Řecké energetické společnosti se snaží získat od bank nouzové úvěry, aby byly schopny zaplatit dodavatelem a odvrátili rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny a plynu alespoň v letní turistické sezóně.
Agentuře Reuters to v pátek oznámili zdroje z řecké energetiky. Hrozící energetická krize je další komplikací pro zemi, která je již více než dva roky ponořena do dluhové krize a od roku 2008 zažívá hlubokou ekonomickou recesi.
Kvůli vražedné spirále klesající poptávky po energiích při vysokých fixních nákladech, nedobytným pohledávkám a špatné regulaci vznikla ve financích řeckého energetického systému díra 350 milionů eur. Pokud nebudou mít energetické společnosti na platby dodavatelům ze zahraničí, hrozí v létě velké výpadky, protože země je v energetice výrazně závislá na dovozu. To by ohrozilo již tak slabé vyhlídky turistického ruchu, jednoho z mála odvětví, které zemi přináší devizové příjmy.
Státní plynárenský podnik DEPA jedná s domácími bankami o zajištění úvěru na zaplacení dovozu za asi 120 milionů eur, informoval nejmenovaný představitel podniku. Tato půjčka však podle něj by i tak vydržela jen na další měsíc.
Řecko dováží všechen plyn a 80 procent dodávek odebírá z Ruska. Podle zdroje z DEPA musí podnik do 22. června zaplatit ruskému Gazpromu své závazky. Gazprom agentuře Reuters řekl, že Řecko zatím platí včas, a vyjádřil přesvědčení, že do konce června bude schopno splatit květnové dodávky.
O nouzovém úvěru vyjednává s bankami i největší řecká elektrárenská společnost PPC, která produkuje 70 procent domácí spotřeby elektřiny a ovládá téměř celý maloobchodní trh. Na konci června potřebuje vyrovnat dluh ve výši 525 milionů eur, v peněžních rezervách má jen 230 milionů eur.
Vedení PPC je přesvědčeno, že řecké banky podniku pomohou. Největší banky v Řecku minulý měsíc dostali v rámci mezinárodní finanční pomoci 18 miliard eur na rekapitalizaci.
Řecko letos dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) druhý záchranný balík v sumě 130 miliard eur, který má Aténám zajistit finance do roku 2014. První záchranný úvěr dostala krajina v květnu 2010.
Výměnou za finanční pomoc museli Atény slíbit výrazné rozpočtové škrty, zvýšit daně a uskutečnit tržní reformy. EU již déle vyzývá Řecko, aby liberalizovalo silně regulovaný maloobchodní trh s elektřinou a otevřelo domácí zdroje uhlí a vodní energie soukromým producentem. Producenti elektřiny mimo PPC mohou vyrábět jen ze zemního plynu a obnovitelných zdrojů.