Vláda na pátečním (28.9.) mimořádném jednání schválila zákon o Fondu na podporu vzdělávání. Ten má spojit dosud existující Studentský uvěrovým fond a úvěrových fond pro začínající pedagogy. Zákon rozšiřuje okruh žadatelů, ale i podmínky půjčování. Zatímco doposud si studenti půjčovaly s tříprocentním úrokem a půjčky učitelů se úročili čtyřmi procenty, pokud zákon schválí poslanci a podepíše jej prezident, sazba se bude měnit každý rok. Ministerstvo to odůvodňuje tím, že fixní úroková sazba nezohledňuje pohyb na trhu bankovních produktů. Úroková sazba by se tak měla aktualizovat každoročně podle údajů za předchozí rok. V roce 2012 by základní úroková sazba podle ministerstva byla přibližně 4% ročně. Beblavý tvrdí, že podle odhadů toho, jak si Slovensko půjčuje, může jít úrok jen směrem nahoru. „Závisí to bude na mnoha faktorech, od situace na mezinárodních trzích, na tom, zda se vládě podaří redukovat deficit veřejných financí,“ doplnil s tím, že studenti budou rukojmími toho, jak draze si stát bude půjčovat.
Podle poslance problém fondu v současnosti spočívá v tom, že studenti o něj nejeví velký zájem. „Místo toho, aby přemýšleli, jak fond zatraktivnit, spíše se tam snaží zamknout studentů, které tam už mají, nebo kteří si musí půjčovat. Nenabízíme atraktivní služby a úroky, ale těch, kteří nemají na výběr ‚zmáčkneme‘, co se dá, „ řekl poslanec.
Nezamlouvá se mu ani to, že vláda v novém zákoně nezakazuje poplatek za předčasné splacení půjčky. Vládní návrh zákona studentům povoluje bezúročně splatit půjčku před skončením studia. V takovém případě je však ponechán poplatek, který je momentálně ve výši jednoho procenta z aktuálního zůstatku dluhu. Beblavý tvrdí, že by mělo být v zájmu státu, aby se peníze vrátili a čím dříve se mohli zase použít. „To se bude moci řešit přímo v parlamentu, budeme přístupní i na dobré názory a návrhy,“ reagoval na tuto výhradu ministr školství Dušan Čaplovič (Směr-SD).
li zákon projde v plénu parlamentu a podepíše ho hlava státu, nový fond by měl začít fungovat 1. ledna 2013. Kromě studentů prvního a druhého stupně a začínajících učitelů si z něj budou moci půjčovat i doktorandi, odborní pracovníci a ostatní pedagogičtí pracovníci. Při udělování půjček bude stát preferovat studenty ze sociálně slabších poměrů, až následně studentů, kteří dosahují lepších výsledků. Výraznou změnou také je, že zatímco dosud si studenti mohli půjčit maximálně 1328 eur na akademický rok, nový zákon limit neurčuje, výše půjčky se bude určovat individuálně. Začínající učitelé mohou nyní získat maximálně 8298,50 eura. Podle nového návrhu si pedagogové mohou půjčit opakovaně, maximální částka pro jednoho nesmí přesáhnout 30.000 eur.