Sledujeme online | Nákup dluhopisů z peněz v důchodovém fondu Trojka zamítla. 59537580
Kypr – nejžhavější aktualita na kontinentu
-Tamní bankovní sektor kolabuje, potřebuje miliardy na rekapitalizaci (odhady hovoří dokonce až o 17 miliardách, což je roční HDP ostrova) -Trojka schválila pomoc ve výši 10 miliard, zbylých 5,8 miliardy musí ostrov získat z vlastních zdrojů. -Návrh kontroverzní „solidární daně“ z bankovních vkladů však tamní parlament včera jednohlasně odmítl, Nikósie tak hledá jiné možnosti, než zmíněnou částku získat -li Kypr peníze nedostane, hrozí mu bankrot. Přepočty říkají, že vláda se bez peněz ocitne již 3. června
|
19:20 Kypr pracuje na nových plánech
Kypr pracuje na novém plánu, který má představit zítra prezident poslancům. Stejně probíhá i jednání v Moskvě, zatím však bez úspěchu. Plán B neměl úspěch, protože o odkoupení bank není zájem a Gazprom není v jednání s kyperskou vládou. Podle řeckého ministra financí však Kypru nezbývá mnoho času. (Zdroj: TRIM Broker)
19:06 Šefčovič: Alternativou pro návrhy EU je státní bankrot Kypru
Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič, který dnes na konferenci předsedů politických frakcí v Evropském parlamentu (EP) zastupoval předsedy EK José Manuela Barrosa, lídrů politických skupin informoval, že komise vyvíjí maximální úsilí na to, aby nalezla konstruktivní řešení pro Kypr stojící před finančním kolapsem.
„Naši odborníci jsou v této zemi. Stále věříme, že řešení je možné najít, ale potřebujeme plnou spolupráci s kyperskými úřady. Alternativou je státní bankrot a finanční ztráty pro občany Kypru. Chceme tomu předejít a přispět k řešení situace, „představil Šefčovič názor sboru komisařů EU. Kolegium zasedalo dnes dopoledne v Bruselu.
Šefčovič dodal, že si je vědom požadavků ze strany poslanců EP o vytvoření „široké debaty“ o Kypru, a upřesnil, že v komisi proti tomu nevznesou, ale navrhl, aby do této diskuse byli přizváni i lídři států eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
18:41 Centrální banka Kypru tvrdí, že banky zůstanou uzavřeny do úterý. (Zdroj: DJN)
18:33 Trojka zamítla kyperský plán B – nákup dluhopisů z peněz v důchodovém fondu
Trojice mezinárodních věřitelů – Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka – zamítla kyperský plán B.
Ten spočíval v tom, že Kypr požadované miliardy eur získá tak, že z peněz v důchodovém fondu nakoupí vlastní státní dluhopisy.
18:20 Merkelová: Kyperský bankovní sektor je v současné podobě neudržitelný
Německo má zájem nalézt řešení pro Kypr, ale nejdříve se musí přijmout vhodný plán na vyřešení problému příliš velkého bankovního sektoru, řekla dnes německá kancléřka Angela Merkelová. V této souvislosti dodala, že vzhledem k velikosti bankovního sektoru je logické, že se od střadatelů s velkými vklady očekává jejich účast na pomoci bankám. Informovaly o tom agentury AP a DPA.
Podmínku záchranného balíčku pro Kypr v celkové hodnotě 10 miliard eur, kterou bylo zdanění všech vkladů v bankách, tedy i vkladů drobných střadatelů, kyperský parlament v úterý (19. 3. ) neschválil. Merkelová toto rozhodnutí přijala s politováním, no dodala, že ho respektuje.
Podle ní Německo nyní počká, jaký alternativní návrh Kypr budoucím mezinárodním věřitelům předloží. Nikósie bude muset v dohledné době s něčím přijít, jinak zemi hrozí bankrot. V tomto směru německá kancléřka dodala, že „pro Kypr bude důležité do budoucna dosáhnout udržitelnosti bankovního sektoru“. Upozornila, že „v současnosti je kyperský bankovní sektor neudržitelný“.
18:06 Uzavření bank trápí kyperských obchodníků
Nekončící uzavření kyperských bank, které je má chránit před divokým výběrem vkladů majitelů znepokojených finanční krizí, začíná dělat starosti tamním obchodníkům. Ti potřebují ke své činnosti větší zásoby peněz, než jaké mohou v současnosti vybírat jednotlivci z některých bankomatů na své každodenní potřeby.
