Mít střechu nad hlavou je potřebou každého z nás. V určitém okamžiku života jsme postaveni před situaci, kdy si musíme zajistit vlastní bydlení. Někteří to máme lehčí, protože rodiče nám darují dům či byt, případně nám ho koupí z naspořených peněz. Ti zodpovědnější si naspořit a mohou si koupit či postavit ze svých vlastních prostředků.
Drtivá většina z nás však takové možnosti nemá, a proto to musíme využít hypoteční úvěr [1] .
Nemáte hotovost ani bohatých rodičů, a jediné řešení je navštívit některou z bank a informovat se, jaké jsou vaše možnosti. Standardní postup banky je, že vám dá nabídku na hypotéku, jejímž prostřednictvím se dostanete k vašemu samostatnému bydlení. Ať už chcete koupit dům nebo byt, nebo si ho postavit sami.
Kromě běžného účelu jakým je koupě či výstavba nemovitosti, banky nabízejí přes hypotéky i možnost si změnit či zrekonstruovat své bydlení, případně si vyplatit jiný úvěr z jiné banky.
Základní podmínkou pro to, abyste se k takovému úvěru dostali, je založení nemovitosti. Banka se tímto krokem jisti v případě, že by se vám stalo, že nebudete schopni splácet. Většina Slovenská bank zřizuje zástavní právo k tuzemským nemovitostem, no najdou se já takové, které jsou ochotny si vzít jako jistotu i nemovitosti mimo Slovenska, například v Rakousku. Založit je možné i stavební pozemek.
Hypotéku však můžete využít i na jiný účel, jakým je bydlení. V případě, že si chcete koupit nové auto, zařízení bytu či dopřát dražší dovolenou, cokoliv co vás napadne, tento požadavek vám splní americká hypotéka [2] . Pokud chcete levnější bezúčelové úvěr a přitom jste ochoten založit vlastní nemovitost, je tento typ hypotéky pro vás ideálním řešením. Nepotřebujete ho zdokladovat a úroková sazba je oproti běžnému spotřebnímu úvěru podstatně nižší. Další výhodou je možnost zvolit si delší splatnost úvěru, což se v konečném důsledku odrazí na nižší splátce.
Co se týká nemovitosti, zde už můžete založit jen hotovou nemovitost, to znamená, že nemůže být ve stádiu výstavby.
Většina z vás se bude v portfoliu bank primárně orientovat podle výše úrokové sazby, ale po jistém čase, když už úvěr použijete a budete splácet, se může stát, že objevíte mnohem výhodnější nabídku. Co s tím? I zde můžete najít řešení, jakým je refinancování hypotéky [3] . Jednoduše si váš původní úvěr splatíte jiným úvěrem z jiné banky, která vám poskytne lepší podmínky. Je to možné prakticky kdykoliv během doby splácení úvěru. Kromě lepší úrokové sazby vám banka může poskytnout i jiné slevy a bonusy. Některé nabízejí možnost vyplacení bez znaleckého posudku, či dalšího doložení vašeho příjmu. Také můžete mít novou hypotéku bez poplatku za její zpracování. A mnohé další výhody, které je ale třeba si dopředu zjistit a porovnat. Velkou váhu mají při hypotečních úvěrech i poplatky za různé úkony související s úvěrem. Proto je důležité mít přehled. Pokud se však necítíte na běhání z banky do banky, můžete využít služeb nezávislých finančních brokerů, kteří vám vyberou tu nejlepší nabídku šitou na míru, přičemž za vás vyřídí i potřebné formality.
References
- ^ hypoteční úvěr (www.hypotekarny-uver.net)
- ^ americká hypotéka (www.hypotekarny-uver.net)
- ^ refinancování hypotéky (www.hypotekarny-uver.net)
- ^ Bydlení-Clanky.sk (www.byvanie-clanky.sk)
- ^ Hypoteční (en.brumov.cz)
- ^ splňte (en.brumov.cz)
- ^ Úvěr (en.brumov.cz)