Jak dále řekl research director 2muse Michal Vyšinský, navzdory těžké ekonomické situaci se život na úvěr stává na Slovensku běžný, i když jde o pomalý a postupný proces. Pokud si lidé potřebují koupit něco, na co momentálně nemají, zkusí nejprve blízkých. „Rodina na Slovensku je top z hodnot,“ řekl Vyšinský. Pak až řeší případné povolené přečerpání nebo nákup na splátky a až potom začnou uvažovat o půjčce z banky.
Z průzkumu zároveň vyplynulo, že každý třetí Slovák přiznává, že je každý měsíc v mínusu, ať už na kreditní kartě nebo při přečerpání účtu. Mnoho Slováků má podle Vyšinského pocit, že nemá dostatek finančních prostředků na všechno, co by si chtěli pořídit. Ale půjčku na splnění snů by si vzal pouze každý pátý z nich. V případě, že Slováci čerpají úvěr z banky, nejčastěji směřuje spíše na rekonstrukci či vybavení bytu nebo domu. Při výběru úvěru se nejvíce dívají na výšku úroku a měsíční splátky. Zajímají se také o výši poplatku za poskytnutí úvěru, vedení úvěrového účtu a lhůtu splatnosti.
Informace o dlužnících si banky vyměňují prostřednictvím úvěrového registru. Možné propojení bankovního a nebankovního registru a využívání údajů všemi členy bylo dlouholetou diskutovaným tématem. Během následujících několika týdnů by se však tyto registry měli už spojit. Jak dále řekla vedoucí oddělení úvěrů VÚB banky Melinda Péková, spojení bude přínosem nejen pro banky z hlediska lepší schopnosti posoudit riziko, ale i pro samotné klienty. Lidé by mohli podle ní získat lepší podmínky, a to ti, kteří načas splácejí své závazky. Rejstřík je zároveň bude chránit před přílišným zadlužením. No banky a nebankovní společnosti si nebudou moci vyměňovat starší údaje, nejprve musí získat souhlas klienty se zpracováním údajů v novém registru.