Půjčku z fondu, který vznikne spojením dvou dnešních fondů, budou moci získat i doktorandi a všichni učitelé.
BRATISLAVA. Od ledna by měly studenti a učitelé ve finančních potížích žádat o půjčky Fond na podporu vzdělávání.
Ten nahradí dva stávající fondy, tedy Studentský uvěrovým fond (SPF) a úvěrových fond pro začínající pedagogy (PFZP).
Sloučením obou fondů se sníží náklady na platy, tvrdí v důvodové zprávě k zákonu ministerstvo školství. Návrh zákona už prošel připomínkovým řízením a měla by o něm v nejbližších dnech jednat vláda.
Odměny zdůvodní
Pro nehospodárné nakládání s majetkem Studentského půjčkového fondu byl loni v říjnu odvolán jeho šéf Ľubomír Zburín, který vydělával 6000 eur měsíčně.
šéfové přitom nejen fondu pro studenty, i fondu pro pedagogy. Při odchodu z funkce dostal pětitisícových odměnu.
V letech 2006 [1 ] až 2011 dostali štědré odměny i další členové orgánů SPF. Ľubica škvarková si spolu přilepšila o 22 tisíc eur a Jaroslav Juriga o 12 tisíc eur.
Za pět let vyplatil fond 18 svým členům bonusy za téměř 236 tisíc eur. Ministr školství Dušan Čaplovič (Směr) je vyzval, aby peníze vrátili.
„V nejbližších dnech čekáme od bývalých členů fondu stanovisko. Pak se s nimi ministr Čaplovič potká, aby mohli zdůvodnit vyplaceny bonusy, „řekl mluvčí ministerstva školství Michal Kaliňák.
Nový zákon upraví strop pro roční odměny funkcionářů fondu. Bude ve výši průměrné měsíční mzdy, dnes je to 838 eur. O tom, kdo bonusy dostane av jaké výši, má rozhodnout fond.
O půjčku budou moci žádat nejen studenti na prvních dvou stupních vysokoškolského studia, ale i doktorandi.
„Souhlasíme s tím, protože dosud byli z půjček doktorandi vyloučeni. Za tuto změnu jsme bojovali, „říká šéfka Studentské rady vysokých škol Katarína Stoláriková.
Půjčka se po novém neomezí jen na začínající učitele, ale má být pro všechny pedagogy.
Poplatek studentům zůstane
Ačkoliv bude fond pro studenty a učitele jen jeden, některé podmínky budou mít vysokoškoláci a pedagogové odlišné. Poplatek za předčasné splacení půjčky například ministerstvo školství zrušilo jen učitelem.
Studentům ho nechalo ve výši jednoho procenta dlužné částky. „Jsme proti poplatku. Proč bránit splacení půjčky, pokud student má peníze? „Ptá se Viktor Smíšek z Rady vysokých škol.
V posledních třech letech jsme zaznamenali zvýšený nárůst počtu půjček splaceno před termínem splatnosti, potvrdil ředitel Studentského půjčkového fondu Pavol Kučma.
Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) v připomínkovém řízení žádal, aby i studenti mohli předčasně splatit půjčku bez poplatku. Tvrdí, že stejný poplatek s podporou Směru zakázal stát bankám a Státnímu fondu rozvoje bydlení.
Ministerstvo školství rozhodnutí zdůvodnilo tím, že studenti mají nastavený odklad splátek během studia a tedy i úročení půjčky. Ta se po studiu úročí od tří procent.
Učitelům na rozdíl od studentů nabíhají úroky od začátku. „Toto zdůvodnění je ekonomicky negramotné,“ říká Beblavý.
Někteří studenti půjčkou podle resortu školství nekryly náklady na studium, ale peníze zhodnocovaly na termínovaných účtech.
Pokud by se poplatek pro studenty zrušil, mohl by to tedy vést k žádostem o půjčku, jejichž cílem je vydělávání. Fond tak přichází o úrok, jednu z forem jeho příjmů.
Na půjčku mají právo studenti, kteří pobírají sociální stipendium či dávky v hmotné nouzi. Teprve pak studenti s lepšími známkami.