Půjčky pro nezaměstnané jsou zejména v důsledku krize velmi vyhledávané a žádané. Počet nezaměstnaných na Slovensku každým rokem přibývá. Podle Statistického úřadu SR počet lidí bez práce přesáhl číslo 367 000. V nelehké situaci se nacházejí zejména absolventi středních a vysokých škol, osoby ve věkové hranici 50 + a nízko kvalifikovaní lidé bez maturity. Velmi špatné statistiky vykazuje zejména Prešovský kraj, kde je aktuálně až 17,8% lidí bez práce a ještě horší je na tom Jihočeský kraj, kde je míra nezaměstnanosti až 19,6%. Celoslovenský průměr míry nezaměstnanosti je 14,2%, což je šesté nejhorší místo v rámci celé eurozóny. Tato čísla jsou doslova alarmující. Tisíce lidí bez práce a bez perspektivy pracovní příležitosti nahrávají různým společnostem poskytujícím hotovostní půjčky, které rostou jako houby po dešti.
Je půjčka pro nezaměstnané skutečně řešením špatné finanční situace?
Je ale správné půjčit si v situaci, kdy jste bez práce? Pojďme se blíže podívat, jaké jsou možnosti pro člověka, který přišel o zaměstnání.
Bezpochyby nejvýhodnější úvěry, s nejnižší úrokovou sazbou poskytují banky. Samozřejmě ani bankovní úvěry nejsou levné, a člověk je proplatí. Bankovní instituce však každého zájemce o financování založené spotřební úvěr podrobeni důkladné analýze, a jako první si ověřují výši příjmu. Protože nezaměstnaný příjem nemá, existuje jen jediná možnost, jak získat bezúčelovou půjčku z banky – a tím je ručení nemovitostí. Některé banky poskytují takzvané americké hypotéky bez dokládání příjmu, což je v podstatě financování založené úvěr, při kterém není třeba dokladovat výši příjmu, ale je třeba ručit nemovitostí. Nevýhoda je taková, že banka poskytne úvěr pouze do 50% hodnoty nemovitosti. Pokud tedy vlastníte dům v hodnotě například 70 000 €, z banky tímto způsobem můžete získat pouze 35 000 €. V případě neplnění závazků vyplývajících ze smlouvy můžete o založenou nemovitost velmi rychlé přijít. Proto je ručení nemovitostí, zejména pro nezaměstnané velmi vysoké riziko, kterému by se měli raději obloukem vyhnout.
Další možnost na získání půjčky pro nezaměstnané představují nebankovní subjekty. Zde je šance na získatie potřebných finančních prostředků sice vyšší, ale s tím roste i riziko, že podepíšete velmi nevýhodnou smlouvu. V souvislosti s nedávnými legislativními změnami, má každá společnost, která poskytuje půjčky povinnost prověřit si schopnost žadatele úvěr splácet. Pokud si daná společnost tuto povinnost nesplní, bude se poskytněte půjčka považovat za bezúročnou. Pro lidi, kteří potřebují získat peníze to znamená, že bude téměř nemožné získat půjčku od seriózní nebankovní společnosti, která provádí podnikatelskou činnosťpodľa zákona. Na jedné straně je cílem této novely chránit lidi, aby nepodepsaly nevýhodnou půjčku, kterou budou musieťsplácať několik let, na straně druhé se otevírá prostor pro podvodníky, kteří ani nemají platnou licenci an provádění této činnosti. Pod tímto máme na mysli zejména soukromé osoby, které neváhají půjčit osobě v těžké finanční situaci. Riziko tu nespočívá ani tak ve výši úroku, ale takový „podnikatelé“ čekají na nejmenší zaváhání se splátkou, aby mohli vybírat takové úroky, které několikanásobně přesahují ty standardní dohodnuté ve smlouvě. Pokud si navíc s takovou soukromou osobou dohodnete ručení nemovitostí, nebo podepíšete směnku, můžete velmi jednoduše přijít o střechu nad hlavou a to je určitě to poslední, co byste potřebovali.
Jak tedy řešit těžkou finanční situaci, pokud jste bez práce? Zde se dá poradit jen jedno – vyhněte se půjčkám pro nezaměstnané a raději svou energii využijte na hledání práce, i když jen sezónní. V této složité finanční situaci je pozitivum aspoň to, že bez eura nezůstanete – vždy existují dávky v nezaměstnanosti a podpora v hmotné nouzi.