Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Soukromých soudů ubude, úvěrové firmy budou měnit tisíce smluv – SME.sk

Rozhodčí soudy [1] nemají být prodlouženou rukou úvěrových firem. Na to, aby mohli přikázat spotřebitelům platit, musí získat licenci.

BRATISLAVA. Výpůjční firmy by od července příštího roku neměli vymáhat peníze přes spřízněné rozhodčí soudy, které jsou schopny přikázat dlužníkovi zaplatit i 150-procentní roční úrok. Zakládání privátních soudů chce ministr spravedlnosti Tomáš Borec ztížit, využívání zaujaté arbitrů stopnout.

Soudcem na privátním soudu nebude moci být kdokoli, funkce bude licencovaná. Arbitrů, kteří budou prohlížet neférové ​​smlouvy s klienty, bude ministerstvo trestat.

Nová pravidla jsou natolik přísné, že mohou znamenat zánik arbitráží [2] se spotřebiteli. Spory se tak mohou přesunout na státní soudy.

Arbitráž musí vysvětlit

Co se mění

Rozhodčí řízení

  • Rozhodčí doložka, tedy dohoda o prioritách arbitra před státním soudem, má být na samostatném papíře , dnes je součástí jakékoli smlouvy.

  • O sporech se spotřebiteli má rozhodovat licencovaný arbitr , dnes to může dělat prakticky kdokoliv.
  • Zákazníkům mají vysvětlit, co je to arbitráž a jak se vůči ní bránit. Dnes často ani netuší, že podpisem smlouvy souhlasí s rozhodčím řízením.

Spotřebitelům chce Borec usnadnit obranu proti neférovým rozsudkem [3] soukromých soudů. Zpřísněná pravidla, které dal v návrhu zákona o spotřebitelském rozhodčím řízení k připomínkování [4] , ovlivní všechny domácnosti.

Banky a úvěrové firmy si totiž dohadují upřednostnění privátního soudu před státním v jakékoli smlouvě, i v takové, která se týká zřízení běžného účtu. Upřednostnění rozhodčího soudu před státním zvyknou mít ve smlouvě i telekomunikační operátoři.

Pokud návrh borec projde, od července by měli mít firmy čtyři měsíce na to, aby klientům zaslali tři dokumenty, co mají spolu rozsah jedenáct stran.

Měly by dostat zákonem předepsané informace o tom, co je to rozhodčí řízení a jak se dá proti němu bránit. Přiložené bude tiskopis žaloby pro případ, že by v budoucnu arbitráž prohráli a chtěli se soudit na státním soudu.

Když pravidla začnou platit a klienti při podpisu úvěrové smlouvy budou souhlasit s upřednostněním arbitráže před státním soudem, nebudou již moci tuto část smlouvy vypovědět jen proto, že jim výpůjční firma vysvětlila, co arbitráž je.

„Návrh zákona neumožňuje vypovědět existující rozhodčí doložku poté, co spotřebitel včas dostane dodatečné informace,“ říká partner advokátní kanceláře TaylorWessing e / n / w / c Andrej Leontiev.

Když však zákon bude platit a úvěrové firmy či operátoři další zákonem požadované informace nerozpošlú do 31. října 2014, ta část smlouvy, v níž klienti souhlasili s arbitráží, automaticky přestane platit.

První vybírá rozhodce klient

Více papírování budou mít zejména úvěrové a telekomunikační firmy, které si se zákazníky zazmluvnili soukromý soud, co do 31. října 2014 nezíská licenci. Klientům budou muset v takovém případě oznámit, že dohodnutý soud není kvalifikovaný a třeba vybrat jiný.

„Spotřebitel si v takovém případě má právo vybrat jiný rozhodčí soud ze seznamu licencovaných spotřebitelských rozhodčích soudů,“ říká Leontiev.

uvěrovým firma či operátor nesmí klienta nutit, aby si vybral ní preferovaný soud. Když si však do měsíce soud klient nevybere, může určit rozhodčí soud poskytovatel půjčky či operátor sám. „V takovém případě smlouva o úvěru, jakož i rozhodčí doložka budou nadále platit, změní se pouze již dohodnutý rozhodčí soud,“ říká advokát.

