Až na výjimky, většina oslovených obyvatel Prahy v sobotu nepozanala jména obou kandidátů, kteří se ucházeli o český prezidentský stolec. Za svou nevědomost se přesto stydět nemusí. Na prezidentské volby v Česku jsme se neptali obyvatel jejího hlavního města, ale jmenovkyně u Lučence, kde žije pouze devadesát lidí. A těch trápily zcela jiné starosti než to, kdo má být hlavou státu v Česku.
I Slovensko má Prahu. Nachází se u Lučence a žije v ní devadesát obyvatel.
Autor: Štefan Rimaj
Slovenské Praha si v sobotu žije svým běžným životem. Ženy dnes prali a uklízeli, chlapi chystali dřevo, ponevierali se kolem statku av jednom z dvorů zabíjeli prasátko. Volit se nechystal nikdo, žádný obyvatel Prahy nemá české občanství a právo volit v Česku. O prezidentské volby se zajímal snad jen starosta Jan Kárman a jeho kamarád Branislav Hámorník, se kterým a dvojicí dalších milovníků lesa byly ráno přikrmovat v lese zvěř.
,, Volby ovšem sleduji. A fandím Zemanovi, který na rozdíl od Schwarzenberga prožil celý život v Čechách a více si proto zaslouží sedět v prezidentském paláci, „říká bez mrknutí oka starosta. Zemanovi druky i proto, že má podle něj blíže k obyčejným lidem jako kníže s“ modrou krví „.
Hámorník v Praze nebývá, ale má tam chalupu a rodinné kořeny. Pohybuje se ve státní správě i politice, proto si takovou událost jako volby prezidenta v bratrských Čechách také nenechal ujít. ,, Ta zábava se nedá nedívat, „řekl odlehčeně. Také on se přikláněl na stranu Miloše Zemana o vítězství kterého byl v sobotu dopoledne přesvědčen.,, Na výsledky jsem zvědavý a podvečer sleduji zprávy,“ dodal.
Další Pražané od Lučence už tolik zájmu o prezidentské volby v Čechách, ale i znalostí o nich neměli. Jednašedesátiletý Elena Barnová poznamenala, že co to zachytila v rádiu, ale o politiku se nezajímá. Neznala ani jména obou prezidentských kandidátů. ,, Brat mi žil v Čechách, ale už zemřel. Nezáleží mi na tom, kdo tam bude prezidentem, „zdůraznila a šla do domu.
Že Češi si vybírají svého kandidáta ve druhém kole věděla třiatřicetiletá Zuzana Karáseková. Volby však sleduje pouze povrchně a vzpomněla si jen na jedno jméno z dvojice kandidátů. ,, Jeden se jmenuje Zeman. Ten druhý … vím, že má zámek, „přemýšlela nad kandidátem s titulem šlechtice.,, Svého favorita nemám ani v jednom z nich,“ vysvětlila. Podobně se o události víkendu v Čechách vyjádřila io sedm let starší Ladislava Kořenová. Ta Zemana nejprve přejmenovala na Zelenky, pak se opravila. Jméno Schwarzenberg jí nic nemluvilo. ,, Nefandím nikomu z nich! A proč bych i měla! „Řekla rázně.
Nezájem o prezidentské story za řekou Moravou vyjádřili i další Pražané od Lučence. Třiapadesátiletý Vladimír Frýdek jakoby okopíroval vyjádření svých dvou predrečníčiek. Také si nevzpomněl na jméno Schwarzenberg a řekl, zda vyhraje ten nebo onen, je mu jedno. Žádného favorita neměl ani ani padesátiletý Ivan Marčok, jehož více než volby v Čechách zajímalo, aby dobře dopadla zabijačka, na níž byl jako řezník hlavní postavou. ,, Favorit? Žádný. To je přece jen škodovka ve výběhu, „obracel české volby na humor. Trochu vážněji dodal, že je mu úplně jedno, kdo ve volbách vyhraje.,, Nám na Slovensku to nijak nepomůže,“ dodal a už se věnoval pouze řeznické práci s nožem .
Obyvatele Prahy u Lučence by prezidentské volby v Čechách mohly teoreticky zajímat nejen kvůli jejich názvu, ale i pro úzké vazby, které mají se stověžatých. Starosta Kárman říká, že od roku 1968 udržují partnerské styky. Ty včas ochladly pouze v letech 1 990 až 1 994, ale pak je opět obnovovili a udržují jejich dodnes. ,, Pravidelně k nám zástupci pražské radnice chodí na návštěvy a my navštěvujeme jejich. Naposledy nás byl koncem minulého roku podívat poslanec města Prahy Petr Šimůnek s manželkou, ale v minulosti již byly u nás i pražští starostové, „zdůrazňuje Kárman.
Na hlavní město Čech mluví jen v dobrém. Představitelé ze stověžatých jejich v minulosti nejen navštěvovali, ale jim i nosili dary. Malá Praha díky jejich štědrosti dostala do vínku autobus, Tatru 613, nákladní auto Liaz, či hasičské auto. A kancelář starosty zkrášlili novým počítačem, ale i starostovským křeslem. Pražané od Lučence zas vyjádřili dávku solidarity s českou Prahou, když ji před několika lety sužovaly povodně. V obci vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc stověžatých a 30 tisíc korun, které vyzbierali, poslali za řeku Moravu.