Řecko zatím pozastavenou finanční pomoc nedostane. Věřitelé čekají ještě na ověření technických detailů a kalkulace av jednáních budou pokračovat příští týden.
Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker po schůzce ministrů uvedl, že k dohodě je již blízko, třeba však ještě ověřit některé technické záležitosti a doplnit chybějící kalkulace a jednání proto přerušili a odložili na příští týden. „Nemáme žádné významné politické neshody,“ dodal. Navzdory jeho vysvětlení však euro včera prohloubilo pokles vůči americkému dolaru.
Z dokumentu, který získala agentura Reuters, vyplývá, že řecký dluh nelze snížit pod úroveň 120% HDP do roku 2020, tak jak to požaduje Mezinárodní měnový fond, pokud členské státy nepřistoupí k odpuštění jeho části.
Ministři se z něj také dozvěděli, nakolik se Atény vychýlily z dohodnutého reformního plánu snižování dluhu ze současných 170% HDP. Jsou v něm také uvedeny různé způsoby jak původně stanovené cíle naplnit, avšak vlády by museli přistoupit na ztráty, co Německo [1] Německo je stále nejvyšším přispěvatelem se společného rozpočtu EU , což mu spolu s ľudnatosťou dává velkou váhu v evropské politice. více na www.EuropskaUnia.sk » [2] a Evropská centrální banka označili za právně nemožné.
Pokud k prominutí dluhu nebo k jeho zpětnému odkoupení ze soukromých rukou nedojde, úroveň 120% HDP by bylo dosaženo v roce 2022. Šéfka MMF Christine Lagardeová však takový posun odmítla ještě minulý týden a trvá na roku 2020 a současně na opise části dluhu. Stanovený termín byl totiž podmínkou, kterou si fond stanovil ještě v době vyjednávání o druhém balíčku pomoci.
Odkup dluhopisů
Jednou z diskutovaných možností jak lze rychleji stisknout řecký dluh je zpětný odkup dluhopisů od soukromých investorů za sníženou cenu. Plán je využít 10 miliard eur na vykoupení dluhopisů v poměru 30 – 35 centů za euro.
Mezi návrhy je i další snížení úrokových sazeb na půjčky či prodloužení splatnosti, což by také přispělo ke snížení dluhové zátěže. Tlak na eurozónu, aby přišla s řešením je přitom vysoký, protože Athénám docházejí peníze a trhy chtějí spolehlivé řešení. V uplynulých týdnech však provedli všechny požadované kroky.
„Řecko splnilo, nyní musíme plnit i my,“ uvedl Juncker. Atény od června čekají na dvě plánované tranše, dohromady jde o 44 miliard eur. Avšak přinesou jen krátkodobou úlevu. Komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn [3] Komisař pro rozšíření (2004 – 2009) více na www.EuropskaUnia.sk » [4] uvedl, že Eurozóna [5] Výraz Eurozóna označuje skupinu 12 členských států Evropské unie které zavedly 1 ledna 2002 společnou měnu euro. Eurozónou pokrývá v současnosti 307 milionů obyvatel. více na www.EuropskaUnia.sk» [6] musí pro Řecko [7] Řecko vstoupilo do EU po složitém vývoji – po druhé světové válce následovala občanská válka (1944-49), restaurace monarchie, vojenská diktatura (1967-74) a až potom vytvoření parlamentní demokracie. více na www.EuropskaUnia.sk » [8] v nejbližších letech udělat mnohem více.
„Je nezbytné, abychom přijali důvěryhodná opatření na udržitelnost dluhu a zároveň se musíme připravit na další rozhodnutí v blízké budoucnosti,“ uvedl po setkání. Nekonkretizují sice, co má na mysli, ale myšlenka odpisu části dluhu ze strany veřejných věřitelů je pro stanovisko Německa a ECB v současnosti zřejmě jen v teoretické rovině.
(EurActiv / Reuters)
References
- ^ Německo ( www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
- ^ Olli Rehn (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www . europskaunia.sk)
- ^ Eurozóna (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
- ^ Řecko (www.europskaunia.sk)
- ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)