Jozef Sedlák | 22.06.2012 13:40
Obchodní řetězec Tesco, který počátkem tohoto týdne nabízel v bratislavském Lamači neoznačené a plesnivé vajíčka, se nevyhne pokutě. Oznámil to ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Obchodníkům vzkázal, že se nemají vymlouvat na dodavatele, podle zákona nesou zodpovědnost za potraviny ti, co jejich vystaví na pulty.
Ilustrační foto.
Autor: Ľuboš Pilc
Obchodní řetězec, kterému našli v regálech 430 slepičích vajec s porozbíjanými a plísní přerostlými skořápce, musel všechny okamžitě stáhnout z prodeje. Vajíčka, které podle zjištění veterinářů měly pocházet z Polska, dodala Tescu slovenská společnost Larim SK. Nejde o výrobce, ale o obchodní společnost, která vlastní třídírny a balírny vajec.
Tesco se v prohlášení pro tisk rychle omluvilo zákazníkům za „problém mechanicky poškozených vajíček“. Zároveň uvedlo, že v provozu společnosti Larim je přítomen stálý veterinární dozor. „Nepředpokládalo jsme, že by tento dodavatel mohl patřit mezi ty, o kterých minulý týden mluvil ministr zemědělství,“ řekl představitel Tesco Stores ČR Michal Dyttert. Ministerstvu zemědělství vyčítal, že „dosud nezveřejnilo jména problematických dodavatelů, což Tescu ztěžuje schopnost cíleně a hloubkově jejich prověřit“.
„jmenoslov podezřelých firem má policie, tak finanční kontrola. Pokud není vyšetření skončeno, seznamy se neposkytují, „reagoval šéf státního potravinového dozoru Jozef Bíreš. Upřesnil, že společnost Larim SK patří sice mezi schválené provozu, není však pod stálým veterinárním dozorem. Inspektoři tu však kontroly dělají, a to periodické neohlášené.
Podle Bíreša pro to důvody. Společnost Larim SK měla totiž už v minulosti problémy s dodávkami vajec. Ještě v lednu tohoto roku například našli inspektoři vajíčka, které společnost Larim SK dovážela z nepovolených chovů v Polsku.
„Disponujeme prohlášením společnosti Larim SK, že není problémem dotčena,“ brání se v prohlášení Tesco. A pro Pravdu Dyttert dodal, že „v Larime jsou nyní auditoři Tesca spolu s veterináři. Všechny doklady v této firmě do puntíku sedí. „Tesco samozřejmě zastavilo prodej vajíček společnosti Larim SK. O další spolupráci rozhodnou výsledky hloubkového superauditu.
V kauze vajíčka jde už do tuhého. Začala se objevením salmonelózy v Komárně, na kterou onemocnělo 28 dětí, a jejím dalším dějství byly plesnivé vejce na pultech řetězce. Jahnátek prohlásil, že viníky ohrožujících zdraví obyvatel požene až před soudy. Nařídil superkontroly, do kterých má být zapojeno 300 kontrolorů a dalších 50 inspektorů má spolu s policisty kontrolovat kamiony.
V kompetenci veterinářů jsou pokuty, které mohou dosáhnout od 1 000 po 200 tisíc eur v závislosti na velikosti obchodního provozu či opakování nedostatků. „Nechápu, co dělal management prodejny, kvalitář, když pustili do prodeje zjevně poškozené vejce. Během veder se zjevně zahrávali s ohněm, „řekl Bíreš.
Potravinové skandály, o které v poslední době není nouze, zneistili spotřebitelů i výrobců. „Je třeba si posvítit na to, kdo na Slovensku obchoduje s vajíčky, drůbeží a masem. Potraviny nejsou šatstvo, aby je mohl nakupovat a prodávat kdokoliv, „upozornil předseda Unie drůbežárny Timoteus Husár. Podle něj by si Slovensko mělo osvojit praxi západoevropských zemí, kde povolení na dovoz potravin dostávají jen výrobci. Mají nejen lepší přehled o tom, kdo je kdo na trhu potravin, ale jsou i pod stálou veterinární kontrolou.
Podle Husár byl nejvyšší čas, že stát začal konečně koordinovat postup potravinového dozoru se zdravotníky, policisty, finanční a daňovou kontrolou. V distribuci potravin jde totiž nejen o to, jak uchránit zdraví obyvatelstva, ale i státní pokladnu před milionovými finančními úniky.