Podnikatelé získají přístup k půjčkám od státu za výhodnějších podmínek než v komerčních bankách.
Ilustrační foto
Autor: Shutterstock
Ministerstvo financí totiž připravuje spuštění Slovensku fondu na podporu růstu, který má sloužit k podpoře tvorby nových pracovních míst ve firmách. Podpora navíc nezvětší díru do státní kasy. Potvrdil to mluvčí resortu Radko Kuruc.
„Do speciálního fondu bude vyčleněna část evropských zdrojů. Tento krok bude v souladu s legislativou EU, „podotýká Kuruc a dodává, že fond bude poskytovat převážně dlouhodobé úvěry na dlouhodobé investice do nových projektů.
Několik podnikatelů má totiž podle něj problém získat peníze na projekty, které jsou finančně náročné a zároveň nezaručují návratnost během krátkého časového období. O výši úroku mluvčí zatím spekulovat nechtěl, má však být nižší než v komerčních bankách. Podle oficiálních statistik Národní banky Slovenska nabízejí Slovensku bankéři podnikatelům úvěry s výškou nad jeden milion eur s celkovou roční procentní sazbou nákladů na úrovni 4,89 procenta.
O zájemcích o zvýhodněné úvěry ví resort financí už v současnosti. Zatím však nechce prozradit, v jakých oblastech by chtěli podnikat a kolik lidí by zaměstnali. Mezi odvětví, které zapadají do specifikace, však patří například i čerpání a dodávka tepla z geotermálních vrtů.
Zástupce podnikatelů Róbert Kičina je však při hodnocení nového fondu opatrný. „Do jisté míry bude narušovat podnikatelské prostředí, protože podporu z něj jistě nedostanou všichni podnikatelé na Slovensku. Klíčové však bude, zda bude fond transparentně zveřejňovat informace o příjemcích ao efektivnosti použití, „míní Kičina.
Jednou z možností, kam by mohli jít peníze nového fondu, však je podle premiéra Roberta Fica i koupě dříve zprivatizovaných podílů v některých firmách. Například v současnosti chce své akcie v Stredoslovenská energetika prodat Electricité de France. Kdyby se vláda rozhodla ucházet o vlastnictví tohoto podniku, zřejmě by soutěžila s českým Energetickým a průmyslových holdingem miliardáře Petra Kellnera, finanční skupiny J & T a Daniela Křetínský. Podle zatím neoficiálních informací by totiž chtěl holding ovládat nejen SZP, který získal od francouzských a německých privatizérov, ale i některou ze společností prodávajících a distribuující elektřinu. Je však sporné, zda by stát nepřímo z peněz z eurofondů mohl podle bruselských pravidel kupovat zpět už jednou privatizovaný majetek.
Vláda chce posílit podnikatelské prostředí i prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Ten slouží k poskytování úvěrů pro obce určených na výstavbu či rekonstrukci bytovek. Podle Fica půjde na oba tyto projekty asi pět procent evropských peněz, čili více než 800 milionů eur. Přesné poměry, podle kterých se budou peníze dělit mezi fond rozvoje bydlení a podnikatelský rozvojový fond, však v současnosti nejsou známy.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA