Praha – Spotřebitelé pravděpodobně budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv. Omezit se mají také sankce za pozdní splátky. Změny přinese zákon o spotřebitelském úvěru, který Senát pravděpodobně schváli beze změn.
Ilustrační fotoAutor: Deník/Tomáš Kugler
Doporučily mu to shodně jeho výbory hospodářský a ústavně-právní, i když věřitelé tvrdí, že zamýšlená regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí.
Norma má mimo jiné zvýšit odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Mohl by jej poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.
Nově mají spory u smluv ze spotřebitelských úvěrů rozhodovat výhradně soudy. Poslanci ze zákona vyškrtli možnost jejich řešení u rozhodců, tedy arbitrážemi.
Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.
V případě prodlení splátek bude moci poskytovatel celkově naúčtovat podle předlohy penále a smluvní pokuty jen do 50 % z výše úvěru, nejvýše však 200.000 korun. Vláda původně navrhovala 70 %. Norma má umožnit měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy splatit až čtvrtinu hypotéky.
Předloha také zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli – nyní jde o více než 60.000 osob. Poskytovatelé budou muset například mít základní kapitál aspoň 20 milionů korun. Kontrolu úvěrových firem by místo České obchodní inspekce měla provádět Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence. Za nelegální poskytování úvěrů má hrozit až dvacetimilionová pokuta.
Autor: ČTK