„Nemůžeme nakupovat, nemůžeme ani prodávat,“ komentoval situaci podle agentury AFP Kostakis Sofoklidis, majitel společnosti dodávající mražené potraviny, který svým dodavatelům zejména z Německa a Nizozemska platí formou platebních příkazů v bance.
„Mnozí z mých klientů jsou restaurace a hotely. Už je nemůžeme zásobovat. Mám 25 zaměstnanců, kteří nyní ještě mají co na práci. Ale příští týden, pokud se mi vyprázdní sklady, co budou dělat? „ pokračoval.
“ Také nevíme, kdy dostaneme zaplaceno, pokud vůbec dostaneme zaplaceno, „ dodal Sofoklidis.
Kypr nechal banky zavřeno po sobotní dohodě v eurozóně, že budou zdaněny bankovní vklady, což v úterý ale nakonec tamní parlament zamítl. Víkendová událost vyvolala okamžitou paniku – lidé se vrhli na bankomaty, které brzy přišli o hotovost. V průběhu týdne však začaly být opět doplňovány, vybírat se dá ale jen malé částky na pokrytí nákupů běžné potřeby.
17:09 Amerika je mimo kyperského dění
Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius podle agentury Bloomberg řekl, že nepozoruje zásadnější dopad událostí kolem Kypru av Evropě na Spojené státy.
16:46 Z celé krize vyjde nejlépe Německo
„Momentálně svět upírá svůj pohled na Moskvu. Obáváme se však, že Rusko nebude riskovat válku se svým největším klientem – Berlínem, a Kypru výrazněji nepomůže. Rizika by pravděpodobně převýšily pozitiva. Možná bude však zvažovat jinou alternativu – pokud Kypr náhodou zkrachuje a odejde z eurozóny, naskytne se skvělá a bezproblémová příležitost na pomoc. Pravděpodobnost relevantní pomoci Ruska je podle nás nízká, lze na úrovni 20%.
Stejně málo pravděpodobná je možnost, že představitelé eurozóny si uvědomí svou „chybu“ a nabídnou pomoc Kypru bez zásadnějších podmínek. Tomuto variantu nedáváme více než 10%.
Kypřané tak nezbude, než vrátit se zpět do parlamentu a schválit daň na bankovní vklady. Možná se změněnými sazbami, ale tomu se jen sotva vyhnou, pokud nechtějí zbankrotovat. Této variantě dáváme až 60%.
Stále však existuje i malá šance nukleárního řešení, že se Kypr nedohodne ani s Ruskem a ani s eurozónou a zkrachuje. Znamenalo by to kolaps kyperských bank, a v podstatě celé ekonomiky. Návrat ke staré měně a pravděpodobně i dlouhodobou stagnaci. Pravděpodobnost méně než 10%.
Pokud se splní následované předpoklady, z celé krize vyjde nejlépe Německo. Posílí se jeho postavení a schopnost řešit evropskou krizi ne nabalování nových dluhů, ale mazáním těch starých. Pro budoucnost eurozóny to bude pozitivní impuls, „komentuje analytik TRIM Broker Ronald IZIP. Čtěte více …. [1]
16:28 Radši haircut
Haircuty, tedy odpis dluhů, by byl pro ruských střadatele mnohem lepší než chaotický odjezd Kypru z eurozóny. Tvrdí to stratég Bank of America / Merrill Lynch Michael Harris.
16:17 Proto je tak těžké zachránit Kypr?
Stínová ekonomika na Kypru je druhá největší z oblasti eurozóny.
16:07 Kypr má nabídnout alternativu
Nyní je řada na Kypru, aby nabídl alternativu namísto odvodů z bankovních vkladů, které v rámci programu finanční pomoci mohli zemi přinést 7,5 miliardy eur, uvedl dnes mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Toto stanovisko potvrdil v oficiálním komuniké i předseda EK José Manuel Barroso.
„Program finanční pomoci nebyl přijat kyperským parlamentem. Je teď na kyperských úřadech, aby představili alternativní scénář, který bude respektovat kritéria udržitelnosti dluhu a který bude odpovídat finančním parametrům, „uvedl Barroso.
15:45 Karpat: Ruských milionářů z Kypru zachraňujeme i my
Juraj Karpat z Inessa hovoří pre.týždeň o situaci na Kypru. Více se dozvíte ve videu.
15:31 Kyperský ministr má za sebou první jednání v Rusku
Kyperský ministr financí Michael Sarris má v Moskvě sérii schůzek s představiteli Ruska. Už má za sebou jednání s ministrem financí Antonem Siluanovom. „První schůzka byla velmi konstruktivní,“ řekl Sarris. Nicméně dodal, že nepadla „žádná nabídka, nic konkrétně“.
Kvůli tomu zrušil i plánovanou tiskovou konferenci. Sarris také uvedl, že by v Moskvě mohl zůstat, dokud nebude dosaženo dohody. Hovoří se o tom, že Kypr chce po Rusku prodloužení splatnosti půjčky 2,5 miliardy eur, kterou Moskva koncem roku 2011 poskytla Nikósii. Původně má Kypr peníze splatit za tři roky, žádá prodloužení o pět let. K tomu si chce od Ruska půjčit dalších 5 miliard eur.
15:22 JP Morgan: Rusko nemusí Kypr zachránit
Analytik banky JP Morgan si myslí, že Rusko možná bude zachráncem Kypru, ale zatím není příliš optimistický. Ján Benák ze společnosti TRIM Broker shrnul několik důvodů, proč:
1. Rusko tak či tak ztratí peníze: Rusko nemá důvod zachraňovat Kypr, když přijde o peníze. Rusko by spíše mohlo kompenzovat ruských vkladatelů než zachraňovat Kypr.
2. Kypr nemá co nabídnout: Strategických aktiv je málo, NATO na Kypru nedovolí postavit ruskou vojenskou základnu a kvůli teritoriálním sporům je otázka těžby zemního plynu sporná.
3. Rusko může dostat později lepší podmínky: Pokud Kypr zbankrotuje, může závislost na Rusku výrazně vzrůst. Za pár měsíců mohou získat vše a mnohem levnější.
4. Moskva se chce stát sama finančním centrem a odepsání Kypru jí v tom pomůže.
5. Historie: Rusko slíbilo 4 miliardy eur Islandu, ale nikdy nic nedalo.
15:06 Finská definice „co nejdříve“
Ve světle předešlé zprávy a vyjádření rakouské ministryně financí ztrácí tato zpráva hodně ze svého zamýšleného pozitivního lesku. Finský ministr evropských záležitostí a zahraničního obchodu podle agentury DP věří, že situace na Kypru se vyřeší „nejpozději tento víkend“. To však může být už pozdě.
14:49 Rakouska ministryně: ECB může přestat podporovat kyperské banky už v pátek
Pokud Kypr nepřijde urychleně se scénářem, jak získat přislíbených 5,8 miliardy, ECB přestane zásobovat tamní banky likviditou již tento pátek. Prohlásila to rakouská ministryně financí Maria Fekterová pro bulharskou tiskovou agenturu novinami.
14:38 Anastasiades telefonoval s Hollandem o „plánu B“
Evropa však ním podle zákulisních zpráv vůbec není nadšená. Kyperský prezident se lídrů unie zjevně snaží přesvědčit, aby s ní souhlasili.
14:27 Evropská komise: s kyperským návrhem „solidární daně“ jsme nesouhlasili
Komise tak zopakovala stanovisko několika evropských lídrů, kterým se nelíbily plány zdanění pojištěných vkladů do výše 100 tisíc eur.
14:09 Kazimír: Kypr se sám z problémů nedostane [3]
Kypr nebude umět dostat ze své složité ekonomické situace jinak, než dohodou se zeměmi eurozóny a případně s Ruskou federací. Uvedl to po dnešním jednání vlády ministr financí Peter Kazimír (Směr-SD).
„Ministři financí eurozóny dali v sobotu ráno zcela jasně najevo, že jsou připraveni poskytnout Kypru zásadní pomoc formou programu z trvalého eurovalu. To stále platí, ale Kypřané si musí uvědomit, že skutečnou příčinou jejich problémů je jejich finanční sektor, který je pětkrát, šestkrát větší, než jejich skutečná ekonomika, „upřesnil.
Kypřané si podle Kazimír musí uvědomit, že byznys-model jejich země, pro který se rozhodli někdy pro 15 lety, už skončil.
