Branislav Toma | 09.07.2012 10:23
Evropa v boji proti krizi stále více využívá levné peníze. Evropská centrální banka poprvé v historii eura snížila základní úrokovou sazbu na úroveň 0,75 procenta. I Slovenské bankám se tak vytváří prostor pro snižování úroků při půjčkách, hypotékách, ale i vkladech.
Ilustrační foto.
Autor: Shutterstock
„Dá se předpokládat, že aktuální úroveň sazeb se projeví i na slovenské bankovním trhu v úročení krátkodobých termínovaných vkladů a automaticky i na úvěrech vázaných na úrokovou sazbu EURIBOR,“ řekl Róbert Prega, analytik Tatra banky. Méně za půjčku tedy budou platit lidé, kteří za rozhodli navázat výšku úroku na sazbu, za kterou si eurové termínované vklady nabízejí banky mezi sebou.
Na druhé straně tlačit ceny úvěrů směrem nahoru budou vyšší daně pro slovenskou banky či přísnější požadavky na minimální množství vlastního kapitálu. „Takže snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky by mělo být spíše faktorem tlumícím růst sazeb jako důvodem pro snížení úroků,“ řekla Mária Valachyová, analytička Slovenské spořitelny. Slovenská bankovní asociace totiž odhaduje, že zavedení vyššího bankovního odvodu bude stát finanční domy ročně přibližně dvě stě milionů eur.
„Vyšší náklady si banky budou zčásti kompenzovat i na dražších půjčkách pro lidi,“ dlouhodobě upozorňuje Vladimír Dohnal, ředitel Symsite Research. O tom, jak se výše úroků nakonec opravdu bude vyvíjet, rozhodne až konkurenční boj o zákazníka. Nejbližší akce na spotřební úvěry či hypotéky se přitom již tradičně očekávají s příchodem podzimu.
levných peněz pro banky by přitom mělo být dostatek. „Klíčové sazby, za které si mezi sebou půjčují banky, byly až na dobu půl roku pod úrovní jednoho procenta i před snížením klíčové úrokové sazby ze strany Evropské centrální banky. Přesto došlo po čtvrtečním snížení základní úrokové sazby ECB k dalšímu poklesu sazeb na peněžním trhu, „dodal Prega.
Evropská banka také na nulu snížila úrokovou sazbu, za kterou si v ní krátkodobě mohou ukládat peníze soukromé finanční domy. Tento krok by měl podpořit investování téměř bilionu eur, který soukromé banky získaly od ECB na přelomu let, do reálné ekonomiky. Současné kroky přijaté na stabilizaci zemí používajících měnu euro mají však ještě daleko od vyřešení krize. „I přes nedávné opatřením ze strany evropských vlád a Evropské centrální banky bude Evropu v nejbližších letech čekat pomalý růst,“ zhodnotila Alexia Russell z Moodýs Analytics.