ČTK | 30.09.2012 15:28
Řecko dostane další splátku ze slíbené mezinárodní pomoci i přes vyššímu rozpočtovému deficitu a pomalému pokroku v reformách, protože eurozóna nechce, aby ji Řecko opustilo. Informovaly o tom víkendu německé časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvoláním na zdroje z euroskupiny a Evropského parlamentu.
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock
Atény mají příští týden obnovit jednání s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Země potřebuje získat dalších 31 miliard eur (779,1 miliardy Kč) z pomoci, aby odvrátilo hrozbu bankrotu a odchodu z eurozóny.
„Řecko dostane seznam reforem, které musí schválit jejich parlament do stanoveného termínu. Peníze budou uvolněny jakmile jejich zákonodárci schválí, „řekl zdroj Wirtschaftswoche. Neupřesnil však, jaké reformy to tentokrát budou. Pouze poznamenal, že eurozóna se soustřeďuje na to, aby zabránila odchodu Řecka. „Obavy z, domino efektu ‚v eurozóně jsou příliš velké,“ dodal.
„Zprávě bude vypracována trojkou takovým způsobem, aby mohly být peníze vyplaceny,“ citoval zdroj z evropského parlamentu časopis Focus.
Peer Steinbrück, který je kandidátem německé opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na spolkového kancléře pro volby v příštím roce, v neděli v rozhovoru pro Die Welt am Sonntag uvedl , že Řecko by mělo dostat více času na reformu své ekonomiky a nesmí být vyhozeno z eurozóny. Německo by podle něj mělo být připraveny poskytnout Řecku v budoucnu další pomoc. Zda SPD podpoří v parlamentu třetí záchranný balíček pro Řecko bude podle něj záviset na podmínkách, které s tím budou spojeny. Odmítl však odchod Řecka z eurozóny, který by podle něj byl devastující.
Řecko je pátým rokem v recesi a žádá o prodloužení splnění podmínek podpory o dva roky. Podle některých ekonomů však země nebude po ukončení druhého záchranného programu schopná vrátit se na mezinárodní kapitálové trhy a bude potřebovat třetí záchranný úvěr.
Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.