Nejčastěji si půjčují lidé ve věku, kdy se začínají osamostatňovat. Jak dále vyplynulo z průzkumu banky ZUNO, který provedla agentura ….
Na co si Slováci nejvíce půjčují
Z průzkumu dále vyplynulo, že nejčastěji (52 procent) si bereme půjčku na koupi nového auta. Druhým důvodem je koupě nábytku (25%) a na třetím místě je elektronika (11 procent). Dříve než si klienti vyberou konkrétní půjčku, rozhodují se mezi více než dvěma nabídkami (54 procent).
Jak řekla šéfka produktového managementu a CRM direct banky ZUNO Lenka Hritzová, je zbytečné, aby na půjčce klienti propláceli jen kvůli tomu, že šli po první nabídce. Osvědčenou metodou, jak získat na trhu nejvýhodnější nabídku, je podle Ovčarik žádat si nabídky co největšího počtu bank. Vzít si půjčku v mladém věku má své výhody i nevýhody. Mladí lidé nastupující do prvního zaměstnání po škole mají podle banky ZUNO tendenci nabrat si mnohem více půjček, než vládzu splácet.
„Lidé ve věku kolem 18 až 25 let jsou pro banky rizikovější klienti, některé banky jim nabízejí i vyšší úrokové sazby, „konstatoval výkonný ředitel společnosti Finanční Hitparáda Maroš Ovčarik.
Průzkum také ukázal, že samotný proces vyřizování půjčky nejde vždy hladce. Lidí nejčastěji znechucovala zdlouhavost a byrokracie, zda výše poplatků a provizí, které v konečném důsledku navýšili měsíční splátku. Třetí důvod, který vedl klienty k nespokojenosti, byl fakt, že dostali mnohem vyšší úrokovou sazbu, než očekávali.