Banky zaznamenávají zvýšený zájem klientů o refinancování úvěru. 55365420
„Bankovní turistika“ začíná být mezi Slováky čím dál populárnější. To, že pro výhodnější úroky u úvěru na bydlení neváháme změnit i samotnou banku, potvrzují i finanční domy. VÚB bance tak například meziročně stoupl počet nových klientů žádajících o refinanční úvěr na splacení toho starého téměř o třicet procent. Podle odborníků objem takových úvěrů na bydlení bude v nejbližších měsících ještě zvyšovat. Důvodem je i novela zákona o bankách.
Levnější splácení úvěru
Podle nejnovější legislativy, platné od začátku roku, banky musí minimálně dva měsíce před uplynutím termínu fixace hypotéky klienty informovat o změně úrokové sazby. Klienti mají dokonce možnost v den výročí fixace úrokové sazby splatit celý úvěr bez poplatku. A to je podle odborníků čas, kdy klienti nejčastěji uvažují o změně banky s cílem výhodnějšího úroku.
„Důvodů, proč lidé začínají čím dál více sahat po refinancování již existujícího úvěru, je několik. Chtějí nahradit své dosavadní úvěry novým a levnějším, chtějí si spojit několik půjček do jedné, nebo si chtějí snížit měsíční splátku, „vyjmenovává Maroš Ovčarík, odborník portálu Finanční hitparáda.
Podle slov mluvčího České spořitelny Štěpána Frimmera, banka od začátku roku poskytla více než desetinu úvěrů na bydlení, které byly použity na refinancování úvěru na bydlení z jiné banky. Zvyšující se trend oproti minulému roku zaznamenala ČSOB banka i UniCredit Bank . Výrazný zájem o refinanční úvěry nezaznamenala OTP banka . „Celkový podíl poskytnutých úvěrů na bydlení, které jsme poskytli k refinancování již poskytnuté hypotéky jinou bankou, překročil v prvním čtvrtletí letošního roku 15 procent z loňských 12 procent,“ ozřejmuje mluvčí UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. O kolik klientů však banky kvůli „bankovní turistice“ přicházejí, přiznat nechtějí, přičemž podle nich jde o interní informace. Mluvčí VÚB banky Alena Walterová tvrdí, že „příliv nových klientů je v rámci refinancování mnohem vyšší než jejich odliv“. Ovčarík však za změnou banky vidí jinou příčinu. „Nejčastěji lze odcházejí klienti z bank, které v minulosti byly nejvíce aktivní při poskytování úvěrů a půjček, ale neposkytovaly nejvýhodnější úrokové sazby,“ doplňuje s tím, že migrace mezi bankami může ještě vzrůst. A to i přesto, že podle údajů Národní banky Slovenska úroky na hypotékách od začátku roku o něco stouply.
Hypotéky mírně zdražily
O pár desetin procent zdražily v bankách úvěry fixované na jeden až deset let. „Za nárůstem úrokových sazeb může být snaha bank vytvořit si finanční polštář, díky kterému budou mít v budoucnu prostor pro snižování úroků pro klienty, kteří jdou s bankou vyjednávat,“ předpokládá analytik společnosti Fincentrum Ján Porázik. Jak však dodává, otázkou je, zda Slováci využijí novou legislativu a začnou s bankami více vyjednávat při vyřizování půjček. Na druhé straně banky se snaží klienty přilákat různými akcemi, jako je odpuštění vstupních poplatků, nebo poskytnutí stejné sazby pro každého klienta.
Kontextové odkazy ETARGET
pujcky praha – Google Blog Search