Po Ukrajině, jejíž ruský prezident Vladimir Putin (na snímku vlevo) odklepl půjčku 15 miliard dolarů a slíbil její snížení ceny plynu, se Moskva snaží zavázat si dalšího blízkého spojence z krajíj bývalého Sovětského svazu. Tentokrát se Putin dohodl s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, že jeho zemi poskytne v příštím roce půjčku dvě miliardy dolarů. Očekává za to posílení vazeb s Moskvou.
Těžká krize
Bělorusko zažilo v uplynulých třech letech nejtěžší ekonomickou krizi od získání nezávislosti před více než dvěma desetiletími. Hospodářství země, považované za poslední diktaturu v Evropě, je řízeno tvrdou centrální rukou Minska.
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Snímek: TASR / AP
Před dvěma lety se Lukašenkův režim rozhodl krizi řešit prudkou devalvací běloruského rublu, jehož hodnota se propadla vůči dolaru o dvě třetiny. Vyvolalo to obrovské protesty opozice a následné masové zatýkání. Kromě toho dostali Bělorusové od zemí Společenství nezávislých států, především však od Ruska, půjčku ve výši tří miliard dolarů.
Snaha o federaci
Právě Bělorusko, které tvoří s Ruskem a Kazachstánem celní unii, se Putin dlouhodobě snaží dovést do společné federace. Proti tomu se však staví samotný Lukašenko.
Ekonomicky výhodné se na svou stranu tento měsíc snažil Putin získat i ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten koncem listopadu odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, což vyvolalo pokračující demonstrace opozice v Kyjevě.