Výhodou ve srovnání se slovenskými univerzitami je i menší administrativa. Tradičně nejvíce zaplatí na Slovensku zájemci o medicínské obory. Zatímco bratislavská Univerzita Komenského (UK) ptá od uchazečů na Lékařské fakultě za přihlášku 70 eur, na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze je poplatek ve výši 560 Kč , což je v přepočtu asi 22 eur.
Zájemci o studium na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně zaplatí za přijímací řízení 400 Kč, což je asi 16 eur. Poplatky na košické Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) jsou rozděleny podle toho, zda uchazeč podává elektronickou nebo papírovou přihlášku. Elektronická přihláška je levnější o deset eur.
Po úspěšném ukončení studia i oslavách vás čekají vybavovačky na úřadech. Autor: Shutterstock Ministr školství Dušan Čaplovič (Směr-SD) pro TASR řekl, že o těchto rozdílech nevěděl a bude se na to ptát rektorů. „Tuto otázku musím otevřít na jednání České konference rektorů, když tak velmi volají po tom, aby jim zůstaly studenti na Slovensku a nechodili do Čech. Měly by zvážit i tyto možnosti, abychom byli v tomto evropském prostoru stejně nároční na financování přijímacích pohovorů, „ prohlásil. V sousedním Česku studovalo v akademickém roce 2011/2012 podle statistik Ústavu informací a prognóz školství 18.217 Slováků na veřejných vysokých školách a 6375 studentů na soukromých školách.
„ Co se týče výšky poplatků , jejich cenu neplánujeme snížit vzhledem na naše náklady spojené s organizací přijímacích pohovorů . To zahrnuje písemné seznámení uchazečů s termínem zda výsledkem zkoušek, zajištění ostrahy písemných zkouškách, a pod., „řekla mluvčí UPJŠ v Košicích Jaroslava Oravcová. O snižování neuvažuje ani Ekonomická univerzita (EU) v Bratislavě.
Sedět ve školních lavicích se vyplatí, s vyšším vzděláním budete mít menší problém při hledání zaměstnání. Autor: Shutterstock maturanty kromě vyšší ceny narazí při vyplňování přihlášek na slovenském školy nejednou i na vyšší administrativní zátěž. I když vyplní elektronickou přihlášku, musí ji poslat poštou. Školy říkají, že problémem je nutný podpis uchazeče se zpracováním osobních údajů. „Snažíme se o to, aby v budoucnu byl tento souhlas součástí elektronické přihlášky, tj. podáním a uložením elektronické přihlášky by uchazeč zároveň tento souhlas vyjádřil,“ řekl prorektor EU pro vzdělávání Ferdinand Danone.
„Posílala jsem si přihlášku i do Bratislavy. Byla asi dvakrát tak drahá jako do Brna. Když mi přišel z Bratislavy papír, že mě přijali, hned tam byl seznam poplatků , které mám uhradit za ISIC, za index a ještě nějaké věci, což bylo dohromady asi 30 eur. V Brně je index elektronický, žádné poplatky a starosti se zapsáním známek a ISIC byl také levnější, „ uvedla studentka Lucie Murárová z Vysokého učení technického v Brně.
Katarína Melišová z Masarykovy univerzity v Brně, která si loni posílala přihlášku i do Nitry říká, že poplatky byly podobné, na Slovensku však přihlášky vyžadovaly více „papírování“ .