Kolektivní půjčky umožňují půjčování peněz přímo mezi lidmi. Tento model vynechává nákladné finanční instituce a umožňuje tak žadatelům získat půjčky za výhodnějších podmínek a investorům lépe zhodnotit své investice. Je to přímý, transparentní a jednoduchý systém.
nedávnem zahájil svou činnost první portál poskytující kolektivní půjčky na Slovensku – Žlutý meloun [1] .
Jak funguje Žlutý meloun?
Základ Žlutého melounu spočívá v aukcích půjček. Půjčovatelé analytici nejprve ověří bonitu všechny žadatele o půjčku, kteří musí splňovat přísná kritéria. Využívá přitom proces hodnocení podobný tomu, jaký používají banky. Ověření žadateli následně založí aukci na svou půjčku. Princip aukcí jim zajistí velký počet investorů s navzájem si konkurujícími nabídkami a tím i ty nejlepší podmínky pro jejich půjčky. Investoři přitom diverzifikují svou investici mezi větší počet žadatelů a je jen na jejich rozhodnutí komu, kolik a za jakých podmínek půjčí.
Video:
Kolektivní půjčky ve světě
Kolektivní půjčky již několik let úspěšně fungují téměř v každé zemi západního světa a iv sousedních zemích. V roce 2011 zajistily půjčky v celkové hodnotě převyšující 1 mld.. USD a vývoj v prvním pololetí ukazuje, že tento objem bude v roce 2012 výrazně překonán.
Hlavním důvodem tohoto rozmachu je, že po letech nízkého úročení bankovních vkladů a jiných forem investic, lidé hledají alternativy jak zhodnotit své úspory. Kolektivní půjčky při tom standardně dosahují čistou výnosnost 6% – 10% a nebývá neobvyklé, že je to ještě víc. Rizikový profil dlužníků je při tom vysoce nadprůměrný a představuje lidi, kteří prostě jen hledají na trhu lepší podmínky pro refinancování svých stávajících drahých úvěrů.
References
- ^ žlutý meloun (www.zltymelon.sk)
- ^ www.zltymelon.sk (www.zltymelon.sk)