Nejvýrazněji se dotkne nový zákon spotřebitelů, kteří budou v době, kdy nabude účinnosti, čelit arbitrážím před rozhodčím soudem, který nezíská licenci. Zákon totiž takový spor automaticky stopne. „Takové řízení se zastaví a dá se v něm pokračovat jen na státním soudu,“ říká Leontiev.

Přečtěte si také:

Změny na popud Bruselu [5]

Borec zpřísňuje pravidla po kritice Evropské komise, která nám vyčítá chabou ochranu spotřebitelů. O dům za desetitisíce eur totiž může člověk u nás přijít, i když dluží pár stovek či tisíc eur.

Brusel vidí příčinu iv příliš volných pravidlech, díky kterým se rozhodčí soudy stávají prodlouženou rukou nebankovních firem.

„Arbitráže se staly dominantním nástrojem přiznávání nároků vůči spotřebitelům na Slovensku, slovenské úřady připouštějí, že rozhodčí soudy neuplatňují předpisy o ochraně spotřebitele a řízení dokonce často probíhá bez účasti spotřebitele,“ vyčítá nám Evropská komise [6] .

Ke smlouvě dostanete papír navíc

Banky či operátoři, kteří chtějí použít arbitra, budou muset na webu vysvětlit, jak se dá proti němu bránit.

1. Na samostatném papíře

Mobilní operátoři či úvěrové firmy dnes běžně navádějí zákazníky, aby obešli státní soud. Dělají tak malými písmenky v různých smlouvách.

To už nebude možné. Dohoda o upřednostnění rozhodčího soudu před státním bude muset být na samostatném papíře, její obsah nebudou firmy moci jakkoli maskovat textem, který s touto dohodou přímo nesouvisí.

Při podpisu smlouvy by měly klienti dostat i vysvětlivky v laickém jazyce, což je rozhodčí řízení a jak se proti němu bránit. Poučení normálně zabírá tři strany, ale firmy si budou moci jeho písmo zmenšit.

2. Vysvětlivky i na webu

Všechny firmy, které uzavírají se zákazníky stejné smlouvy a využívají rozhodčí soudy, budou muset vzor rozhodčí smlouvy zveřejnit na svém webu. Půjde zejména o banky, úvěrové firmy, operátorů či některé eshopy.

Spolu se vzorem dohody o prioritách privátního soudu musí podnikatelé na své webové stránce zveřejnit i vysvětlivky, jak se proti arbitráži bránit.

3. Přiměřené náklady na soud

Nesmí se stát, že arbitr přikáže klientovi zaplatit dluh tři sta eur, ale dalších čtyři sta eur ho budou stát náklady za rozhodčí řízení. Ten, kdo spor před arbitrem prohraje, nesmí podle návrhu nového zákona platit přemrštěné náklady.

4. Detailní poučení po prohře

Zákazník by měl být po prohře poučen, jak se proti arbitráži může bránit na státním soudu is formulářem žaloby na zrušení rozhodčího nálezu, se kterým se může na soud obrátit.

Totéž platí i při exekuci na základě rozhodčího nálezu. Od exekutora dostane vysvětlení a formulář žaloby, kterou může arbitráž napadnout na státním soudu. A dokud státní soud nerozhodne, že rozhodčí řízení bylo férové, exekutor nemůže pokračovat v exekuci a sáhnout na majetek dlužníka.

5. Vždy se dá jít na státní soud

Nová pravidla uvolní ruce i lidem, kteří by rádi žalovali banku či operátora za nekvalitní služby. Když dnes zákazník žaluje firmu na státním soudu, přestože si ve smlouvě dohodnut arbitra, podnikatelé zpochybňují pravomoc státního soudu. Po novém se bude moci obrátit na státní soud bez ohledu na to, zda podepsal nebo nepodepsal rozhodčí doložku.

References

  1. ^ soudy (www.sme.sk)
  2. ^ mohou znamenat zánik arbitráží (ekonomika.sme.sk)
  3. ^ rozsudkem (www.sme.sk)
  4. ^ na připomínkování (lt.justice.gov.sk)
  5. ^ Bruselu (www.sme.sk)
  6. ^ vyčítá nám Evropská komise (ekonomika.sme.sk)