14:06 Z Kypru přicházejí rozporuplné zprávy. Vyjednává však stále s Moskvou i Bruselem
Avizovaná dohoda s Rusy stále není jistá, zvláště poté, co mluvčí vlády demetoval zprávy o odprodeji banky Laiki. Řecký Kathimerini uvádí, že jednání s Moskvou i Bruselem stále pokračují.
Zdroje blízké prezidentovi Anastasiadesovi říkají, že Trojka není vůbec nadšená takzvaným „plánem B“, který předpokládá znárodnění penzijních fondů a dobrovolné „překlopení“ bankovních vkladů do dluhopisů indexovaných na příjmy z těžby plynu na ostrově.
Prezident má dnes odpoledne informovat své ministry o výsledcích jednání.
ministr financí podle vlastních slov v Moskvě dohodu nedosáhl, přestože potvrdil, že jednání „byly konstruktivní a budou určitě pokračovat“.
13:49 Cameron: Schéma pojištění vkladů by měla být respektována
Britský premiér (na snímku) kritizoval včerejší plán ostrova na uvalení speciální daně na bankovní vklady na ostrově, zejména s ohledem na početnou britskou komunitu, která tam žije. Kypr je totiž tradičně oblíbenou destinací Britové, který na něm tráví svůj důchod.
„Britská vláda nemůže ochránit peníze britských občanů v kyperských bankách, ale zaručuje se za to, že dostanou od ní všechny peníze, na které mají nárok , „ prohlásil. „Kypru jsme to dali jasně najevo – schéma ochrany vztahů musí být respektována.“
13:33 Dohoda o koupi další kyperské banky nepadla, tvrdí mluvčí vlády
Zpravodaj agentury Reuters informoval, že avizovanou dohoda s Ruskem na odprodeji kyperské Popular Bank (Laiki) dementoval mluvčí vlády. Dohoda s Rusy prý stále nepadla.
13:27 Pokud banky otevřou již zítra, budou fungovat ve speciálním režimu
Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Významné vládní zdroje. Omezení by se mělo týkat výběru vkladů z bank, jinak totiž hrozí masivní „runy“ a nekontrolované výběry peněz.
Tweet opět od editora The Financial Times:
13:15 Kypr připravuje „přemosťující banku“
Kyperská centrální banka podle televize CYBC pracuje na přípravě opatření, která by znemožnily odlyv vkladů z bank, jakož i na vzniku speciální „přemosťovacího banky“, která by na sebe převzala závazky jiných bank v problémech.
Evropská komise se Mezitím ohradila vůči včerejšímu plánu „solidární daně“, podle jejího oficiálního vyjádření „s jeho některými aspekty nesouhlasili všichni členové“.
Tweety od editorů The Financial Times:
13:05 přiteče ze zásobníku na ostrov ruské miliardy?
Nejaktuálnější zprávy řeckého Kathimerini hovoří o tom, že Rusové koupí Laiki Bank. Zprávu však zatím nikdo z vlády nepotvrdil.
13:01 Nová dohoda s Ruskem?
Jednání v Moskvě skončily, padla i dohoda. Na ostrov mají přitéct až tři miliardy, které mají být navázány na příjmy z kyperského plynu, další dvě miliardy poskytnou ruští střadatelé v tamních bankách. Dohoda však zatím není potvrzena.
12:56 Záhadný „plán B“ a jeho další varianta strong>
Tolik diskutovaný kyperský „plán B“, tedy alternativa k včera jednohlasně odmítnuté „solidární dani“ z bankovních vkladů má několik možných alternativ. Kromě miliard z Ruska, nové, dosud blíže nespecifikované jednorázové dani, která by zasáhla jen Kypřanů, a ne zahraničních vkladatelů, je stále ve hře i znárodnění penzijních fondů a vytvoření státní společnosti, která by rekapitalizovala banky.
Tweet od analytičky CNBC:
12:47: Kyperská politici se pojistili. Ukryli peníze
Kyperské politici si ukryli miliardy v cizině V týdnu před víkendovým rozhodnutím o jednorázovém zdanění vkladů v kyperských bankách si tamní politici poslali do zahraničí téměř 4,5 miliardy eur. Napsal to německý zpravodajský server Deutsche Wirtschafts Nachrichten s odvoláním na italskou tiskovou agenturu Ansamed a kyperské média. Podle nich si peníze do ciziny schovali hlavně členové kyperské vlády a lidé z jejího okolí. Ze stovek kont tak prý během minulého týdne zmizelo do zahraničí 4,5 miliardy eur.
