Efektivní daňová sazba bank bude výrazně vyšší než v případě regulovaných subjektů. Hlavním negativem slovenské bankovního odvodu je rostoucí riziko omezování úvěrování pro některé skupiny klientů a zhoršení konkurenčního prostředí. Banky a pobočky zahraničních bank působících na Slovenku musí od ledna 2012 odvádět speciální příspěvky (bankovní odvod) na účet finančních aktiv.
Záměr resortu financí ČR při zavádění bankovních odvodů byl vytvořit účelový „fond“, ze kterého prostředky by byly použity na řešení problémových situací v bankovním sektoru. Tato snaha vycházela z návrhu Evropské komise (EK) z ledna 2011 o tzv.. krizovém řízení bank. Vláda ČR po 5 měsících účinnosti nového zákona schválila v rámci konsolidačního balíčku rozšíření základu odvodu, díky čemuž příjem z odvodu ročně dosáhne úrovně 200 milionů eur ročně.
Navíc v roce 2012 banky odvedou zvláštní příspěvek ve výši 50 milionů eur. Obdobu bankovního odvodu, respektive bankovní daně k dnešnímu dni zavedlo 13 zemí EU. Většinou jde o státy západní Evropy, kde se vlády od roku 2009 přímo i nepřímo podíleli na záchraně bankovního sektoru. Ze zemí střední a východní Evropy je bankovní daň zavedena kromě Slovenska, jen v Maďarsku, Lotyšsku a Slovinsku. Informovala o tom mluvčí SBA Monika Kuhajdová.