Praha – „Rozhodně odmítá, že by Česká republika mela přijmout o 7 miliard korun.“ Taková je reakce České exportního [1] banky na tajnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu [2] , o které nedávno detailech psal deník Insider [3] .
Podle ní kontroloři NKÚ zjistili, že Česká exportní banka poskytla zahraničním – především pak ruským firmám – nemalé finanční částky, aniž by si zajistila zástavy.
Předsedu dozorčí rady České exportní banky Milan Hovorka se nechal slyšet, že se „jedná o živé obchodních případů.“ V současné době banka podle Hovorky „hledá cesty, jakým zpusobem realizovat dokončení těchto vývozních projektů a maximalizovat návratnost poskytnutých úvěrů.“
Jeho slova tak MOHOU nabádal k Domnia, že popsané případy pro banku nepředstavují zásadní problém, a Nebyly proto zatím Provedení žádné podstatné kroky k jejich nápravě.
investorova dobrá vůle
To potvrzuje i František Vaculík, generální ředitel Jihlavské společnosti PSJ, kterého vyveze do Tunisu zboží v hodnotě přesahující jednu miliardu korun.
Podle Vaculíka totiž obchodování mezi PSJ a tuniským partnerem pokračuje chile dál. A to i přesto, že právě tuniská firmy patří k těm, které úvěr od České exportní banky nesplácejí a navíc nezapsaly záruku do příslušných katastrálních registrů. Bankovní úředníci Zapomněli dohodu Provera.
„V současné době exportního banka a naše společnost Společná silami tlačí na tuniského investora, aby k zapsání záruky došlo co nejdřív,“ vysvětluje Vaculík, jak vypadá zmiňované „hledání cesty k maximalizaci návratnosti poskytnutých úvěrů.“
Česká strana přitom nemá žádné prostředky, jimiž by tuniskou společnost k takovej kroku donutila. Zdá skutečně tuniská strana nakonec záruku zapíše, tak závisí především na Její „dobré vůli“.
propluje, neproplatí
Neopatrný postup České exportní banky by navíc mohl být i Důvodem, proč Státní pojišťovna EGAP, u níži Jsou zmiňované odběratelské úvěry Údajně pojištění, muzea v budoucnu nedobytné pohledávky Banca zamítnout. Podle názoru inspektora NKÚ by totiž soukromá pojišťovna Banc ztráty z nezajištěného exportního úvěru nezaplatila.
V pojišťovnu na konci loňského roku došlo k zásadním personálním změnám. Svůj post musel opustit Karel Pleva, který pojišťovnu šéfoval od roku 2009. Nový generální ředitel Jan Procházka aktuální situací komentovat nechce, protože neví jaký je obsah tajné zprávy. Pojišťovna sice zadanou NKÚ, aby jí kompletní zprávu vydal, Žádosti ale nebylo vyhovění.
podle názoru inspektora NKÚ banka prodala pojišťovnu v letech 2009-2011 nesplacené úvěry ve výši jedné miliardy korun. Kontroloři NKÚ pojišťovnu doposud před rokem upozornili, že se objem zvýší nejméně o sedm miliard. Podle zjištění Aktuálně.cz ale k navýšení pohledávek nad zmíněného jednu miliardu zatím nedošlo.
Policie vyšetřuje
případem se od října zabydlel protikorupční policie. Trestní oznámení v tomto případě nepodával Nejvyšší kontrolní úřad ale senátorka Alena Dernerová.
protikorupčních útvar i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k věci odmítá vyjádřit s odkážeme na probíhající vyšetřování. Aktuálně.cz zjistili, že policie zatím nevyslechla představitelé dvou českých společností, které v kauze figurují jako dodavatelé.
jednatel společnosti Sklostroj Turnov Jan Gold i generální ředitel PSJ František Vaculík navíc Mají shodě pocit, že policie ani nemá důvodů je v této věci kontaktovat. „Je to záležitost České exportní banky,“ Řekl Gold.
Neuvážené půjčky CEB by Měl na svém dalším zasedání probírat i Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Deníku Insider to sdělím jeho předseda Vojtěch Filip, který se nechal slyšet, že „jde o vážnou věc.“
References
- ^ exportního (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ Nejvyššího kontrolního úřadu (wiki.aktualne.centrum.cz)
- ^ deník Insider (www.denikinsider.cz)