12:41 Roubini: Kypr potřebuje zmrazení účtů jako v Argentině
Světoznámý ekonom na svém Twitteru prohlásil, že ostrov bude potřebovat tvrdé kapitálové kontroly i zmrazení bankovních účtů na podobném principu, jako před lety v Argentině. Jedině tak se totiž vyhne masivnímu „runu“ na banky a hromadnému výběru vkladů.
Ekonom zároveň upozorňuje na fakt, že Rusům na ostrově nejde jen o plyn – chtějí tam přesně i svou námořní základnu, ta se ve středozemním moři nachází v současnosti v Sýrii.
12:27 Nová daň jen pro Kypřanů?
Objevují se spekulace, jak chce ostrov vyřešit patovou situaci, do které se dostal nepřijetím kontroverzní daně. Nikósie totiž potřebuje získat 5,8 miliardy. Už se objevily zprávy, že země žádá od Moskvy dalších 5 miliard, teď přišla další spekulace. Skai TV informuje, že kabinet uvažuje o blíže nespecifikované jednorázové dani pouze pro Kypřanů, která by se však netýkala bankovních vkladů.
Představitelé Trojky mezitím na nyní ukončili jednání s prezidentem Anastasiadesom.
12:23 Němečtí zelení varují před Ruskem. A pomoc pro Kypr podmiňují jeho sjednocením
Strana zelených v Německu není vůbec nadšená z myšlenky „plánu B“, podle kterého by kyperskou krizi pomohli vyřešit miliardy z Ruska. „Všichni víme, že to nejen jen o ruských penězích, ale zejména o ruských geopolitických zájmech,“ prohlásil místopředseda strany Cem Özdemir v rozhovoru pro německé rádio.
Samotný Özdemir, který je tureckého původu, se staví proti členství mateřské země v unii. Navrhl, aby Trojka ostrovu pomohla jen v tom případě, že budou zahájena jednání o jeho sjednocení. Ostrov je rozdělen už od roku 1974.
12:14 Připravena je pomoci i ortodoxní církev
S kuriózní nabídkou přišla hlava vlivné kyperské ortodoxní církve, arcibiskup Chrysostomos II (na snímku s prezidentem Anastasiadesom). Ten podle agentury AP prohlásil, že je připraven založit majetek církve az těchto peněz nakoupit vládní dluhopisy.
Tamní církev je přitom velmi bohatá, vlastní množství nemovitostí po celém ostrově, podíly v bankách a dokonce i pivovar.
12:05 Zklamaná Merkelová čeká na nabídku Kypru
Německá kancléřka čeká na „kyperské alternativy a prostuduje si je s velkým respektem“. Výsledek včerejšího hlasování ji však podle agentury Reuters zklamal. Zopakovala stanovisko, že tamní bankovní sektor je ve vážném stavu a střadatelé s vklady nad 100 tisíc by měly přispět do takzvané „solidární daně“.
12:01 Sulík má lék na kyperské banky. Zestátnění nebo krach
Klíčové banky pro kyperskou ekonomiku by měly být zestátněná a ty ostatní by mohli klidně zkrachovat. Takto by problémy na Kypru řešil předseda opoziční SaS Richard Sulík. „To, co se musí udělat na Kypru je, že na špatné hospodaření musí doplatit investoři bank a akcionáři. Kdyby to nemělo stačit, tak kyperská vláda ať zachraňuje vklady svých obyvatel do jisté rozumné hranice. Nikoho jiného. V žádném případě by neměly být zachraňované miliardové úložky oligarchů, lze nejen ruských, „ prohlásil na dnešní tiskové konferenci.
11:52 Evropa reaguje na kyperský pat
Španělský premiér Mariano Rajoy se přidal k zástupu evropských politiků, kteří kyperský bankovní sektor označují přívlastky „špatný, příšerný a katastrofální“, zároveň se vyslovil proti tomu, aby obyčejní lidé v důsledku této krize přišli o část svých vkladů.
Ozvalo se i Francie. Ústy ministra financí Moscoviciho řeklo, že by „uvítalo ze strany Kypru víc snahy“.
11:47 Kypr chce od Ruska dalších pět miliard