák
(11:33)
Můžete využít půjčku. Půjčky banky poskytují v maximální částce okolo 10.000 € – 15.000 €. Samozřejmě nevylučuji, že pokud je Vaše bonita velmi dobrá nebo budete mít dobrého spolužžiadateľa nebo ručitele, tak banka poskytne i více.
Při hypotékách nebo jiných úvěrech na bydlení je však třeba ručit nemovitostí, která je na Slovensku.
Jsem z výhodu a také chci žít v Bratislavě.
Můj kolega z IT firmy, kde dobře vydělávám, mi tvrdí,
že na hypotéku stači dobrý příjem a zdravotní připojištění z Unionu. Je to pravda? A co když Union zruší, nebo vyvlastní?
Maroš Šimčák
(11:09)
Banky vyhodnocují mnoho parametrů při podání žádosti o hypotéku. Příjem je jen jeden z nich. Vyhodnocují se i věk, zaměstnání, vzdělání, počet dětí, závazky klienta (jiné splátky úvěrů, pojistek, …), splácení úvěrů v minulosti pokud nějaké byly a ještě mnoho dalších. Co se týče zdravotních a životních pojistek, banky si takové pojištění nekladou jako podmínku. Nevylučuji však, že v některých bankách mohou pomoci. Určitě bych si to však nejdříve v bance prověřil a neuzavíral takové pojištění proaktivně předem.
Dobry den,
kupujeme nemovitost, která má na pozemku i garaz. Ta však není zapsána na listu vlastnictvi ani k ní majitel nema potřebnou dokumentaci. Majitel nyní dodatecne získává potřebnou dokumentaci. Staci k získání úvěru doklad o vkladu garáže na dopis vlastnictvi nebo je potřeba počkat az bude zapsána na listu vlastnictvi? Vopred dakujem za odpoved.
Maroš Šimčák
(11:17)
Podle mého názoru budou banky vyžadovat zápis na LV. Když, tak se zkuste s bankou dohodnout, že banka dá až do úvěrové smlouvy jako podmínku čerpání zapsanou garáž. To znamná, že celý úvěrový proces proběhne a Vy získáte trochu času.
Končí mi 5-leté období, během kterého jsem dostával příspěvek od státu na podporu bydlení pro mladé. Pokud si nově vezmu hypotéku (např. i nahrazením současné novou od jiné banky s aktuálními podmínkami), mám nárok znovu na podporu bydlení ze strany státu (formální podmínky nutné pro poskytnutí podpory splňuji)? Nebo je to jen jednorázová 5letá výpomoc od státu, která je vázána na žadatele a jeho osobu a je využitelná jen jednou? Děkuji.
Maroš Šimčák
(11:20)
Zákon říká, že v jednom momentě můžete využívat jen jeden úvěr se státním příspěvkem. Proto po splacení Vaší hypotéky můžete požádat o další. S čím však budete mít problém je vyplatit Vaši současnou hypotéku novou hypotékou se státním příspěvkem, protože účelem hypotéky pro mladé by nemělo být vyplacení původního úvěru.
Mohli byste, prosim, vyjmenovat vsechny věci, na ktere je dulezite se soustredit při zádosti o hypotéku? Důležitý je přece nejen úrok, možnost předčasného splacení a pod., Ale i jiné ukazatele, ne? Ake to su?
Maroš Šimčák
(11:29)
Mnoho lidí však tomuto parametru nerozumí proto je možné porovnat si nabídky i pomocí parametru Zaplacená částka celkem. Ten se dá jednoduše vypočítat jako suma:
– všechny měsíční splátky včetně poplatku za vedení úvěrového účtu (tj. celkový počet splátek x výška měsíční splátky)
– jednorázový vstupní poplatek
Produkt, u kterého vychází tento parametr nejnižší je pro klienta nejlevnější.
Důležité je však mezi sebou takto porovnávat pouze produkty se stejnou dobou splatnosti.
Pokud to není tajemství, a myslíte, že Vám manželka nebude nadávat, odpovíte přímo: ve které bance máte hypotéku vy?
Maroš Šimčák
(11:23)
Nejde o manželku :)))
Neřeknu to jen z jednoho důvodu. Tato informace by nikomu nepomohla, protože výhodnost jednotlivých bank se v čase mění a banka, ve které jsem čerpal hypotéku před několika lety dnes už nenabízí nejvýhodnější podmínky.
Dobry den, při čtení změny zákona ohladom poplatků při vyplacení hypotéky hypotéky z jiné banky, cize změnou banky při hypotéce jsem se dočetl, že tyto nove pravidla platí pouze pro Previa, resp. jednu změnu banky. Pro novu hypotéku, kterou vtyplatim tu původní nove pravidla uz neplatí. Muzete mi toto prosim potvrdit / vyvrátit? Novými pravidly myslim ze mozem splatit i cast hypoteky bez poplatku a při splacení celé hypotéky ode mne banka nemuze pozadovat poplatky atd. Cize změny nedávno uzákoněno. Dakujem
Maroš Šimčák
(11:39)
Nová pravidla platí pro všechny hypotéky a úvěry na bydlení. Nejen pro jednu.
Ano podle nových pravidel můžete splatit bez poplatku i část hypotéky / úvěru, avšak platí to jen na konci fixace úrokové sazby.
Dobry den, hypotéku (100%) mam na 30 let a splácí ji zatím 3 roky splatil. Fixaci mam nastavenou na 5 let. Během posledních 3 let jsem do přestavby bytu proinvestoval 20.000 eur. Po uplynuti Fixace bych řadu udělal novy znalecky posudek na zvýšenou cenu bytu v důsledku přestavby a tim padem pozadoval o hypotéku na níze procento jak byla povodně, cize bych měl hypo např. na 70% ceny bytu a tim padem chtěl mít možnost mít i nižší úrok. Mě toto cele podla Vas smysl? Je předpoklad že bude úrok po přecenění a nové hypo nižší? Je mozne taketo neco udelat i mimo fixace? Dakujem
Maroš Šimčák
(12:41)
Mimo fixace se Vám to s největší pravděpodobností nevyplatí kvůli poplatku za předčasné splacení.
Určitě to však má smysl na konci fixace prověřit. To znamená vyžádat si nabídky konkurečních bank. Pokud Vám některá banka nabídne výhodnější podmínky, jděte do toho a Vyplaťte původní úvěr.
Aku fixaci byste při dané situaci v Ekonomice a na trhu doporučovali? Při předpokládané dobré bonitě klienta.
Maroš Šimčák
(12:37)
Osobně doporučuji fixaci na 3 roky, případně na 5 let. Vždy je to však trochu loterie v dnešní době.