Vláda by se měla připravovat na rozpad eurozóny, protože všechno, co evropští lídři dělají, vede euro do záhuby. I těmito slovy v rámci svého druhého vystoupení při projednávání návrhu na souhlas se smlouvou o trvalém eurovale ukončil ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách rozpravu k tomuto bodu šéf liberálů z SaS Richard Sulík.
Potvrdil tak dlouhodobý postoj strany k evropským stabilizačním mechanismem. Podle Šulík je přitom příprava na krach eurozóny jedním z opatření, které by měla vláda dělat jako alternativu vůči schválení trvalého eurovalu. Kromě toho by měla podle Šulík odmítnout i půjčky z dočasného eurovalu, začít skutečně šetřit či dělat strukturální reformy.
V rámci rozpravy k trvalému eurovalu vystoupilo přes 20 poslanců, proti vystupovali především poslanci SaS, proti se však vyslovili i někteří poslanci Obyčejných lidí a nezávislých osobností. Eurové by však při dnešním hlasování měli podpořit kromě poslanců vládního Směru-SD i Zákonodárci za SDKÚ-DS, KDH zda
exministr financí Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) schválení trvalého eurovalu podporuje. „Nemáme na výběr mezi dobrým a špatným řešením,“ prohlásil ve čtvrtek v rámci rozpravy k návrhu na vyslovení souhlasu se smlouvou o Evropském mechanismu pro stabilitu (ESM). I když schválení eurovalu lze podle něj považovat za riskantní a nákladné řešení, neschválení by mělo následky ještě horší. A nejen ekonomické, ale i geopolitické. „Euro je opravdu i naše jména a my jsme součástí určitého klubu, z čehož nám vyplývají nejen benefity, ale i závazky,“ tvrdí Mikloš.
Rozprava o návrhu na souhlas se smlouvou o trvalém eurovale pokračovala ve čtvrtek do pozdních nočních hodin. Rozhodli o tom poslanci na návrh předsedy parlamentu Pavla Paška (Směr-SD), aby rozprava vzhledem k velkému počtu přihlášených poslanců pokračovala i po sedmé hodině večerní.
Předseda SaS Richard Sulík tento krok, kdy se rozhoduje o miliardách ze slovenská veřejných financí, označil za pohrdání parlamentní demokracií. Důvodem natažení jednání je podle Šulík to, aby dokument stihl podepsat prezident Ivan Gašparovič ještě před plánovanou návštěvou Japonska. Rozprava ve večerních hodinách tak pokračovala před téměř prázdnou sálem, vystupovali především poslanci liberální SaS, kteří souhlas se smlouvou kritizovali.
Parlament dnes nakonec eurové těsně před obědem schválil. [1]
References
- ^ Parlament dnes nakonec eurové těsně před obědem schválil. (www.ta3.com)